جهل و ایده آل گرایی در مورد سیگارهای الکترونیکی پیشرفت مصرف دخانیات را به خطر می اندازد


اخیراً منتشر شده است گزارش پیشرفت اقدامات کنترل دخانیات چیزی شبیه یک شمشیر دو لبه است. در حالی که نویسندگان به درستی گام های مهمی را که کشورهای جهان در مبارزه با صنعت دخانیات و جلوگیری از کشیدن سیگار در بین مردم خود برداشته اند ، ستایش می کنند ، این گزارش با رد ناعادلانه افزایش استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین ، مانند سیگارهای الکترونیکی ، ناکام می ماند.

WHO به جای تشخیص نقش ارزشمندی که این محصولات می تواند و در کمک به ترک سیگار در افراد سیگاری ایفا کرده است ، در پیگیری جهان ایده آلی ، اما غیر واقعی نیکوتین ، پیگیر و سرسخت بوده است. رویکرد محتاطانه تری اتخاذ موضع کاهش آسیب ، از جمله تشویق افراد سیگاری بزرگسال – به طور تقریبی است نیم از کسانی که سعی کرده اند سیگار را ترک کنند اما موفق نشدند – به جایگزینهای کمتر مضر مانند بخور روی آوردند. سازمان جهانی بهداشت با تثبیت سیگارهای الکترونیکی با قلم موی مشابه سیگارها ، نگرش های ضد حسی و ضد تولیدی را ترویج می دهد که در نهایت می تواند به جای کاهش تعداد افرادی که هر ساله جان خود را به دلیل مصرف دخانیات زودهنگام از دست می دهند ، افزایش دهد.

پایانات شریف ، وسایل اشتباه

با توجه به آثار مخرب سیگار کشیدن بر سلامت عمومی ، جای تعجب نیست که WHO سالهاست که علیه دخانیات جنگ می کند. همانطور که گزارش پیشرفت نشان می دهد ، دلایلی برای خوشحال شدن از جهت باد وجود دارد: 5.3 میلیارد نفر در حال حاضر تحت مالکیت حداقل یکی از اقدامات MPOWER توصیه شده توسط WHO و بیش از پنج برابر از سال 2007 افزایش یافته است.

با این حال ، سند همچنین زمینه های بهبود را مشخص می کند. هنوز 49 کشور در سراسر جهان هستند که اقدامات MPOWER را اجرا نکرده اند ، در برخی از کشورهای در حال توسعه میزان سیگار کشیدن افزایش یافته است. همه گیری فقط این مشکل را تشدید کرد. با افراد سیگاری تا 50٪ بیشتر مستعد است به دلیل مرگ زود هنگام بر اثر ویروس کرونا به عنوان یک فرد غیر سیگاری ، درک این که چرا WHO این کار را انجام داده دشوار نیست. آغاز شده یک کمپین یکساله در سال 2021 با هدف کمک به حداقل 100 میلیون نفر در سیگار کشیدن یکبار برای همیشه.

اگرچه ابتکاراتی مانند افزایش مالیات و محدودیت تبلیغات محصولات دخانی نشان داده است نتایج قابل توجه، جن زدایی جایگزین های سیگار کشیدن توسط WHO – از جمله محصولات بخار مانند سیگارهای الکترونیکی – نشان دهنده یک اشتباه جدی برای بدن است. محکومیت این محصولات از این واقعیت که بخار به عنوان 95٪ ایمن تر نسبت به سیگار کشیدن توسط نهاد بهداشت عمومی انگلستان (PHE). در پرتو 7 میلیون مرگ های سالانه ناشی از سیگار کشیدن ، بخار کردن یک جایگزین تقریباً ناچیز برای مصرف سیگار است. پروفسور پیتر هاجک از دانشگاه ملکه مری لندن تاکید کرد بر اساس گزارش WHO ، “سرطانهای مرتبط با دود ، بیماریهای قلبی و ریوی در نهایت ناپدید می شوند ، زیرا سیگار کشیدن با محصولات نیکوتین غیر خطرناک بسیار کمتر منسوخ می شود. با توجه به مزایای بزرگ بهداشت عمومی که این امر به همراه خواهد داشت ، تناقض آمیز است که WHO موضع تندی در برابر دود گرفته که تهدیدی برای جلوگیری از این انتقال است. “

نگرش با شواهد علمی پشتیبانی نمی شود

علاوه بر این تصور غلط که بخار کردن به اندازه سیگار کشیدن مضر است – تصوری غلط که متأسفانه بسیاری از اروپایی ها آن را پذیرفته اند – WHO همچنین مدعی است که بخار کردن “فعالیتی در سطح ابتدایی” است که جوانان را به سیگار کشیدن تشویق می کند. این پیشنهاد به سادگی با تحقیقات موجود تأیید نشد – مطالعه اخیر محققان بهداشت عمومی در ییل پیدا شد ممنوعیت مایع بخار طعم دار که کمک متقاعد كردن بسياري از افراد سيگاري به مصرف سيگارهاي الكترونيكي ممكن است باعث شده است كه جوانان به جاي آن سيگار كشيدن خود را افزايش دهند.

با توجه به پیامدهای جدی بلندمدت سیگار کشیدن ، هرگونه قانونی که بتواند جوانان را به سمت مصرف دخانیات قابل اشتعال سوق دهد کشنده است. با این وجود ، WHO در مخالفت خود با بخار پایدار است – چیزی که با توجه به نفوذ بین المللی این سازمان نگران کننده است.

متأسفانه اتحادیه اروپا مستعد شک و تردید WHO است

این ناتوانی در تمایز و تمایز بین محصولات دود و بخار تنها به مخلوط کردن مشکل و حفظ تصور غلط مبنی بر اینکه هر دو به یک اندازه مضر هستند ، کمک می کند. این چشم انداز به ویژه در اتحادیه اروپا ، جایی که کشورهایی مانند هلند هستند ، برجسته است شخم زدن با برنامه ریزی برای اجرای مقررات سختگیرانه سیگار الکترونیکی (به عنوان مثال ممنوعیت محصولات طعم دار) علیه این اقدامات با وجود افکار عمومی قوی و افزایش شواهد علمی. به طور قابل توجهی ، اکثر مقامات اتحادیه اروپا ظاهر می شوند به طرز غم انگیزی بی سرنخ در مورد مشخصات نسبی خطرات محصولات جایگزین نیکوتین

این عدم آگاهی – همراه با هدف آرمان گرایانه دست نیافتنی برای حذف کلی مصرف نیکوتین – نه تنها شگفت آور نیست ، بلکه برای سلامتی انسان نیز کاملاً خطرناک است. مشاهده سيگارهاي الكترونيكي با پرتوهاي مشابه محصولات تنباكوي قابل اشتعال ، تنها باعث تنظيم مقررات بيشتر و استقبال كمتر از موارد اول و در عين حال طولاني بودن دومی مي شود.

اگر علاقمند به نوشتن برای International Policy Digest هستید ، لطفاً به ما ایمیل ارسال کنید [email protected]