ایالات متحده میلیاردها سلاح در افغانستان ، و شاهین سیاه در دست طالبان گذاشت


طالبان میلیاردها دلار از سلاح های آمریکایی باقی مانده در افغانستان – احتمالاً شامل 600000 تفنگ جنگی ، حدود 2000 خودرو زرهی و 40 هواپیما ، از جمله بلک هاکس – را ضبط کرده اند.

ایالات متحده بین سالهای 2002 تا 2017 حدود 28 میلیارد دلار سلاح در اختیار ارتش افغانستان قرار داده است – از جمله هفت هلیکوپتر جدید که فقط یک ماه پیش به کابل تحویل داده شد.

صندوق جنگ همچنین شامل تحویل حداقل 600000 سلاح پیاده نظام – از جمله تفنگ های تهاجمی M16 – و همچنین 162000 وسیله ارتباطی و 16000 عینک دید در شب بود.

هیل با استناد به گزارش بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) در سال گذشته گفت که تنها در دو سال از 2017 تا 2019 ، ایالات متحده 7،035 مسلسل ، 4702 دستگاه هاموی ، 20،040 نارنجک دستی ، 2520 بمب و 1،394 نارنجک انداز انداخته است. به به

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: “هر چیزی که اکنون نابود نشده متعلق به طالبان است.”

گشت طالبان به عنوان یک ملت 102 مین روز استقلال را در قندهار افغانستان جشن می گیرند.
تنها در دو سال از 2017 تا 2019 ، ایالات متحده 7،035 مسلسل را تسلیم کرد.
EPA / STRINGER

جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی این کشور به توقیف تسلیحات اعتراف کرد و روز سه شنبه گفت که کاخ سفید “تصویری کامل” از آنچه “به دست طالبان افتاد” ندارد.

یک مقام دیگر به رویترز گفت ، اما برآورد فعلی این است که شامل 2000 خودروی زرهی ، از جمله هاموی ایالات متحده ، و حداکثر 40 هواپیما ، احتمالاً شامل UH-60 Black Hawks ، بالگردهای تهاجمی Scout و پهپادهای نظامی ScanEagle است.

به نقل از The Hill ، ویدئوها نشان داده اند که جنگجویان طالبان جعبه سلاح های توقیف شده از جمله کارابین M4 ساخت آمریکا و تفنگ های M16 را با افتخار باز می کنند. آنها همچنین با هاموی ایالات متحده مشاهده شده اند.

صندوق جنگی طالبان را در شکستن مقاومت مزیت بزرگی می دهد.

جنگجویان طالبان از یک پاسگاه در شهر قندوز در شمال افغانستان محافظت می کنند.
جنگجویان طالبان از یک پاسگاه در شهر قندوز در شمال افغانستان محافظت می کنند.
عکس AP / عبدالله سهیل ، پرونده

مقامات آمریکایی همچنین می ترسند که سلاح های جنگی به مخالفان آمریکایی مانند چین و روسیه – و یا حتی به دیگر گروه های تروریستی مانند داعش منتقل شود.

مایکل مک کال ، رئیس جمهوری خواهان کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به رویترز گفت: “این تهدید مهمی برای ایالات متحده و متحدان ما است.”

منابع به رویترز گفته اند که دولت بایدن حملات هوایی برای از بین بردن تجهیزات بزرگتر مانند هلیکوپتر را رد نکرده است ، اما می ترسد که طالبان را ناراحت کند در حالی که هنوز مردم در حال تخلیه هستند.

روز چهارشنبه ، بیش از دوجین سناتور جمهوری خواه خواستار “گزارش کامل” آنچه که مصادره شده بود – و برنامه هایی برای بازگرداندن آن وجود دارد.

این 25 سناتور به لوید آستین ، وزیر دفاع ، گفتند: “غیرمنطقی است که تجهیزات نظامی با تکنولوژی بالا که توسط مالیات دهندگان آمریکایی پرداخت می شود به دست طالبان و متحدان تروریستی آن افتاده است.”

کنترل آنها بر هواپیما بسیار مهم است. به گفته دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده (GAO) ، ایالات متحده بیش از 200 دستگاه را در اختیار نیروهای مسلح افغانستان قرار داد.

گفته می شود که تا 50 نفر توسط خلبانان افغان برای فرار از طالبان مورد استفاده قرار گرفته اند و این هفته درخواست بازگشت آنها را داده اند. اما مابقی شامل شاهین سیاه بود ، که گویا بزرگترین مزیت ارتش افغانستان بر طالبان بود.

مشاور امنیت ملی جیک سالیوان
جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی گفت ، کاخ سفید “هیچ تصویر کاملی” از آنچه سلاح های طالبان در اختیار دارند ، ندارد.
کن سدنو / UPI

این هواپیما به مقامات آمریکایی متصل شده است که امیدوارند سرویس و پرواز طالبان برای طالبان بسیار دشوار باشد – رهبر این هفته اعتراف کرد که این گروه خلبانان آموزش دیده ای ندارد.

یک مقام سوم به رویترز گفت: “از قضا ، این واقعیت که تجهیزات ما اغلب خراب می شود نجات بخش است.”

اما داشتن عینک دید در شب – که ایالات متحده از سال 2003 حداقل 16000 عدد از آن را صادر کرده است – یک مزیت بزرگ است.

یکی از اعضای کنگره به رویترز گفت: “توانایی کار در شب تغییر واقعی بازی است.”

مایکل مک کال ، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا
نماینده مایکل مک کول یکی از جمهوری خواهان بسیاری است که نگران تسلط روزافزون طالبان بر سلاح های آمریکایی هستند.
الکس وانگ / گتی ایماژ

مهم نیست طالبان چگونه از همه اینها استفاده می کنند ، این در حال حاضر یک شرمساری بزرگ برای ایالات متحده است.

الیاس یوسف ، معاون مرکز نظارت بر کمک های امنیتی سیاست بین الملل ، به The Hill گفت: “این به وضوح یک کیفرخواست علیه شرکت همکاری امنیتی ایالات متحده است.”

“این باید واقعاً نگرانی های زیادی در مورد آنچه که تجارت بزرگتر هر روز در حال انجام است ، باشد ، چه در خاورمیانه ، آفریقای زیر صحرای آفریقا یا شرق آسیا.”

با سیم های پستی