ابرهای کوچک کرکی می توانند به نجات صخره بزرگ مانع استرالیا کمک کنند


سیدنی ، 28 سپتامبر – دانشمندان استرالیایی برای کاهش سرعت افزایش دمای بالا و آب گرم مرجان های صخره بزرگ مانع ، قطرات آب دریا را در آسمان می پاشند تا ابرها را تشکیل دهند تا از گنجینه طبیعی محافظت شود.

محققان پروژه روشنایی ابرها از توربین برای اسپری ذرات میکروسکوپی اقیانوس برای ضخیم شدن ابرهای موجود و کاهش نور خورشید در بزرگترین اکوسیستم صخره های مرجانی جهان در سواحل شمال شرقی استرالیا استفاده می کنند.

دانیل هریسون ، مدرس ارشد دانشگاه جنوبی کراس که این پروژه را هدایت می کند ، گفت: قطرات آب تبخیر می شوند و فقط کریستال های نمک کوچکی در جو باقی می مانند و بخار آب را در اطراف آنها متراکم می کنند و ابر ایجاد می کنند.

هریسون گفت: “اگر ما این کار را برای مدت طولانی برای چند هفته تا چند ماه انجام دهیم در حالی که مرجان ها موجی از گرما را در اقیانوس تجربه می کنند ، در واقع می توانیم دمای آب را از صخره پایین بیاوریم.”

توده ای از نازل های اسپری را می توان در کشتی در طول دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021 مشاهده کرد.
برندان کلاهر / دانشگاه کراس جنوبی / جزوه از طریق رویترز

این پروژه دومین تلاش خود را در ماه مارس انجام داد ، پایان تابستان در نیمکره جنوبی که صخره شمال شرقی استرالیا گرم ترین است و داده های ارزشمندی را در مورد جو که مرجان ها بیشتر در معرض سفید شدن هستند ، جمع آوری کرد.

ترکیبی از آب سبک و گرم منجر به سفید شدن مرجان می شود. هریسون گفت ، کاهش 6 درصدی نور بر روی صخره در تابستان باعث کاهش 50 تا 60 درصدی “تنش سفید کننده” برای اکوسیستم زیر آب می شود.

اما مزایای روشن شدن ابرها به مرور از بین می رود ، مگر اینکه اقدامات دیگر پیشرفت تغییرات آب و هوایی را کند کند.

نمایی کلی از صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021.
نمایی کلی از صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021.
برندن کلاهر / جزوه از طریق رویترز

وی گفت: “اگر ما اقدامی واقعاً قوی در برابر تغییرات آب و هوایی انجام دهیم ، مدل سازی نشان می دهد که روشن شدن ابرها برای جلوگیری از عقب نشینی صخره ها کافی است و در واقع در آن دوره زمانی را مشاهده می کنیم که میزان انتشار کربن را کاهش می دهیم.”

این صخره به عنوان یکی از شناخته شده ترین جاذبه های طبیعی استرالیا ، توسط سازمان ملل متحد در فهرست میراث جهانی در خطر انقراض طبقه بندی شده است ، اگرچه در پی لابی گری توسط استرالیا از تعیین نام خودداری کرده است.