آهنگ “یک در یک میلیون” عالیه چگونه موسیقی را 20 سال پس از مرگ تغییر داد


وقتی عالیه در سال 2002 در “ملکه لعنتی” بازی کرد – دنباله “مصاحبه با خون آشام” از 1994 – برخلاف شخصیتش احساس برکت می کرد.

خواننده “یک در یک میلیون” نه تنها در راه تبدیل شدن به یک ستاره معتبر سینما بود – پس از آنکه قبلاً در فیلم اکشن “رومئو باید بمیرد” با جت لی روبرو شده بود – اما پس از روزهای طولانی فیلمبرداری برای “ملکه” در ملبورن ، استرالیا ، او همچنین سومین آلبوم خود را در آن شب ضبط کرد ، که اولین آهنگ او با نام “Try Again” از سال 2000 داغ بود.

“همه ما به آن برخورد کردیم. او باید مقداری اسفناج خورده باشد. “اریک سیتس – یکی از تولیدکنندگان اصلی LP خودنویس Aaliyah – به The Post گفت. “او بدون شکایت آمد ، همیشه آماده کار بود. او دو یا سه آهنگ در شب می خواند و سپس فیلم می گرفت [again]به قدرت های فوق العاده زن او در نقطه عطف بود. اگر گرسنه هستید ، هیچ چیز مانع شما نمی شود. “

عالیه در "ملکه لعنتی ها"
عالیه در ملکه لعنتی ها بازی کرد ، که در سال 2002 ، یک سال پس از مرگ ، اکران شد. آلبوم نمادین او “One in a Million” روز جمعه برای اولین بار در پلتفرم های استریم در دسترس قرار می گیرد و او را دو دهه پس از مرگ غم انگیز او در وضعیت محبوب توییتر قرار داده است.
برادران وارنر. با احترام به اویر

اما متأسفانه ، چیزی این ستاره در حال ظهور را از ظهور ظاهراً اجتناب ناپذیر باز داشت: در 25 آگوست 2001 ، تنها چند هفته پس از انتشار آلبوم خودنام خود و پس از فیلمبرداری ویدئوی “Rock the Boat” او در باهاما ، عالیه به دیدن یکی از آنها آمد. سقوط هواپیما کشته شد مرگ Babygirl – همانطور که خانواده ، دوستان و طرفداران او او را با محبت می شناسند – در سن 22 سالگی دنیای موسیقی را تکان داد.

Aaliyah Haughton از رسوایی ازدواج مخفی برای مربی خود R. Kelly – تهیه کننده اولین آلبوم خود در سال 1994 ، Age Ain’t Nothing but a Number – در سن 15 سالگی جان سالم به در برده بود. (کلی مجروح ، که محاکمه قاچاق جنسی از روز چهارشنبه در دادگاه فدرال بروکلین آغاز شد ، ظاهراً مدرک جعلی دریافت کرده است تا به گفته دادستان بتواند با عالیه ، یک کودک خردسال ، که در آن زمان باردار بود ، ازدواج کند – ادعایی که کلی آن را رد می کند. ) اما با وجود همه اختلاف نظرها ، به نظر می رسید که عالیه بارها و بارها پیروز شده است.

جفری “جی داب” واکر ، تهیه کننده ، که در آخرین استودیوی LP Aaliyah ، همچنین معروف به “آلبوم قرمز” کار می کرد ، گفت: “او اکنون ملکه جهان خواهد بود.” “او در این راه بود. من فقط سپاسگزارم که بخشی از میراث آنها هستم و چنین فرشته ای را تجربه کردم. ”

جت لی و عالیه در "رومئو باید بمیرد"
علاوه بر جت لی در “رومئو باید بمیرد” ، عالیه نه تنها یک فیلم پرفروش ، بلکه یک آهنگ شماره 1 را نیز پخش کرد: “دوباره امتحان کن”.
© برادران وارنر / با احترام به Everett C

فرشته ای که صدایش – تلفیقی از R&B ، پاپ و هیپ هاپ – و سبک تنظیم روند ، همه را از بیانسه و ریحانا گرفته تا جاستین تیمبرلیک و دریک ، که عالیه را “بیشترین تأثیر در موسیقی من” می نامد ، الهام بخشیده است.

اما همانقدر که عالیه قبل از مرگ تأثیر گذاشته بود ، احساس می شد که این زن جوان تازه شروع به کار کرده است. کتی ایاندولی ، نویسنده کتاب Baby Girl: Better Knowned Aaliyah ، بیوگرافی جدیدی که این هفته منتشر شد ، گفت: “آنها در مورد یک حرفه هفت ساله صحبت می کنند ، اما هویت آنها فقط در پنج سال گذشته شکل گرفت.” آسمان برای آنها به معنای واقعی کلمه محدود بود. “


پس از آنکه عالیه در بروکلین متولد شد و در دیترویت بزرگ شد و در سن 10 سالگی در Star Search ظاهر شد ، حرفه وی پس از آن آغاز شد که عمویش و بری هنکرسون ، رئیس برچسب Blackground Entertainment با او قرارداد بستند و سپس خواهرزاده اش با R. آشنا شد. کلی در آن زمان ، کلی بزرگترین ستاره Jive بود ، پس از بازدیدهای جنسی مانند “Bump N ‘Grind” و “Your Body’s Callin” ، و عالیه تنها 12 سال داشت که برای اولین بار برای او آواز خواند.

R. کلی و عالیه
به گفته دادستان فدرال ، آر کلی ادعا شده اسناد جعلی به منظور ازدواج با عالیه در سن 15 سالگی ، اتهامی که وی آن را رد کرده است. این دو را می توانید در تصویر ثابت از مجموعه مستند “Surviving R. Kelly” مادام العمر مشاهده کنید.
طول عمر

ایاندولی از جفتی که سرانجام منجر به یک 14 ساله آلایه شد-سپس یک رقص تازه کار در دبیرستان هنرهای تجسمی و نمایشی ، می نویسد: “بری می دانست کلی می تواند او را به چیزی موفق تر از آنچه کسی تصور می کرد تبدیل کند.” – سن ثبت شده چیزی جز یک عدد با کلی نیست. و این کلی بود که از اولین تک آهنگ موفقش “Back & Forth” تا آهنگ اصلی ، همه چیز را در مورد دختری نوجوان که سعی در اغوا کردن یک پیرمرد داشت نوشت: “سن فقط یک عدد نیست / پرتاب کردن به پایین هیچ چیز نیست اما یک چیز “

ایاندولی می گوید: “اگر به شعرهایی که R. کلی برای او نوشته است گوش دهید ، همیشه سعی می کرد مرد مسن را تحریک کند.” این تقریباً شبیه تلاش برای نوشتن بی گناهی او در موسیقی بود. “

اما علی رغم این واقعیت که عالیه و کلی در آگوست 1994 بدون اطلاع والدین خود مخفیانه ازدواج کردند (آنها شش ماه بعد او را باطل کردند) ، ایاندولی گفت: “این یک داستان عاشقانه نبود. این فقط یک مثال دیگر از تلاش R. R. برای آسیب رساندن به یک زن جوان سیاه پوست بود. اما میدونی چیه؟ او این وضعیت را رها کرد ، او در کنسرت ها تحمل تحمل شد [by Kelly fans]”او افرادی را که نمی خواستند با او کار کنند از ترس عدم توانایی کار با او تحمل کرد.”

علی رغم موفقیت اولین آلبوم خود ، عالیه حتی برچسب های خود را به آتلانتیک رکوردز زد. امیل ویلبکین ، بنیانگذار نشریه بومی و سردبیر سابق مجله Vibe ، که گواهی ازدواج را کشف کرد که به دروغ می گوید: “به نفع حرفه خود ، او مجبور شد از R. Kelly و اردوگاه او جدا شود.” عالیه در آن زمان ازدواج 18 ساله داشت و بنابراین غیرقانونی بود.

عالیه و میسی الیوت
عالیه و همکارش “یکی در یک میلیون” میسی الیوت در جوایز قطار روح در سال 1998.
WireImage

اما در “یکی در یک میلیون” از سال 1996 ، عالیه با برخی از کارمندان جدید خود ، پیشگام پیشگامانه خود را پیدا کرد. ویلبکین از ترکیب “پیش از منحنی” عالیه از ضربات هیپ هاپ سه گانه و آوازهای سبک آر اند بی گفت: “همکاری با تیمبلند و میسی الیوت آنها را به سطح بعدی رساند.” “این یک ترکیب برنده بود.”


عالیه که با طرفدارانش بزرگ شد ، – که سبک پسرانه و در عین حال زنانه او باعث شد تا مدل تامی هیلفیگر شود – در سومین و آخرین LP خود جنسیت و توانمندسازی خود را پذیرفت. یکی از بازدیدهای “عالیه” ، “Rock the Boat” ، تقریبا قبل از اینکه شانس ایجاد آلبوم را پیدا کند ، توسط Seats پاک شد. در عوض ، آن تک آهنگی شد که خواننده را در آگوست 2001 برای فیلمبرداری سرنوشت ساز به باهاما فرستاد.

“اسارت [Stewart, Seats’ co-producer] و من می خواستم به باهاما بروم تا ببینم آنها ویدیو آهنگ ما را می سازند. ” “اما در نهایت ما نرفتیم.”

عالیه و دامون داش
عالیه در زمان مرگش در سال 2001 با مدیر موسیقی دیمون داش قرار داشت.
WireImage

پس از اینکه عالیه از پرواز میامی نگران شد ، نگرانی های بیشتری در مورد پرواز برگشت داشت. ایاندولی می نویسد: “وقتی هواپیمایی را که او را از میامی به باهاما آورده بود ، دید ، درباره ایمنی خود سوالاتی داشت.” “از یک جهت ، او از پرواز متنفر بود. و حتی بیشتر ، از ایده سوار شدن به هواپیمای کوچک متنفر بود. او از این اولین سفر می ترسید. “

حتی مدیر موسیقی Aaliyah ، Damon Dash-بنیانگذار Roc-A-Fella Records به همراه Jay-Z-به او گفت که سوار هواپیما نشود و او را برای روز بعد یک جت خصوصی دریافت می کند. در “دختر بچه” ، کینگزلی راسل – حمل کننده عالیه در آن زمان 13 ساله بود – به خاطر می آورد که شایعاتی راجع به اضافه بار هواپیما شنیده است: اگر هواپیما اضافه وزن داشته باشد؟ ”

عاليه سرخورده كه از سردرد شكايت داشت به كابين برگشت و در حالي كه آشفتگي برطرف شد ، چرت زد. سپس ، به گفته راسل ، شخصی از اطرافیان عالیه او را بیدار کرد و نوعی قرص به او داد. و بعد از تقریباً دو ساعت رفت و برگشت ، راسل می گوید: “او را از وانت بیرون آوردید. او حتی نمی دانست که سوار هواپیما شده است. او در هواپیما به خواب رفت. “

هواپیمای دو موتوره سسنا 402B اندکی پس از بلند شدن سقوط کرد و عالیه و هشت سرنشین دیگر کشته شدند. محققان دریافتند که هواپیما 700 پوند بیش از حد مجاز آن بوده است.


پس از مراسم تشییع جنازه عالیه در نیویورک – با پیاده روی که جسد او را در جسد اسب سواری حمل می کردند – موسیقی این ستاره آنطور که باید زنده نشد. به غیر از آلبوم Age اش چیزی جز یک شماره نیست ، هیچکدام از کاتالوگ های او برای پخش یا بارگیری در سالهایی که Blackworks Records هنکرسون – که مالک استادان آنها است – با املاک عالیه ، که توسط مادرش کنترل می شود ، دست و پنجه نرم می کرد ، در دسترس نبود. دایان هاتون

جسد اسب سواری جنازه عالیه را در مراسم تشییع جنازه اش در نیویورک در سال 2001 حمل می کند
جسد اسب سواری که جنازه عالیه را در جریان مراسم تشییع جنازه آنها در سال 2001 در نیویورک حمل می کند.
خویش فرما

این امر سرانجام زمانی تغییر می کند که “One in a Million” روز جمعه به سرویس های دیجیتالی برسد ، و پس از آن موسیقی متن “Romeo Must Die” در 3 سپتامبر ، “Aaliyah” در 10 سپتامبر و در نهایت “I Care 4 U” ، بزرگترین آهنگ های او در 8 اکتبر.

J.Dub ، که همچنین دارای برخی آهنگ های قبلی منتشر نشده Aaliyah است ، می گوید: “طرفداران سرانجام می توانند میراث آنها را بشنوند.” یک “نسل جدید” کاملاً در معرض آن قرار خواهد گرفت. “

با این وجود ، تعجب نمی کنم که “اگر؟” درباره اینکه اگر عالیه امروز زندگی می کرد ، کجا بود. ویلبکین گفت: بدون شک او تبدیل به یک فوق ستاره می شد: “او قطعاً در استراتوسفر جانت جکسون ، ماریا کری ، جی لو ، بیانسه خواهد بود.”