بیماری لایم: دارو می تواند باکتری های پشت این بیماری را از بین ببرد


از جانب

میکروگراف باکتری Borrelia burgdorferi

Cultura Creative RF / Alamy

کشف اینکه یک ماده شیمیایی برای باکتری های عامل بیماری لایم کشنده است اما برای حیوانات بی ضرر است می تواند این بیماری را در طبیعت ریشه کن کند.

کیم لوئیس از دانشگاه شمال شرقی بوستون می گوید: “بیماری لایم موقعیت خوبی برای ریشه کن شدن دارد.” “ما در حال آماده شدن هستیم ، اولین آزمایش میدانی تابستان آینده خواهد بود.”

بیماری لایم توسط باکتری به نام. باعث بورلیا بورگدورفری که در موش های وحشی کمین کرده است کنه هایی که از موش ها تغذیه می کنند آلوده می شوند و می توانند حیوانات دیگر از جمله انسان را آلوده کنند.

این بیماری یک مشکل فزاینده در آمریکای شمالی ، اروپا و آسیا است. در ابتدا باعث بثورات مشخصه “bullseye” و بیماری شبیه آنفولانزا می شود. در صورت عدم درمان ، می تواند منجر به مشکلات جدی طولانی مدت مانند آرتریت لیم شود.

در حال حاضر تحت درمان با آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایکلین قرار می گیرد که طیف وسیعی از باکتری ها را از بین می برد. با این حال ، این میکروبیوم روده را مختل می کند ، که منجر به علائمی مانند اسهال می شود و همچنین می تواند منجر به مقاومت بیشتر در برابر آنتی بیوتیک ها شود.

اکنون تیم لوئیس دریافتند که ترکیبی به نام هیگرومایسین A برای حیوانات کاملاً بی ضرر است و تأثیر کمی روی اکثر باکتری ها دارد ، اما برای اسپیروکت ها مانند ب. بورگدورفریبه

شکل باکتری های اسپیروکت مانند یک پیچ بازکن است که به آنها اجازه می دهد تا در بافت فرو بروند. لوئیس می گوید آنها همچنین باعث بیماری هایی مانند سفلیس می شوند. “اینها پاتوژن های بسیار بدی هستند.”

در مطالعات روی حیوانات ، تیم بدون توجه به دوز ، هیچ اثر مضر هیگرومایسین را مشاهده نکرد. لوئیس می گوید: “این به طور غیرمعمول ایمن است.”

شرکتی به نام FlightPath در حال حاضر در ایالات متحده برای تأیید مورد نیاز خود قبل از آزمایش مواد شیمیایی در انسان درخواست می کند.

Hygromycin می تواند به طور بالقوه برای درمان سیفلیس نیز مورد استفاده قرار گیرد ، به ویژه هنگامی که این عفونت باکتریایی در برابر درمان های استاندارد مقاوم می شود.

علاوه بر این ، تیم لوئیس نشان داده است که تغذیه طعمه تزریق شده با هیگرومایسین به موش ها می تواند روشن شود ب. بورگدورفری عفونت ها از نظر تئوری ، کنار گذاشتن چنین طعمه ای می تواند بیماری لایم را در کل مناطق یا حتی کل کشورها ریشه کن کند.

لوئیس می گوید یک آزمایش میدانی که یک دهه پیش روی طعمه داکسی سایکلین انجام شده بود با موفقیت انجام شد. با این حال ، استفاده گسترده از این ماده شیمیایی برای این منظور نامطلوب است زیرا می تواند باعث ایجاد مقاومت میکروبی در آنتی بیوتیک ها شود.

در مقابل ، مطالعات لوئیس نشان می دهد که این کار بسیار دشوار است B. burgdorferi ایجاد مقاومت در برابر هیگرومایسین. این ماده شیمیایی شبیه مواد مغذی ضروری است که اسپیروکت ها نمی توانند خود ساخته شده و با یک ناقل خاص جذب شوند ، بنابراین جهش هایی که مانع از جذب هیگرومایسین می شوند ، اسپیروکت ها را از داشتن این مواد محروم می کند.

لوئیس می گوید تیم او اولین کسی نبود که ارزش هیگرومایسین را کشف کرد. این به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری خوک در دهه 1980 مورد بررسی قرار گرفت اما رها شد.

واکسن های بیماری لایم نیز در حال توسعه است ، اما ریشه کنی این بیماری حتی یک گزینه بهتر است.

مرجع مجله: سلول، DOI: 10.1016 / j.cell.2021.09.011

مطالب بیشتر در مورد این موضوعات: