تشخیص سرطان روده بزرگ در بیماری همه گیر 40 درصد کاهش یافت و این خبر خوبی نیست


از کارا مورز
خبرنگار HealthDay

دوشنبه ، 4 اکتبر 2021 (HealthDay News) – تعداد سرطان روده بزرگ در طول همه گیری COVID -19 به طرز چشمگیری کاهش یافته است ، اما این بدان معنا نیست که افراد کمتری از این بیماری رنج می برند.

در اسپانیا ، محققان بیش از 40 درصد کاهش تشخیص سرطان روده بزرگ را کشف کردند که باعث نگرانی کارشناسان در مورد عوارض آن شد.

این نتایج واقعاً نگران کننده است – موارد سرطان روده بزرگ بدون شک در طول همه گیری همه گیر تشخیص داده نشده است. ماریا خوزه دامپر آرنال. او از خدمات بیماریهای گوارشی بیمارستان دانشگاهی و م Instituteسسه تحقیقات بهداشت آراگون در ساراگوسا است.

وی ادامه داد: اگرچه این ارقام به جمعیت 1.3 میلیون نفری اسپانیا اشاره می کند ، اما به احتمال زیاد در سایر نقاط جهان که غربالگری ها به حالت تعلیق درآمده و عملیات به تعویق افتاده است ، به ویژه در کشورهایی که به شدت تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته اند ، همان کاهش تشخیص رخ داده است. متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا. آرنال اضافه شد

محققان داده های سال اول همه گیری COVID-19 (15 مارس 2020 تا 28 فوریه 2021) را با داده های سال قبل مقایسه کردند. آنها دریافتند که تقریباً دو سوم از 1385 مورد سرطان روده بزرگ که در چندین بیمارستان در اسپانیا در طول این دو سال تشخیص داده شده اند ، در سال قبل از همه گیری رخ داده است.

علاوه بر این ، 27 درصد کمتر از کولونوسکوپی در طول بیماری همه گیر نسبت به سال گذشته انجام شد.

کسانی که در سال همه گیری تشخیص داده شده بودند ، سن بیشتری نسبت به سال قبل از همه گیری داشتند ، علائم بیشتری داشتند ، عوارض بیشتری داشتند و در مراحل پیشرفته تری از بیماری دیده می شدند.

این علائم می تواند شامل سوراخ شدن روده ، آبسه ، انسداد روده و خونریزی باشد که ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد. این مسائل تقریباً 15 موارد در طول همه گیری را شامل می شد ، در حالی که قبل از همه گیری کمتر از 11 بود. مرحله 4 سرطان در زمان همه گیری 20 درصد و قبل از همه گیری حدود 16 درصد بود.

بر اساس اعلام انجمن سرطان آمریکا ، انتظار می رود امسال ایالات متحده نزدیک به 150،000 مورد سرطان روده بزرگ و راست روده داشته باشد و نزدیک به 53،000 مورد مرگ ناشی از این بیماری داشته باشد.

این مطالعه تعلیق برنامه های غربالگری و به تعویق انداختن کولونوسکوپی های غیر فوری را از دلایل این کاهش عنوان می کند. بر اساس نتایج ، در طول همه گیری همه گیر ، معاینات معمول سرطان های کمتری را نشان داد و بیشتر با علائم تشخیص داده شد.

نتایج تحقیقات روز یکشنبه در نشست سالانه United European Gastroenterology ، UEG Week Virtual 2021 ارائه شد. نتایج ارائه شده در جلسات باید مقدماتی تلقی شوند تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

سرطان روده بزرگ اغلب در صورت تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان است. آرنال در بیانیه مطبوعاتی خود در این نشست گفت: نگرانی ما این است که ما توانایی تشخیص بیماران را در این مراحل اولیه از دست خواهیم داد و این بر نتایج و بقای بیمار تأثیر می گذارد. “ما احتمالاً در سالهای آینده شاهد این پیامد خواهیم بود.”

اطلاعات بیشتر

انجمن سرطان آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد سرطان روده بزرگ دارد.

منبع: دستگاه گوارش اروپایی متحد ، بیانیه مطبوعاتی ، 3 اکتبر 2021