اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که باعث خارش و سایر علائم می شود. شایع ترین نوع اگزما درماتیت آتوپیک است.

دریافت اکثر واکسن ها برای افراد مبتلا به اگزما بی خطر است. دریافت واکسن‌های روتین می‌تواند از شما و اطرافیانتان در برابر بیماری‌های قابل پیشگیری محافظت کند.

با این حال، برخی از انواع واکسن ها ممکن است برای افرادی که از داروهای خاصی برای اگزما استفاده می کنند، خطراتی ایجاد کند. همه افراد مبتلا به اگزما باید از واکسن آبله ضعیف شده زنده خودداری کنند.

برای یافتن پاسخ سوالات رایج در مورد اگزما و واکسن، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا اگزما به این معنی است که شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید؟

اگزما سیستم ایمنی شما را به خطر نمی اندازد. با این حال، برخی از افراد مبتلا به اگزمای متوسط ​​تا شدید، داروهایی مصرف می‌کنند که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدنشان کم‌فعال شود.

برای مثال، پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از داروهای سرکوب کننده ایمنی زیر را تجویز کند:

 • آزاتیوپرین
 • سیکلوسپورین
 • متوترکسات
 • مایکوفنولات موفتیل

درمان های بیولوژیکی نیز ممکن است بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد. دوپیلوماب (Dupixent) در حال حاضر تنها داروی بیولوژیکی تایید شده برای درمان اگزما در ایالات متحده است.

اگر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید، آیا تزریق واکسن بی خطر است؟

انواع واکسن زیر عموماً برای افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا درمان های بیولوژیک استفاده می کنند بی خطر هستند:

 • واکسن های غیر فعال
 • واکسن های RNA پیام رسان (mRNA)
 • واکسن های زیر واحد، نوترکیب، پلی ساکارید و مزدوج
 • واکسن های سموم
 • واکسن های ناقل ویروسی

این واکسن ها حاوی ویروس یا باکتری زنده نیستند. آنها فقط حاوی ویروس ها یا باکتری های مرده هستند – یا تکه های کوچک ویروس یا باکتری که نمی توانند باعث عفونت شوند. این شامل واکسن‌های COVID-19 است که می‌توانند mRNA یا واکسن‌های ناقل ویروسی باشند.

با این حال، واکسن های ضعیف شده زنده حاوی ویروس ها یا باکتری های زنده هستند. ممکن است در افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا درمان های بیولوژیکی استفاده می کنند، عفونت ایجاد کنند. اثربخشی واکسن به میزان سرکوب سیستم ایمنی در فرد بستگی دارد.

اگر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید، باید با پزشک خود در مورد واکسن های خاص صحبت کنید.

نمونه هایی از واکسن های تضعیف شده زنده مورد استفاده در ایالات متحده عبارتند از:

 • واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR).
 • واکسن روتاویروس
 • واکسن آبله
 • واکسن آبله مرغان
 • واکسن تب زرد
 • اسپری بینی واکسن آنفولانزا
 • واکسن حصبه خوراکی

اگر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا دوپیلوماب استفاده می کنید، قبل از دریافت واکسن ضعیف شده زنده با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از واکسن خودداری کنید یا به طور موقت برنامه درمان اگزما خود را قبل از دریافت واکسن تنظیم کنید.

همه افراد مبتلا به اگزما باید از واکسن آبله اجتناب کنند، حتی اگر داروهایی مصرف نمی کنند که بر سیستم ایمنی آنها تأثیر می گذارد.

اگر اگزما دارید می توانید واکسن آنفولانزا بزنید؟

مزایای دریافت واکسن آنفولانزا یا “واکسن آنفولانزا” برای اکثر افراد مبتلا به اگزما بیشتر از خطرات آن است. تزریق سالانه واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به آنفولانزا و عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی را کاهش می دهد. اگزما دلیلی برای اجتناب از واکسن آنفولانزا نیست.

انواع مختلفی از واکسن آنفولانزا در ایالات متحده موجود است. فقط یک نوع حاوی ویروس آنفلوانزای زنده است. این به عنوان یک اسپری بینی فرموله شده و تحت نام Flumist Quadrivalent توزیع می شود.

اگر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا دوپیلوماب استفاده می کنید، باید اجتناب کردن فلومیست چهار ظرفیتی. احتمالاً پزشک شما را تشویق می کند که به جای آن واکسن تزریقی آنفولانزا بزنید.

واکسن های تزریقی آنفولانزا حاوی ویروس زنده نیستند. آنها به طور کلی برای افراد مبتلا به اگزما، از جمله کسانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا دوپیلوماب استفاده می کنند، بی خطر هستند.

برخی از واکسن های آنفولانزا عضلانی هستند، به این معنی که به عضله تزریق می شوند. سایر واکسن های آنفولانزا داخل پوستی هستند، به این معنی که زیر پوست تزریق می شوند.

یکی مطالعه 2017 دریافتند که واکسن آنفولانزای داخل جلدی ممکن است کمتر از واکسن آنفولانزای داخل عضلانی برای برخی از افراد مبتلا به اگزما موثر باشد.

اگر اگزما دارید می توانید واکسن کووید-19 دریافت کنید؟

به طور کلی، افراد مبتلا به اگزما می توانند واکسن COVID-19 دریافت کنند. این شامل افرادی می شود که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا دوپیلوماب استفاده می کنند. هیچ یک از واکسن‌های COVID-19 حاوی ویروس زنده نیستند.

واکسینه شدن در برابر COVID-19 خطر ابتلا به COVID-19 و عوارض جدی را کاهش می دهد.

واکسن اگزما چیست؟

Eczema vaccinatum (EV) یک عارضه بالقوه واکسیناسیون آبله در افراد مبتلا به اگزما است.

واکسن زنده ضعیف شده آبله حاوی واکسن، یک ویروس آبله زنده شبیه به آبله، اما کمتر مضر است. هنگامی که افراد مبتلا به اگزما این واکسن را دریافت می کنند، ویروس می تواند باعث بثورات گسترده، تب و سایر علائم شود. این واکنش می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

این واکسن معمولاً فقط به افرادی در ارتش و محققانی که ممکن است در معرض آبله باشند تزریق می شود. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، افرادی که سابقه اگزما دارند باید از واکسن آبله ضعیف شده زنده خودداری کنند.

آنها همچنین باید از تماس پوست به پوست با افرادی که این واکسن را در 30 روز گذشته دریافت کرده اند، خودداری کنند. موارد انتقال تصادفی EV بسیار نادر است.

چرا ناگهان دچار اگزما می شوید؟

اکثر موارد اگزما در اوایل کودکی ایجاد می شود. با این حال، برخی از افراد در اواخر زندگی به اگزما مبتلا می شوند. این وضعیت به طور بالقوه می تواند در هر سنی ظاهر شود.

کارشناسان دقیقا نمی دانند که چه چیزی باعث اگزما می شود. تعاملات پیچیده بین عوامل ژنتیکی و محیطی نقش دارند. برخی از محرک ها ممکن است نقش داشته باشند، از جمله:

 • تغییرات در سطوح هورمونی
 • قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا یا دود تنباکو
 • عفونت های پوستی خاص
 • استرس روانی

غذای آماده

واکسن زدن می تواند به محافظت از شما در برابر بیماری های قابل پیشگیری و بالقوه تهدید کننده زندگی کمک کند.

اکثر واکسن ها برای افراد مبتلا به اگزما بی خطر هستند. اما اگر از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی یا دوپیلوماب استفاده می‌کنید، باید قبل از دریافت واکسن‌های ضعیف شده با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از آن واکسن اجتناب کنید یا برنامه دارویی خود را قبل از دریافت آن تنظیم کنید.

همه افراد مبتلا به اگزما باید از واکسن آبله ضعیف شده زنده خودداری کنند. می تواند یک عارضه جدی به نام اگزما واکسیناتوم ایجاد کند.

با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد فواید و خطرات احتمالی واکسن های مختلف بیشتر بدانید.