بایدن با افزایش هرج و مرج در افغانستان ، بوریس جانسون را نادیده گرفت


در گزارشی آمده است که جو بایدن ، رئیس جمهور بریتانیا ، تلاش های بوریس جانسون ، نخست وزیر بریتانیا برای تماس با وی را به مدت 36 ساعت نادیده گرفت.

جانسون صبح دوشنبه به وقت انگلیس تلاش کرد به بایدن برسد اما تا ساعت 10 شب (5 بعد از ظهر به وقت واشنگتن) روز سه شنبه دیلی تلگراف نتوانست با او تماس بگیرد.

این انتظار طولانی در حالی رخ داد که افغان های مستأصل فرودگاه بین المللی کابل را به امید پروازهای تخلیه فرا گرفتند.

کاخ سفید هیچ اظهارنظری فوری در مورد این گزارش نداشت ، اما بعدازظهر سه شنبه ، جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی به خبرنگاران گفت که رئیس جمهور در مورد فاجعه افغانستان “با هیچ رهبر دیگری صحبت نکرده است”.

“خودم ، منشی [of State Antony] بلینکن ، چند نفر دیگر از اعضای ارشد تیم به طور منظم با همتایان خارجی خود کار کرده اند و ما قصد داریم در روزهای آینده این کار را انجام دهیم. “

تلگراف گزارش داد که وقتی جانسون با بایدن تماس گرفت ، نخست وزیر انگلیس از رئیس جمهور آمریکا خواست که “سودهای حاصل از افغانستان” را دور نیندازد ، این واکنشی واضح به اصرار بایدن در اظهارات دوشنبه کاخ سفید بود که ماموریت ایالات متحده در افغانستان باید هرگز ملت ساز نباش. “

جانسون و بایدن تا سه شنبه شب نمی توانستند با یکدیگر صحبت کنند.
جانسون و بایدن تا سه شنبه شب نمی توانستند با یکدیگر صحبت کنند.
عکس توسط Daniel Leal -Olivas – WPA Pool / گتی ایماژ

در قرائت این تماس در کاخ سفید آمده است که بایدن و جانسون “در مورد لزوم ادامه هماهنگی نزدیک بین متحدان و شرکای دموکراتیک در زمینه سیاست آینده افغانستان گفتگو کردند” و توافق کردند که هفته آینده یک جلسه مجازی با دیگر رهبران گروه 7 برگزار کنند.

روز چهارشنبه ، قانونگذاران بریتانیایی با محکوم کردن خروج نادرست و اظهارات بایدن در دفاع از خود ، با استفاده از یکی از قوی ترین بیانات پارلمانی به یاد رئیس جمهور آمریکا ، متحد شدند.

تام توغندات ، نماینده محافظه کار پارلمان و افسر سابق ارتش بریتانیا ، به خاطر اظهارات خود که در آن چالش رئیس جمهور ایالات متحده با نیروهای امنیتی افغان و تمایل آنها برای جنگ را “شرم آور” توصیف کرد.

https://www.youtube.com/watch؟v=aQjUTP0Wbyk

طوغندات در پایان با همکارانش گفت: “کسانی که هرگز برای رنگهایی که پرواز می کنند مبارزه نکرده اند ، باید مراقب انتقاد از کسانی باشند که این کار را کرده اند”. آی تی.”

نماینده حزب کارگر ، دان جارویس ، یکی دیگر از جانبازان جنگ افغانستان ، اظهارات بایدن را “بسیار ناپسند و بی آبرو” توصیف کرد ، در حالی که اد دیوی ، رهبر لیبرال دموکرات های چپ میانه ، خروج آمریکا از افغانستان را “فقط یک اشتباه” نیست [but] یک اشتباه اجتناب ناپذیر ، از معامله نادرست پرزیدنت ترامپ با طالبان گرفته تا تصمیم رئیس جمهور بایدن برای ادامه کار ، و به شیوه ای فاجعه بار.

Johnson wurde auch kritisiert, wobei sein Tory-Kollege und Vorgängerin als Premierministerin Theresa May daran erinnerte, dass er und Biden noch im letzten Monat gesagt hatten, „dass sie nicht glaubten, dass die Taliban bereit oder in der Lage seien, die Kontrolle über die کشور.”

جنگجویان مسلح طالبان در مهترلام ، افغانستان در 15 اوت 2021.
جنگجویان مسلح طالبان در مهترلام ، افغانستان در 15 اوت 2021.
ZUMA24.com

او پرسید: “آیا هوش ما واقعاً بد بود؟” آیا درک ما از دولت افغانستان اینقدر ضعیف بود؟ آیا اطلاعات ما از وضعیت محلی آنقدر ناکافی بود؟ آیا ما واقعاً این را باور داشتیم یا فقط احساس می کردیم که باید از ایالات متحده پیروی کنیم و امیدواریم که شب با بال و دعا خوب شود؟ “

جانسون ، که از نمایندگان مجلس برای وقوع این نشست اضطراری دعوت کرده بود ، تاکید کرد که بریتانیا نمی تواند به ماموریت خود در افغانستان “بدون تدارکات آمریکایی ، بدون نیروی هوایی ایالات متحده و بدون قدرت آمریکا” ادامه دهد.

نخست وزیر اضافه کرد: “من واقعاً فکر می کنم این توهم است که باور کنیم یکی از شرکای ما تمایل به ادامه حضور نظامی یا راه حل نظامی تحمیل شده توسط ناتو در افغانستان دارد.”

با در دست داشتن طالبان در افغانستان ، اولویت فوری دولت بریتانیا این است که حدود 4000 شهروند انگلیسی را که هنوز در افغانستان هستند و هزاران افغان را که در 20 سال گذشته به انگلیس کمک کرده اند ، تخلیه کند.

جانسون گفت که برنامه جدید “سخاوتمندانه” اسکان پناهندگان به 20000 افغان آسیب پذیر ، عمدتا زنان و کودکان اجازه می دهد تا در چند سال آینده از جمله 5000 نفر در سال جاری به انگلستان پناهنده شوند. مجموع سال جاری به حدود 5،000 متحد افغان می افزاید که انگلیس در حال تلاش برای تخلیه از فرودگاه بین المللی کابل است.

با سیم های پستی