آیا در دام “توهم خوشبختی” افتاده اید؟


happy_ilussion2

این اواخر اصلا احساس خوشبختی نمی کردم. و وقتی به زندگی خود نگاه می کنم ، نمی توانم دلیل آن را دریابم.

من یک خانواده خوب ، سلامتی خوب ، مشاغل ثابت دارم که دوست دارم ، دوستانی که من آنها را دوست دارم و برای قلب من بسیار عزیز هستند …

پس چرا ناراحتم؟ چرا احساس می کنم چیزی کم است؟

من همه چیز را برای شاد بودن دارم اما هنوز چنین احساسی ندارم. مشکل من چیست

“دلیل اینکه مردم برای خوشبختی بسیار مشکل هستند این است که آنها همیشه گذشته را بهتر از گذشته می بینند ، حال بدتر از آن است و آینده کمتر از آنچه که تصمیم گرفته می شود.” مارسل پانول

سعی کردم از نزدیک به خودم نگاه کنم تا ببینم آیا می توانم بفهمم که چرا اینقدر احساس ضعف می کنم. من به هر لحظه ای که باعث ناراحتی و ترس من می شد توجه می کردم. متوجه شدم که این نیاز را برای “همیشه شاد بودن” احساس می کنم.

و این باعث شد من فکر کنم – آیا وسواس شاد بودن وجود دارد؟ آیا خوشبختی یک دام است؟

بنابراین من آنلاین شدم و شروع به تحقیق ، مطالعه مقاله ، بازدید از انجمن ها و اسکن نظرات کردم.

در ابتدا متوجه شدم که تنها من این احساس را ندارم. مانند من ، بسیاری از مردم در سراسر جهان بودند که از زندگی خود راضی نبودند (و آنچه جالب بود این بود که زندگی ما متفاوت بود و لزوماً یک چیز را تجربه نکرده بودیم).

وقتی تحقیقاتم را بررسی کردم ، مقاله ای با عنوان شادی کافی نیست: چرا زندگی بدون معنا باعث بیمار شدن شما می شود.

در مقاله ، نویسنده در مورد تفاوت بین یک زندگی شاد و یک زندگی معنادار صحبت کرد. این واقعاً برای من طنین انداز شد. فهمیدم که شادی همیشه راه حل یک زندگی کامل نیست.

در زیر دو مفهوم از مقاله او وجود دارد که درک من از خوشبختی را تغییر داد:

1. خوشبختی به این معنا نیست که شما نسبت به زندگی خود احساس خوبی دارید

این مقاله به مطالعه ای اشاره کرد که در واقع این را ثابت کرد و نشان داد که هرچه شرکت کنندگان بیشتر بر شادی تأکید کنند ، واقعاً شادتر نیستند.

مشخص شد افرادی که بیشترین اضطراب را برای خوشبختی داشتند 50٪ احساسات مثبت مکرر کمتر ، 35٪ رضایت کمتر از زندگی و 75٪ علائم افسردگی را گزارش کردند.

نتیجه نهایی این است که “خوشبختی آنقدر اصطلاح بیش از حد استفاده می شود و یک مفهوم کم ارزش است که همه ما تا حدودی تصور می کنیم که چیست و چگونه کار می کند ، اما این می تواند ما را به بیراهه ببرد.”

2. شادی در مقابل معنا

مقاله می گفت: “در اینجا کل موضوع این موضوع است: شادی و معنا متفاوت هستند و شادی بدون معنا واقعاً به یک زندگی عالی منجر نمی شود. شاد بودن یعنی احساس خوب بودن. معنا از مشارکت بیشتر به دیگران یا جامعه نشأت می گیرد. “

و آن لحظه برای من یک لحظه AHA بود. شاید مشکل این بود که احساس می کردم زندگی ام معنی ندارد. اگر این درست است ، در مورد آن چه کنم؟

در اینجا مقاله دیگری وجود دارد که باعث شد من در مورد معنا فکر کنم و شادی همیشه مرتبط نیست.

این یک مفهوم کلیدی برای من بود. شما همچنین می توانید زندگی های معناداری داشته باشید ، اما لازم نیست همیشه احساس خوشبختی کنید.

بر اساس مقاله، “ما می توانیم شاد باشیم و در زندگی معنا پیدا کنیم ، اما این دو همیشه دست به دست هم نمی دهند. زندگی معنادار به معنای پذیرفتن این واقعیت است که در طول راه برآمدگی ها ، کبودی ها و حتی نارضایتی هایی وجود خواهد داشت.

“تجربه یک زندگی معنادار بیش از هر چیز به معنای زندگی در لحظه و در عین حال پیوند دادن گذشته ، حال و آینده است. با توجه به تجربیات قبلی ، این امر به ما روشنی می دهد که کجا برویم. “

نکته خوب زندگی به این معناست که در زمان حال بمانید و آنچه را که باید انجام دهید انجام دهید.

ویکتور فرانکل ، روانپزشک و بازمانده آشویتس ، بهترین را گفت: “اگر زندگی اصلاً معنی دارد ، پس رنج نیز باید معنا داشته باشد.”

می توانید در این مورد در کتاب او بیشتر بخوانید ، انسان در جستجوی معناستبه

عجیب است که چگونه همه چیز در کنار هم قرار می گیرند. چند روز پس از مرور برای یافتن پاسخهایم در مورد خوشبختی و معنا ، با مستندی درباره یکی از فیلمسازان محبوب ژاپنی ام ، هایائو میازاکی روبرو شدم.

این ویدئو فقط تریلر یکی از انیمیشن های او است ، اما من می خواهم آن را به اشتراک بگذارم تا بتوانید برداشت او از شادی را ببینید.

“این ایده که هدف شما در زندگی شاد بودن است ، شادی خود شما هدف است … من فقط آن را نمی خرم.” هایائو میازاکی.

https://www.youtube.com/watch؟v=24wViGZKVu8

بعد از کلی تحقیق و مطالعه برای اینکه بفهمم چه چیزی من را از خوشحالی باز می دارد ، توجهم را به انجام کارهایی معطوف کردم که برای من معنی دارد.

میدونی چیه؟ من شروع به احساس خیلی بهتر کردم. قطعاً همیشه 100 happy خوشحال نیستم ، اما قطعاً شادتر از قبل بودم.

تو چطور؟ آیا زندگی شادی دارید یا معنادار؟

PS اگر این مقاله را دوست دارید بررسی کنید آیا با خودتان صادق هستید؟ شما اینطور می گویید
نظرات

نظرات