تبادل غذا برای بیماران دیابتی

خلاصه

تبادل غذای دیابتی یک سیستم طبقه بندی مواد غذایی است تا برنامه غذایی را برای افراد دیابتی آسان تر کند. این سیستم غذاها را بر اساس ارزش غذایی خود گروه بندی می کند و به بیماران دیابتی کمک می کند تا از وعده های غذایی حاوی کربوهیدرات و متعادل برای کنترل گلوکز (قند خون) و سلامت کلی استفاده کنند.

انجمن دیابت آمریکا و انجمن رژیم درمانی آمریکا این روش را توسعه دادند. بر اساس محتوای کربوهیدرات ، غذاها را به سه گروه طبقه بندی می کند:

 • گروه کربوهیدرات
 • گروه گوشت و جایگزین گوشت
 • گروه چربی

علاوه بر این ، غذاها را می توان با توجه به ارزش غذایی آنها به شش گروه تقسیم کرد:

 • نشاسته / نان
 • میوه
 • شیر
 • سبزیجات
 • گوشت و جایگزین های گوشت
 • چاق

هر مبادله (وعده غذایی) در یک گروه غذایی تقریباً به همان میزان کربوهیدرات دارد. میزان پروتئین ، چربی و کالری می تواند متفاوت باشد. بیمارانی که رژیم غذایی خاصی دارند می توانند از این گروه های غذایی برای تعویض غذاها در یک لیست استفاده کنند ، زیرا می دانند که هر غذا تقریباً تأثیر مشابهی بر سطح گلوکز آنها دارد.

درباره تبادل غذای دیابتی

تبادل غذای دیابتی روشی برای طبقه بندی غذاها به گروه هایی است که از نظر محتوای کربوهیدرات مشابه هستند. کالری ، محتوای پروتئین و محتوای چربی می تواند متفاوت باشد. این می تواند به افراد دیابتی کمک کند تا انواع وعده های غذایی متعادل را برنامه ریزی کنند که به حفظ سطح گلوکز (قند خون) در محدوده طبیعی کمک می کند.

سیستمی که توسط انجمن دیابت آمریکا و انجمن رژیم درمانی آمریکا ایجاد شده است ، غذاها را بر اساس محتوای کربوهیدرات به گروه های زیر طبقه بندی می کند:

 • کربوهیدرات ها
  • نشاسته / نان
  • میوه
  • شیر
  • کربوهیدرات های دیگر
  • سبزیجات غیر نشاسته ای

 • گوشت و جایگزین های گوشت
  • بسیار نازک
  • لاغر
  • چربی متوسط
  • محتوای چربی بالا
  • چربی (شامل تک اشباع نشده ، چند غیر اشباع و اشباع شده)

بیماران مبتلا به دیابت می توانند با آگاهی از میزان مصرف کربوهیدرات ، پروتئین ، چربی و کالری ، مواردی را در لیست غذاها انتخاب کنند. این به بیماران این امکان را می دهد تا غذاهای خاصی را در رژیم غذایی خود با غذاهای دیگری از همان لیست جایگزین کنند.

اکثر غذاها به عنوان بخشی از رژیم غذایی تبادل مجاز هستند ، به شرطی که در محدوده و وعده های معینی در روز مصرف شوند. بیماران باید با پزشک خود و یک متخصص تغذیه ثبت شده همکاری کنند تا برنامه تغذیه خود را ایجاد کنند. برنامه ایده آل شامل انواع غذاها از گروه های غذایی مختلف است و تعداد معقول مبادله برای سه وعده غذایی و دو تا سه میان وعده در روز را ذکر می کند.

انواع و تفاوتها

لیست تبادل غذا برای بیماران دیابتی به بیماران این امکان را می دهد تا رژیم غذایی متعادلی داشته باشند که انتخاب های متنوعی را ارائه دهد. غذاهایی که این لیست ها را تشکیل می دهند به چند دسته تقسیم می شوند و هر موردی در یک گروه را می توان با غذای دیگری در آن لیست جایگزین کرد.

تعداد و نوع مبادله ای که افراد می توانند با هر وعده غذایی انجام دهند توسط پزشک و متخصص تغذیه ثبت شده تعیین می شود. سن ، جنس ، وزن ، قد ، فعالیت مداوم و عادات غذایی شخصی بیمار در نظر گرفته می شود.

مبادله در مقابل تعداد کربوهیدرات ها

افراد مبتلا به دیابت باید با مشورت پزشک و متخصص تغذیه ، رژیم غذایی خود را برنامه ریزی کنند. هنگامی که برنامه تغذیه ای در دستور کار قرار می گیرد ، روش های اولیه ای که بیماران برای ردیابی کربوهیدرات های خود استفاده می کنند ، لیست تبادل غذای دیابتی یا شمارش کربوهیدرات ها (“کربوهیدرات”) است.

هر روش مزایا و معایبی دارد. تبادل غذای دیابتی راهی آسان برای برنامه ریزی رژیم غذایی متعادل با انتخاب های مختلف و حفظ مصرف کربوهیدرات کافی در اختیار بیماران قرار می دهد. آنها به احتمال زیاد برای بیمارانی که برنامه ریزی منظم وعده غذایی را دوست دارند جذاب خواهد بود.

از سوی دیگر ، برخی ممکن است گزینه های موجود در لیست های مبادله را بیش از حد محدود کننده بدانند. این امر به ویژه در مورد کسانی که از آزمایش آشپزی لذت می برند صادق است ، اگرچه بسیاری از کتابهای آشپزی دیابتی دستور العمل ها را بر اساس تعداد تغییرات در یک وعده تجزیه می کنند.

از روش شمارش کربوهیدرات ها برای محاسبه میزان انسولین مورد نیاز برای تبدیل یک وعده غذایی به انرژی استفاده می شود. این کار را با افزودن مقدار کربوهیدرات – بر حسب گرم – در وعده غذایی که بیمار برای خوردن آماده می کند ، انجام می دهد. اعداد اضافه شده از ستون کربوهیدرات لیست تبادلات دیابتی آمده است.

در عین حال ، افرادی که از شمارش کربوهیدرات استفاده می کنند می توانند غذاهای متنوع تری را آزمایش کنند و اغلب انعطاف پذیرتر از بیماران دیابتی هستند. با این حال ، بیمارانی که از این روش به جای تبادل غذای دیابتی استفاده می کنند ، باید هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی متعادل هوشیارتر باشند. شمارش کربوهیدرات ها شامل ریاضی نیز می شود که می تواند برای برخی از افراد مضر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شمارش کربوهیدراتها ، به کربوهیدراتها مراجعه کنید.

روش های دیگر که برخی از افراد استفاده می کنند عبارتند از شاخص و بار گلیسمی ، هرم غذایی دیابت و سیستم رتبه بندی صفحه شما.

سوالات از پزشک خود

آماده سازی سوالات از قبل می تواند به بیماران کمک کند تا در مورد وضعیت خود با پزشکان خود مکالمات معنی دار تری داشته باشند. بیماران می توانند سوالات زیر را در مورد تبادل غذای دیابتی از پزشک خود بپرسند:

از کدام روش بهتر استفاده می کنم: لیست مبادله یا شمارش کربوهیدرات؟

آیا می توان از هر دو روش در دستور العمل های مورد علاقه من استفاده کرد؟

آیا شمارش کربوهیدرات نسبت به لیست مبادله برای من انعطاف پذیری بیشتری دارد؟

اگر از روش شمارش کربوهیدرات ها سوء استفاده کنم و به طور تصادفی انسولین زیادی مصرف کنم ، چه باید بکنم؟

اگر انسولین کافی مصرف نمی کنم باید چکار کنم؟

من متوجه شدم که همه انواع گوشت به یک دسته تقسیم می شوند. آیا این بدان معناست که همه آنها یکسان هستند؟

من متوجه می شوم که سه شکل شیر در یک گروه دسته بندی می شوند. آیا این بدان معناست که همه آنها یکسان هستند؟

قندهای “طبیعی” ، مانند آنچه در میوه ها یافت می شود ، با قندهای تصفیه شده ای که به دسرها اضافه می شوند ، تفاوت دارند؟

آیا باید دسته دیگری از کربوهیدرات ها را شامل یا اجتناب کنم؟

آیا به من کمک می کنید تا یک متخصص تغذیه واجد شرایط پیدا کنم تا دستورالعمل های رژیم غذایی من را توضیح دهد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تبادل دیابت چه منابع دیگری در اختیار من است؟