وازکتومی روشی است که از خروج اسپرم از بیضه جلوگیری می کند. پزشکان این عمل سرپایی را با بی حسی موضعی انجام می دهند. این یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری برای افرادی است که نمی خواهند بچه دار شوند.

در حالی که این روش ساده است و عوارض کمی دارد، هنوز هم تصورات غلط زیادی در مورد وازکتومی وجود دارد (مانند اینکه وازکتومی باعث می شود که شما به “یائسگی مردانه” بروید).

به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید که چگونه افسانه را از واقعیت جدا کنید در مورد وازکتومی.

وازکتومی هیچ تاثیری بر سطح هورمون یا سایر عملکردهای جنسی ندارد.

این فقط بر انتقال اسپرم به مایع منی تأثیر می گذارد.

در تئوری، اگر در طول وازکتومی به رگ‌های خونی بیضه آسیب کافی وارد شود، احتمالاً تولید تستوسترون را مختل می‌کند.

در حالی که ممکن است این موضوع باعث ایجاد این افسانه شود، باید توجه داشت که این یک عارضه بسیار نادر و غیرمنتظره وازکتومی است.

در زمان انتشار، هیچ سندی از این اتفاق یافت نشد.

آیا انجام وازکتومی سطح تستوسترون شما را کاهش می دهد؟

انجام وازکتومی به هیچ وجه بر سطح هورمون شما تأثیر نمی گذارد.

با این حال، برخی از مردان نگران بودند از آنجایی که اسپرم‌ها دیگر در حین انزال خارج نمی‌شوند، این احتمالاً می‌تواند به ترشح تستوسترون آنها آسیب برساند و آنها را به نوعی “یائسگی مردانه” بفرستد که در آن سطح تستوسترون آنها پایین است.

محققین خوانده، مطالعه کرده این تاثیر شایعه شده و متوجه شد که این نگرانی ها درست نیست.

با این حال، با افزایش سن، به تدریج تستوسترون کمتری خواهید داشت، اما این تاثیر به اینکه آیا وازکتومی کرده اید یا خیر، ارتباطی ندارد. این یک بخش طبیعی و مورد انتظار از افزایش سن است.

مطالعات تحقیقاتی متعدد قبل و بعد از وازکتومی سطح هورمون ها (به ویژه تستوسترون) را اندازه گیری کرده اند و هیچ تغییر قابل توجهی در هورمون ها بعد از آن پیدا نکرده اند.

وازکتومی همچنین خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش نمی دهد:

 • اختلالات خود ایمنی
 • بیماری قلبی
 • سرطان پروستات
 • مشکلات جنسی

وازکتومی در جامعه ترنسجندر

لازم به ذکر است که اکثر مطالعات ذکر شده در این مقاله وازکتومی را فقط یک موضوع مردانه می دانند. محققان همچنین گاهی اوقات جنسیت و جنسیت را با هم ترکیب می کنند.

در حالی که اکثر وازکتومی ها بر روی مردان سیس جندر انجام می شود، افراد از هر جنس بیضه دارند و ممکن است به این روش علاقه مند باشند.

از آنجایی که وازکتومی بر سطح هورمون شما تأثیر نمی گذارد، معمولاً بخشی از مراقبت های تأیید جنسیت در نظر گرفته نمی شود.

افراد ترنس زنانه ممکن است بخواهند وازکتومی را به عنوان بخشی از برنامه کنترل بارداری خود دنبال کنند. با این حال، برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد که HRT در حال حاضر بیضه ها را قادر به ایجاد اسپرم نمی کند.

آیا وازکتومی شخصیت شما را تغییر می دهد؟

قابل درک است که ممکن است احساسات زیادی در تصمیم گیری برای انجام وازکتومی وجود داشته باشد. زمانی که قصد نداشتید دیگر نگران باردار شدن نباشید، می‌توانید احساس آرامش کنید.

با این حال، شما همچنین می توانید احساس تعارض کنید زیرا می دانید که در آینده فرزندان بیولوژیکی نخواهید داشت.

مطالعات زیادی در مورد اثرات کوتاه مدت و بلند مدت وازکتومی بر سلامت روان وجود ندارد. بسیاری از آنها مربوط به دهه های 1970 و 1990 هستند، زمانی که تکنیک های جراحی متفاوت بودند.

آنچه شناخته شده است این مهم است که پزشک قبل از انجام عمل، در مورد وازکتومی به شما مشاوره دهد. شما باید خطرات و مزایای آن را درک کنید.

چه زمانی مردم مشاوره دریافت می کنند قبل از عمل، آنها معمولاً احساس بهتری نسبت به کسانی که مشاوره دریافت نکرده‌اند، گزارش می‌کنند.

آیا وازکتومی بر میل جنسی شما تأثیر می گذارد؟

وازکتومی دارد نشان داده نشده است تحت تاثیر قرار دادن:

 • عملکرد جنسی
 • توانایی رسیدن به نعوظ و انزال
 • توانایی ارگاسم
 • میل جنسی (میل جنسی)

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که وازکتومی از شما یا شریک زندگیتان در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت نمی کند.

ابتلا به STI می‌تواند بر سلامت جنسی شما تأثیر بگذارد، بنابراین استفاده از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی بسیار مهم است.

وازکتومی چگونه کار می کند؟

بیضه ها حاوی اسپرم هایی هستند که از طریق لوله هایی به نام مجرای دفران حرکت می کنند تا با مایع منی ترکیب شده و از طریق مجرای ادرار به عنوان منی خارج شوند.

وقتی فردی که بیضه دارد انزال می کند، آلت تناسلی مایع منی یا مایع منی ترشح می کند. اسپرم تخمین زده می شود 2 تا 5 درصد از این مایع که حاوی مواد ژنتیکی است که می تواند تخمک را بارور کند. باقیمانده منی مایعی است که دارای قندها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که می تواند به اسپرم برای رسیدن به تخمک برای لقاح کمک کند.

وازکتومی با بریدن مجرای دفران عمل می کند. جراح بخشی از لوله را برمی‌دارد تا نتوانند دوباره با هم رشد کنند، و لوله را می‌بندد، مهر می‌کند یا آن را قطع می‌کند تا خطر رشد مجدد را کاهش دهد. این امر اسپرم را از حرکت برای ملاقات با مایع منی باز می دارد.

در نتیجه، مانند حالت عادی انزال خواهید داشت. منی شما فقط در آن اسپرم نخواهد داشت.

وازکتومی یک روش کنترل بارداری بسیار موثر است که میزان شکست آن حدود 1 درصد است. تخمین زده می شود که 10 درصد از زوج هایی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، به وازکتومی شریک زندگی خود به عنوان روش کنترل بارداری خود متکی هستند.

چه کسانی می توانند وازکتومی کنند؟

به طور کلی، هر فردی که بیضه داشته باشد می تواند کاندید مناسبی برای وازکتومی باشد. منع مصرف زیادی برای انجام وازکتومی وجود ندارد.

گاهی اوقات، اگر در حال حاضر با عفونت یا سایر بیماری های تناسلی سر و کار دارید، پزشک ممکن است به تعویق انداختن این عمل توصیه کند.

پزشکان همچنین ممکن است بسته به نیازهای پزشکی شما بتوانند از روش های جراحی مختلف برای انجام وازکتومی استفاده کنند.

مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی مرتبط با پزشکی صحبت کنید. همچنین چند جایگزین برای وازکتومی وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را بررسی کنید.

آیا وازکتومی عوارض منفی دارد؟

اورولوژیست ها معمولاً متخصصان پزشکی هستند که وازکتومی را انجام می دهند. آنها می توانند از یکی از دو روش برای انجام وازکتومی استفاده کنند:

 • برش سنتی
 • وازکتومی بدون چاقوی جراحی (بدون برش).

وازکتومی های بدون برش هستند بیشتر استفاده می شود. عدم استفاده از هیچ برشی به طور قابل توجهی عوارض وازکتومی (که قبلاً کم بود) را کاهش داده است.

افراد معمولاً می توانند سریعتر به فعالیت جنسی برگردند و خود این روش سریعتر است.

عوارض بالقوه (اما غیر معمول) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • هماتوم
 • عفونت
 • مقداری درد

همچنین احتمال بسیار کمی وجود دارد که وازکتومی با شکست مواجه شود و منجر به بارداری غیرمنتظره شود. قبل از انجام وازکتومی حتماً با پزشک خود در مورد این خطرات و راه هایی که می تواند آنها را به حداقل برساند صحبت کنید.

بردن

اگر نمی خواهید بچه دار شوید وازکتومی یک روش پیشگیری از بارداری مطمئن و موثر است. عوارض جانبی بسیار ناچیز است و شامل «یائسگی مردانه»، کاهش تستوسترون، تغییرات شخصیتی، یا اختلال در عملکرد جنسی نمی شود.

اگر قصد انجام وازکتومی را دارید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این روش برای شما صحبت کنید.