تفاوت سزارین و زایمان طبیعی || تفاوت سزارین با زایمان طبیعی چیست؟


سزارین و زایمان طبیعی زنان باردار به دلیل تفاوت هایی که دارند ، تفاوت های زیادی دارند سزارین و زایمان طبیعی می تواند یک گزینه عالی برای به دنیا آوردن فرزند شما باشد. با این حال ، با نزدیک شدن به سررسید زنان در دوران بارداری ، هیجان و حتی عصبانیت آنها افزایش می یابد. این هیجان و عصبانیت امری طبیعی است زیرا نمی دانند چه مشکلات و مشکلاتی در پیش روی خود دارد.

اگر شما یکی از زنانی هستید که دوران بارداری خود را سپری می کنید ، احتمالاً س questionsالات زیادی در ذهن شما وجود دارد ، مانند “چگونه به آن نیاز دارید؟” همه این نگرانی ها و س questionsالات کاملاً طبیعی است ، اما دیدن فرزند شما آرام می شود. تو پایین

با نزدیک شدن به تاریخ تحویل ، باید جزئیات دو روش تحویل را بدانید: زایمان طبیعی یا طبیعی و سزارین. دانستن این تکنیک ها می تواند به شما کمک کند پیش بینی کنید چه اتفاقی برای شما می افتد. این حتی به شما در مقابله با ترس و اضطراب کمک می کند. بر این اساس ، ما در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد مزایا و خطرات این دو روش در اختیار شما قرار دهیم. ما همچنین به برخی از سوالات در مورد زایمان پاسخ خواهیم داد.

همین حالا با مشاوران پزشکی خود مشاوره آنلاین بگیرید

زایمان طبیعی چیست؟

تفاوت سزارین با زایمان طبیعی چیست؟ | دکتر

شایع ترین گزینه زایمان ، زایمان طبیعی است که خطر کمتری نسبت به سزارین دارد. 70 تا 80 درصد از زنان بارداری که به صورت طبیعی زایمان می کنند در معرض خطر کمتری هستند. این فرایند به عنوان زایمان طبیعی نیز شناخته می شود زیرا تولد به خودی خود شروع می شود و نشان می دهد که نوزاد برای تولد آماده است. اما همه زایمان های طبیعی نمی توانند قطعی باشند. ممکن است محدودیت های خاصی در رابطه با مزایای آن وجود داشته باشد ، که در زیر به آنها می پردازیم.

زایمان طبیعی چه مزایایی دارد؟

فواید زایمان طبیعی برای مادر عبارتند از:

تعامل مادر و کودک زنانی که به طور معمول زایمان می کردند رضایت بیشتری ، تعامل بهتر با نوزاد و کنترل بهتر بارداری را تجربه می کردند.

دوره های بالینی و دوره های آموزشی در خانه

شیر دادن. زایمان طبیعی نیز به مادر در دوران شیردهی کمک می کند. تماس پوست با پوست زایمان طبیعی نیز نتایج بهتری در تغذیه با شیر مادر و کنترل گریه نوزاد می دهد.

بهبود سریعتر پس از زایمان. زمان بهبودی پس از زایمان طبیعی کوتاهتر از سزارین است. بهبودی از زایمان طبیعی فقط یک یا دو روز طول می کشد.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد عبارتند از:

باکتری های مفید برای نوزاد خود دریافت کنید. در هنگام زایمان طبیعی ، نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند. در هنگام زایمان طبیعی ، نوزاد در معرض باکتری هایی قرار می گیرد که برای سلامت سیستم ایمنی ، مغز و دستگاه گوارش مفید است و حتی از خفگی جلوگیری می کند.

کاهش خطرات TTN درست قبل از تولد ، ریه های کودک از مایع پر می شود. اگر مایع بعد از تولد باقی بماند ، ممکن است نوزاد دچار بیماری شود به نام تاکی پنه نوزاد گذرا (TTN). با این حال ، در زایمان طبیعی ، مایع با عبور نوزاد از مجرای زایمان پاک می شود. بنابراین ، تقریبا هیچ خطری در این زمینه وجود ندارد.

چه مشکلاتی در زایمان طبیعی ایجاد می شود؟

مادر می تواند به طور طبیعی زایمان کند زایمان دردناک با هم. اما معمولاً خطرات عمده ای در زایمان طبیعی وجود ندارد. با این حال ، در برخی موارد ، ممکن است خطراتی مانند بیماری کف لگن وجود داشته باشد ، از جمله بی اختیاری ادرار و مدفوع و خونریزی زیاد وجود دارد.

زایمان واژینال معمولاً برای نوزاد بی خطر است. در موارد نادر (زایمان سخت ، زایمان طولانی مدت) ، با این حال ، خطرات و صدمات جزئی ممکن است رخ دهد که می تواند ظرف چند هفته پس از زایمان برطرف شود.

سزارین چیست و مزایای آن چیست؟

تفاوت سزارین با زایمان طبیعی چیست؟ | دکتر

اگر خطرات بیشتری نسبت به فواید زایمان طبیعی وجود داشته باشد ، پزشکان سزارین را توصیه می کنند. سزارین یک عمل جراحی است که شامل ایجاد شکاف در شکم و رحم مادر است. اگر زایمان طبیعی در زنان عوارض و خطرات دارد ، پزشک باید از این سزارین استفاده کند.

مانند زایمان طبیعی ، سزارین نیز دارای مزایا و معایبی است. مزایای سزارین برای مادر عبارتند از:

زمان کار را کاهش دهید. روش های سزارین در سال های اخیر آسان تر شده است. نتایج خونریزی کمتر ، زمان جراحی کوتاه تر و رضایت بیشتر بیمار است.

خطر بی اختیاری را کاهش دهید. با انجام سزارین ، راهی برای کشش یا پاره شدن واژن وجود ندارد ، بنابراین احتمال افتادگی لگن ، بی اختیاری مقعد و ادرار کمتر است.

کاهش خطر انتقال عفونت. مطالعات متعدد نشان داده است که خطر انتشار ویروس وجود دارد هپاتیت B. یا هیچ عفونت دیگری از نوزاد از طریق سزارین وجود ندارد. این خطر در زایمان های طبیعی بسیار زیاد است.

برخی از مزایای سزارین برای نوزاد عبارتند از:

توانایی کاهش آسیب ها و آسیب ها. از آنجا که کودک هنگام تولد مجبور نیست از کانال زایمان عبور کند ، هیچ استرس یا ضربه ای برای نوزاد وجود ندارد. نوزاد مستقیم و بدون خطر از رحم خارج می شود.

سزارین خطر کمی برای نوزاد ایجاد می کند یا هیچ خطری ندارد.

تحویل ایمن در شرایط غیر طبیعی گاهی اوقات نوزاد در موقعیت های غیر طبیعی خاصی در رحم مادر قرار می گیرد. یا مادر ممکن است شرایطی مانند جفت سرراهی (جفتی که دهانه رحم را می پوشاند) داشته باشد. در چنین مواردی ، زایمان طبیعی می تواند خطرناک باشد. اما سزارین این خطر را کاهش می دهد.

با سزارین چه مشکلاتی می توانم تجربه کنم؟

تفاوت سزارین با زایمان طبیعی چیست؟ | دکتر

برخی از عوارض احتمالی سزارین برای مادر عبارتند از:

 • عوارض بیهوشی. بیهوشی قبل از سزارین خطرناک نیست. وضعیت بیمار پس از بیهوشی می تواند منجر به عوارض شود.
 • عفونت های جراحی. مانند سایر جراحی ها ، سزارین می تواند خطرات محل جراحی مانند اندومتریت و عفونت های زخم را ایجاد کند.
 • سایر خطرات بلند مدت. ممکن است زایمان طبیعی در بارداری بعدی امکان پذیر نباشد و مجبور شوید سزارین را انتخاب کنید.

عوارض احتمالی سزارین برای نوزاد مشکلات تنفسی است. زایمان سزارین در خطر تاکی پنه موقت (TTN) ، تجمع مایع در ریه های نوزاد است که تنفس را برای نوزاد دشوار می کند.

در حالت ایده آل ، باید با پزشک خود در مورد بارداری خود صحبت کنید و جوانب مثبت و منفی هر روش را بسنجید. در صورتی که بارداری طبیعی باشد و پزشکان هیچ خطری برای شما نبینند ، زایمان طبیعی توصیه می شود. در غیر این صورت ، پزشک سزارین را توصیه می کند. در حالی که سزارین بی خطر است ، برخی از مادران باردار زایمان طبیعی را ترجیح می دهند.

چگونه می توان شانس طبیعی زایمان را افزایش داد؟

برنامه ریزی و حفظ یک شیوه زندگی سالم از زمان بارداری می تواند به شما در جلوگیری از سزارین کمک کند. در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید رعایت کنید:

 • می توانید کتابهایی در مورد زایمان بخوانید و در کلاسهای مشاوره تولد شرکت کنید. این به شما کمک می کند ترس از زایمان را برطرف کنید.
 • سعی کنید غذای سالم بخورید و ورزش را فراموش نکنید. فعال بودن در دوران بارداری بدن شما را برای زایمان طبیعی آماده می کند.
 • حتی اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود و پزشک بگوید سزارین برای شما بی خطر است ، سعی کنید صبور و آرام باشید. زیرا سلامت و ایمنی نوزاد و خود در اولویت است.

آیا می توانم روش ارسال را انتخاب کنم؟

زنان در دوران بارداری می توانند نحوه زایمان خود را انتخاب کنند ، اما این به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال ، ممکن است شما بخواهید یک زایمان طبیعی داشته باشید ، اما پزشکان ممکن است با توجه به موقعیت نوزاد یا عوامل دیگر ، سزارین کنند. در چنین مواردی بهتر است با تصمیم پزشک کنار بیایید. از طرف دیگر ، اگر می خواهید از ترس درد یا بی اختیاری سزارین شوید و پزشک می گوید در معرض خطر سزارین نیستید ، می توانید سزارین شوید. مطمئن باشید که برای هر روشی که انتخاب می کنید ، هدف باید سلامت و ایمنی مادر و کودک باشد.

آیا امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین وجود دارد؟

تفاوت سزارین با زایمان طبیعی چیست؟ | دکتر

زایمان واژینال پس از سزارین (VBAC) امکان پذیر است. طبق یک مطالعه ، 75 درصد از این موارد موفق هستند. با این حال ، مهم است که در این مورد با پزشک خود صحبت کنید و سپس بر اساس سلامتی خود تصمیم بگیرید.

چند سزارین مجاز است؟

سزارین متوالی می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد ، به این معنی که جفت در حال رشد غیر طبیعی است. این خطر با هر برش افزایش می یابد ، اگرچه در سه مورد اول 0.5 درصد یا کمتر است. اما بعد از چهار سزارین خطر تا 2 درصد و بعد از شش سزارین خطر سقط به 6 درصد افزایش می یابد. با افزایش خطرات ، نظارت و هدایت کار توسط متخصص زنان و زایمان ماهر ضروری می شود.

همیشه سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید ، جزئیات را بررسی کنید و در مورد هر گونه نگرانی و مشکلی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. هرچه آرامش بیشتری داشته باشید ، باردار شدن و زایمان برای شما راحت تر است. سلامتی خود را حفظ کنید و یک شیوه زندگی سالم را دنبال کنید تا از عوارض هنگام زایمان جلوگیری کنید. هنگامی که نوزاد خود را در آغوش می گیرید ، همه ترس ها و تردیدهای شما از بین می رود.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/c-section-vs-normal-delivery_00120617/