درمان کاهش وزن – رژیم ، ورزش و جراحی

درمان کاهش وزن را می توان به صورت زیر گروه بندی کرد:

  1. تغییر سبک زندگی از طریق رژیم غذایی و ورزش

  2. داروسازی

  3. عمل جراحي

تغییر سبک زندگی از طریق رژیم غذایی و ورزش

  1. این روش ترجیح داده شده برای کاهش وزن برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند (BMI 23-27 کیلوگرم در متر مربع).2) یا چاقی کلاس 1 (BMI 27-32 کیلوگرم در متر مربع)2) هدف او کاهش وزن متوسط ​​5 تا 10 درصد وزن بدن در عرض 6 ماه است. هدف کاهش وزن باید 2 کیلوگرم در هر ماه باشد.

رژیم غذایی باید برای زنان بین 1000-1200 کیلوکالری در روز و برای مردان 1200-1600 کیلوکالری در روز محدود شود. این امر باعث ایجاد کمبود کالری در حدود 500-1000 کیلوکالری در روز و رسیدن به اهداف کاهش وزن فوق بدون ایجاد گرسنگی زیاد می شود.

رژیم غذایی باید دارای چربی اشباع ، چربی ترانس ، کلسترول ، قند و نمک کم باشد.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل غذاهای سرخ شده ، محصولات پخته شده ، آرد تصفیه شده ، آب نبات ، گوشت قرمز ، زرده تخم مرغ و شیر کامل و محصولات آنها است.

غذاهای مجاز شامل غذاهای سرخ شده / سرخ شده ، گوشت بدون چربی ، سفیده تخم مرغ ، شیر بدون چربی ، سبزیجات برگ سبز ، مرکبات و غلات کامل و نان است.

ورزش باید هوازی با تمرینات سبک وزن باشد. برای افرادی که مایل به کاهش وزن> 5 achieve هستند ، حدود 300 دقیقه ورزش در هفته توصیه می شود. این برنامه آموزشی باید به تدریج و در فواصل 10-15 دقیقه ای برای جلوگیری از خستگی شروع شود. سطح فعالیت روزانه باید افزایش یابد و ورزش هایی مانند پیاده روی سریع ، دویدن ، دوچرخه سواری ، رقص یا شنا باید در برنامه عادی ادغام شود.

تغییرات رفتاری شامل تغییرات در محیط برای محدود کردن مصرف غذا و افزایش سطح فعالیت ، تهیه یک مجله غذایی ، ایجاد انگیزه و حمایت از خود و پاداش دیگری به غیر از غذا است.

داروهای کاهش وزن

داروهای کاهش وزن ممکن است برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند اما نمی توانند با رژیم غذایی و ورزش به اهداف خود برسند تجویز شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که همه داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند و فقط باید برای مدت کوتاهی با تجویز پزشک مجاز مجاز شوند.

  1. سیبوترامین – این دارو باعث کاهش 5 تا 10 پوند وزن شد ، اما عوارض جانبی جدی نیز ایجاد کرد ، بنابراین از بازار خارج شد.

  2. اورلیستات – میزان چربی دریافتی را از طریق غذا کاهش می دهد و می توان آن را سه بار در روز با وعده غذایی مصرف کرد. پس از یک سال درمان منظم تا 8 تا 10 درصد کاهش وزن ایجاد می کند ، اما در برخی افراد عوارض جانبی مانند گرفتگی معده ، گاز و مدفوع چرب ایجاد می کند. در برخی موارد ، با بیماری کبد نیز ارتباط دارد.

  3. Lorcraserin – اشتها را کاهش می دهد و نتایج تقریباً مشابه Orlistat است ، اما عوارض جانبی دیگری مانند نازوفنژیت ، سردرد ، عفونت های تنفسی و غیره دارد. این دارو نباید در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه و زنان باردار استفاده شود.

  4. فن ترمین

سایر محصولات مانند افدرا ، کروم ، دیورتیک ها ، ملین های گیاهی و هودیا با کاهش وزن مرتبط هستند ، اما هیچ شواهد علمی محکمی وجود ندارد که نشان دهد این محصولات در واقع به کاهش وزن طولانی مدت و موثر کمک می کند.

عمل جراحي

این تنها یک درمان م effectiveثر برای کاهش وزن م effectiveثر در طولانی مدت در افراد چاق است (BMI> 32 کیلوگرم در متر مربع همراه با بیماریهای همراه یا BMI> 37 کیلوگرم در متر مربع با یا بدون بیماریهای همراه).