دانشمندان از چاپ سه بعدی برای ایجاد تکه های واکسن بدون تزریق استفاده می کنند


6 اکتبر 2021 – اکثر واکسن ها با تزریق سوزن زیر جلدی تزریق می شوند. اما سرنگ ها لزوماً م efficientثرترین یا م effectiveثرترین روش برای تزریق واکسن نیستند. دانشمندان با استفاده از تکه های ریز سوزن ، واکسن را بدون درد و با استفاده از دوازده سوزن بسیار ریز که با محلول واکسن پوشانده شده اند ، به خارجی ترین لایه پوست منتقل می کنند.

اکنون محققان یک فرایند چاپ سه بعدی را یافته اند که به آنها اجازه می دهد تا اشکال ریز سوزن را در لکه ها برای عوامل بیماری زا مانند آنفولانزا ، سرخک ، هپاتیت یا COVID-19 سفارشی کنند. در آزمایشات روی موش ها ، لکه ها واکنش های ایمنی قوی تر و طولانی تری نسبت به تزریق های معمولی زیر پوست ایجاد کردند. تیم تحقیق نتایج خود را در مجموعه مقالات آکادمی ملی علومبه

سوزن های ریز ، مزایای بزرگ

تحقیقات قبلی نشان داده است که تزریق واکسن به پوست می تواند باعث واکنش ایمنی قوی تری شود زیرا پوست دارای غلظت بالایی از سلول های ایمنی است. اما شلیک گلوله می تواند دردناک باشد و به متخصصان متخصص ماهر نیاز دارد.

میکرونیدل ها واکسن را بدون درد و بدون نیاز به پزشک آموزش دیده وارد پوست می کنند. در حقیقت ، فرد حتی می تواند واکسن را به خود بدهد.

سوزن ها – ساخته شده از فلز ، سیلیکون یا پلاستیک – آنقدر کوچک هستند که تنها بیرونی ترین لایه پوست را سوراخ می کنند. واکسیناسیون بدون درد و بدون سوزن ممکن است اضطراب را در افرادی که از سوزن می ترسند برطرف کند.

دانشمندان همچنین می توانند تکه های خشک شده را پس از پوشش دادن با محلول واکسن ذخیره کنند ، به طوری که قبل از تزریق واکسن نیازی به آماده سازی نیست و لکه ها حتی نیاز به یخچال ندارند. این آخرین مطالعه نشان می دهد که این تکه ها پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به سرنگ های استاندارد ایجاد می کنند ، که دوز کمتری نسبت به روشهای سنتی تحویل واکسن و عوارض جانبی کمتری را ممکن می سازد.

قالب را بشکنید

روشهای قبلی ساخت تکه های میکرونیدل اغلب از قالب استفاده می کردند ، اما این رویکرد توانایی سفارشی سازی تکه ها را برای بیماریهای مختلف محدود کرد. استفاده مکرر از همان شکل نیز می تواند سوزن های ریز را کدر کند.

برای وصله های چاپ شده سه بعدی ، کاسی Caudill از دانشگاه کارولینای شمالی در Chapel Hill و همکارانش از تکنیک چاپ استفاده کردند که امکان کنترل و قوام بهتر ریزسوزن ها را فراهم می کند. محققان دو شکل چاپ کردند: یک میکرونیدل باریک هرمی که شبیه نسخه های قبلی است و یکی با شیارهای ناهموار که شبیه فک است.

افزایش سطح شیارها به محققان این امکان را می دهد تا 36 درصد بیشتر از موادی که باعث ایجاد واکنش ایمنی می شود را در مقایسه با استفاده از شکل هرمی به تنهایی ، اما هنوز کمتر از یک عکس سنتی اضافه کنند. اندازه هر تکه فقط 1 1 1 سانتیمتر است و شامل 100 میکرونیدل است که کمی بیش از 1 میلی متر طول دارند. محققان دریافتند که این وصله واکنش ایمنی قوی تری در موش ها نسبت به واکسیناسیون سنتی ایجاد می کند ، هر چند حاوی مقدار بسیار کمتری از ماده واکسن است.