باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی برای درمان عفونت H.pylori:
مطالعات زیادی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتری های معده را کاهش می دهند ، اما نمی توانند آنها را ریشه کن کنند. حتماً قبل از شروع هرگونه درمان طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا هرگز نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری و کاهش رشد کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف آن در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عزیزم
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل می تواند باکتری ها را به تنهایی از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کاهش دهد.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان باکتری ها را به طور مستقیم از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از چسبیدن آن به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان می تواند در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند تجمع باکتری ها و اثرات آنها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است. فتوتراپی از نور ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می کند. محققان معتقدند که فتوتراپی در معده بی خطر است. این روش معمولاً زمانی قابل استفاده است که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه
بسیاری از مردم در تمام طول عمر خود باکتری دارند و هیچ علامتی ندارند. این باکتری در صورت ایجاد گاستریت مزمن و عدم درمان ، از جمله خونریزی زخم و سرطان معده ، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس داده های CDC در سال 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثربخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند روند بهبود را تسریع کند.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم واضح باشد. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی هیچ آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمانهای معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

به این ترتیب می توانید از عفونت در آینده جلوگیری کنید

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و آماده سازی و پخت غذای خود از بهداشت خوب اطمینان حاصل کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، درمان خود را متوقف کنید تا احتمال بازگشت آن کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی