داروهای دیابت همچنین ممکن است به کاهش وزن برخی از بیماران کمک کند


جدیدترین اخبار تغذیه و کنترل وزن

تصویر خبر: داروی دیابت همچنین ممکن است به برخی از بیماران مبتلا به کاهش وزن کمک کندنویسنده: استیون رینبرگ
خبرنگار سلامت روز

سه شنبه ، 18 اوت 2015 (HealthDay News) – یک مطالعه جدید نشان می دهد که دوزهای زیادی از داروی دیابت لیراگلوتید (ویکتوزا) به بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهند.

در تحقیقی که توسط تولید کننده دارو Novo Nordisk تأمین شد ، افرادی که روزانه 3 میلی گرم (میلی گرم) ویکتوزا را به مدت 56 هفته مصرف کردند ، به طور متوسط ​​6 درصد از وزن بدن خود (14 پوند) را از دست دادند.

به گفته دکتر جوئل زونزاین ، مدیر مرکز بالینی دیابت در مرکز پزشکی مونتفیور در شهر نیویورک ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده را برای دوز 3 میلی گرم برای کاهش وزن ، اما نه برای درمان دیابت ، تایید کرده است. فقط دوزهای پایین تر ، 1.2 میلی گرم یا 1.8 میلی گرم در روز ، از نعمت مقام برای درمان دیابت نوع 2 برخوردار هستند.

این اولین مطالعه ای است که به طور خاص برای بررسی اثر لیراگلوتید در کاهش وزن در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 با دوز 3 میلی گرم طراحی شده است.

وی افزود: “ما به این مطالعات نیاز داریم زیرا پزشکان در استفاده از دوزهای بالاتر لیراگلوتید در بیماران چاق مبتلا به دیابت مشکل بزرگی دارند. امیدوارم FDA محدودیت های دلخواه را تغییر دهد.”

در این مطالعه ، 846 بیمار دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به دیابت به طور تصادفی روزانه 1.8 میلی گرم یا 3 میلی گرم ویکتوزا یا دارونما دریافت کردند. به گفته محققان ، کسانی که 1.8 میلی گرم مصرف کردند به طور متوسط ​​تقریبا 5 درصد وزن بدن خود (11 پوند) را از دست دادند ، در حالی که بیمارانی که دارونما مصرف کردند به طور متوسط ​​2 درصد از وزن بدن خود (تقریبا 5 پوند) را از دست دادند.

بر اساس این مطالعه ، منتشر شده در 18 آگوست در مجله انجمن پزشکی آمریکا، 54 درصد از افرادی که دوز 3 میلی گرم دریافت کردند ، حداقل 5 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند ، در حالی که کمی بیش از 40 درصد از افرادی که دوز 1.8 میلی گرم دریافت کرده بودند و کمی بیش از 21 درصد از افرادی که از دارونما استفاده می کردند.

علاوه بر این ، فقط بیش از 25 درصد از افرادی که دوز بالای ویکتوزا را دریافت کردند ، حداقل 10 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند ، در مقایسه با 16 درصد از افرادی که دوز 1.8 میلی گرم را دریافت کردند و نزدیک به 7 درصد از افرادی که از دارونما استفاده کردند. به گفته محققان ، بیماران رژیم کم کالری را دنبال کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دادند.

دکتر سرپرست تیم تحقیق می گوید: “ما اکنون شواهدی برای استفاده از دوز 3 میلی گرم برای کاهش وزن در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در اختیار داریم.” ملانی دیویس ، استاد پزشکی دیابت در دانشگاه لستر انگلستان

وی گفت که در افراد مبتلا به دیابت ، دوز 3 میلی گرم ویکتوزا به بیماران کمک کرد تا وزن قابل توجهی از دست بدهند و بیش از 50 درصد از بیماران توانستند بیش از 5 درصد کاهش وزن داشته باشند. وی افزود: “علاوه بر این ، این دوز بالاتر ویکتوزا منجر به کاهش قند خون بیشتر از دوز فعلی برای درمان بیماران دیابتی شد.”

زونزاین خاطرنشان کرد که شرکت های بیمه در صورت تجویز دارو برای بیماران دیابتی هزینه آن را تامین نمی کنند زیرا دوز بالاتر ویکتوزا برای درمان دیابت تأیید نشده است.

وی گفت: “ما می توانیم تا 1.8 میلی گرم برای دیابت تجویز کنیم که بالاترین دوز است ، اما شرکت های بیمه دوز 3 میلی گرم دیابت را تایید نمی کنند.”

زونزاین افزود ، ویکتوزا گران است و دوز 3 میلی گرم می تواند 800 تا 1000 دلار در ماه هزینه داشته باشد. بیمه تنها در صورتی هزینه ها را پوشش می دهد که این دوز برای کاهش وزن تجویز شده باشد.

زونزاین در استفاده از دوز بالاتر برای کنترل قند خون و کمک به کاهش وزن بیماران مشکلی نمی بیند. وی توضیح داد که ویکتوزا بخشی از رژیم دارویی برای کنترل قند خون است که ممکن است شامل متفورمین و سایر داروها باشد.

برای این که شرکت های بیمه بتوانند دوز بالاتری را برای دیابتی ها تامین کنند ، زونزاین باید از یک راه حل استفاده کند. او می گوید: “وقتی برای تأیید با یک شرکت بیمه تماس می گیریم ، به آنها نمی گوییم بیمار دیابتی است ، اما چاق است.”

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2015 روز سلامت. همه حقوق محفوظ است.پرسش

کاهش وزن قبل از دیگران در شکم اتفاق می افتد.
پاسخ را ببینید

منابع

منابع: ملانی دیویس ، MD ، استاد پزشکی دیابت ، دانشگاه لستر ، انگلستان. جوئل زونزاین ، MD ، مدیر مرکز بالینی دیابت ، مرکز پزشکی Montefiore ، شهر نیویورک ؛ 18 آگوست 2015 ، مجله انجمن پزشکی آمریکا