آژانس بین المللی انرژی اطلاعات دقیق و جهانی انرژی مورد نیاز همه ما را منتشر می کند ، اما منابع مالی آن را مجبور به پشت پرده دیوارهای پرداخت می کند. بیایید از آنها بخواهیم آن را تغییر دهند.


ما برای انتقال به منابع انرژی کم کربن و مقابله با تغییرات آب و هوایی به داده های باز درباره سیستم انرژی جهانی نیاز داریم. داده های با کیفیت بالا از قبل موجود است ؛ منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژیبه اما به عنوان یک سازمان بین المللی که تا حد زیادی از بودجه عمومی برخوردار است ، بیشتر داده های IEA پشت دیوارهای پرداخت بسته می شود. این امر آن را در گفتمان عمومی غیرقابل استفاده می کند و از دسترسی بسیاری از محققان به آن جلوگیری می کند. پشت این ، مانعی برای اشتراک داده ها و همکاری است. نتایج در تلاشهای تحقیقاتی ساختگی ؛ داده ها را برای گفتمان عمومی غیرقابل استفاده می کند. و بر خلاف اصول شفافیت و تکرارپذیری در تحقیقات علمی است. هزینه بالای داده ها بسیاری از مذاکرات جهانی در زمینه انرژی و آب و هوا را حذف می کند و بنابراین مانع دستیابی به مأموریت خود IEA می شود.

ما پیشنهاد می کنیم که کشورهای تحت حمایت IEA نیاز به نگهداری داده ها در پشت دیوارهای پرداخت و افزایش بودجه خود را کنار بگذارند – مزایای بازکردن این داده های مهم بسیار بیشتر از هزینه آن است.


انتقال به سیستم انرژی کم کربن یکی از مهمترین چالش های بشریت است. از آنجا که 87 of از انتشار دی اکسید کربن سالانه از بخش های انرژی و صنایع ناشی می شود ، این گذار باید به تغییر آب و هوا بپردازد.1 درعین حال تأمین انرژی پاک نیز در اولویت سلامت جهانی و توسعه انسانی قرار دارد: 10 درصد از برق استفاده نمی کنند. 41 درصد از سوخت پاک برای پخت و پز استفاده نمی کنند و بار سلامتی آلودگی هوای خارج از محیط انسانی 4 تا 10 میلیون مرگ زودرس تخمین زده می شود.

ما برای درک مشکلات پیش روی جهان و چگونگی پیشرفت خود به داده های قابل دسترسی و با کیفیت بالا نیاز داریم. باید در سطح جهانی باشد – هیچ کشوری از گفتگو غایب نباشد – و باید طیف وسیعی از معیارهای مورد نیاز برای درک سیستم انرژی را پوشش دهد: انرژی اولیه ، انرژی نهایی ، انرژی مفید ، تجزیه ترکیب برق ، تجزیه منطقه پایان مصرف انرژی و CO2 تولید گازهای گلخانه ای که هر منطقه تولید می کند.

این داده ها وجود دارد. این محصول توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) تولید می شود. اما IEA تنها بخشی از داده های خود را در دسترس عموم قرار می دهد و بقیه را پشت دیوارهای پرداخت بسیار گران قیمت قرار می دهد. این در حالی است که IEA تا حد زیادی از طریق پول عمومی کشورهای عضو تأمین می شود. دلیل اینکه IEA حجم زیادی از داده های خود را در پشت دیوارهای پرداخت قرار می دهد این است که منابع مالی از آن می خواهد تا بخش کوچکی از بودجه خود را از طریق فروش داده های دارای مجوز جمع آوری کند. در نتیجه این نیاز ، داده ها تحت مجوز دقیق داده ها دارای حق چاپ هستند. بسیاری از معیارهای اساسی ، محققان و هر کس دیگری که می خواهد خود را در مورد سیستم انرژی جهانی مطلع کند تا به مجوز کاربر دسترسی پیدا کند که اغلب هزینه هزاران دلار لازم است.

در سال 201 ، بودجه سالانه IEA 2.8.8 میلیون یورو بود. بر اساس ارقام بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی ، درآمد حاصل از داده ها و نشریات فروش آن “بیش از یک پنجم بودجه سالانه آن” است. این رقم معادل 5.6 میلیون یورو در سال است. برای نشان دادن این رقم ، این معادل 0.03 of از بودجه عمومی تحقیق و توسعه انرژی عمومی کشورهای IEA در سال 201 است که 20.7 میلیارد یورو بود.2 یا به طور مساوی بین کشورهای عضو IEA بر اساس سرانه تقسیم می شود: 0.44 سنت برای هر نفر در سال.3

ما معتقدیم درآمدهای نسبتاً کمی که باعث ایجاد دیوارهای پرداخت می شود دارای معایب بسیار بزرگی است که به دلیل این محدودیت ها توجیه نمی شود.

علیرغم این واقعیت که یکی از بزرگترین چالش هایی است که ما با آن روبرو هستیم ، انرژی تنها حوزه توسعه بدون مجموعه داده دسترسی آزاد جهانی است که محققان ، سیاست گذاران و مخترعان می توانند از آن برای درک و مقابله با مشکل استفاده کنند. دیوارهای پرداختی آژانس بین المللی انرژی را نمی تواند داده های خود را برای دستیابی به مأموریت خود پیش ببرد. IEA “می خواهد در مرکز گفتگوی جهانی در زمینه انرژی ، ارائه تجزیه و تحلیل رسمی ، داده ها ، توصیه های سیاستی و راه حل های جهان واقعی برای کمک به کشورها برای تامین انرژی ایمن و پایدار برای همه باشد” ، اما این تنها چیزی است که IEA است ارائه می کند داده های نخبگان ثروتمند در قالب مجوزهای محدود تضمین می کند که نمی تواند بخشی از مذاکرات جهانی در زمینه انرژی باشد.

همانطور که توضیح داده شد ، مشکل بیشتر خود IEA نیست ، که مطمئناً در دستیابی به مأموریت خود علاقه دارد. مشکل کشورهای عضو این است که IEA باید بخشی از بودجه خود را از طریق فروش مجوزهای داده افزایش دهد. برای تحقق این امر برای آژانس بین المللی انرژی در ماموریت خود ، جامعه جهانی تحقیقات انرژی و آب و هوا باید به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه کند که آنها نیازی به پرداخت هزینه استفاده از داده ها را از بین نبرند و شکاف بودجه نسبتاً کوچک باقی مانده را برطرف کنند.

این بیماری همه گیر درس های زیادی را در طول این سالها به ما آموخته است. درس کلیدی زمان ، دقت و ثبات است باز کن داده های جهانی برای درک یک مشکل جهانی و پاسخ مناسب به آن اساسی است. همانطور که فقدان داده های عمومی مانع مبارزه با همه گیری شد ، فقدان داده های عمومی در مورد سیستم های انرژی و آب و هوا یکی از بزرگترین چالش های پیش روی زندگی ما است.