دیو کومانسکی ، مدیرعامل سابق مریل لینچ در 82 سالگی درگذشت


زمانی بود که فرقی نمی کرد به کدام مدرسه می روید یا MBA عجیب دارید یا خیر. اگر باهوش و گرسنه باشید ، می توانید در وال استریت حرفه ای داشته باشید – و حتی یک شرکت بزرگ را اداره کنید.

دیو کمانسکی ، مدیرعامل سابق مریل لینچ که این قسمت از شهر وال استریت را فراموش کرده بود ، روز دوشنبه به دلایل طبیعی درگذشت. او 82 ساله بود.

چیزی که همیشه در مورد دیو به خاطر خواهم داشت: لهجه غلیظ برونکس او و نحوه شناسایی او با همه – چیزی که نمی توان در مدرسه تجارت آموخت. مشتریان او را دوست داشتند ، مردم دوست داشتند برای او کار کنند. و دیو هرگز دانشگاه را رها نکرد زیرا مجبور نبود.

او می دانست که وال استریت چگونه کار می کند و توانست این دانش را برای کمک به مردم به عنوان یکی از بهترین واسطه ها در سیستم مریل لینچ ، ترجمه کند. او این شخصیت را از دفتر کوچک در کوئینز ، جایی که به عنوان کارگزار کارآموز کار می کرد ، به سوئیت های اجرایی مریل منتقل کرد ، جایی که در نهایت در سال 1996 مدیرعامل شد.

با این همه موفقیت ، کومانسکی هرگز ریشه های خود و اصول بنیانگذار شرکت را فراموش نکرد. تحت فرمان Komansky ، Merrill تبدیل به یک بانک سرمایه گذاری بزرگ و متنوع می شود. اما تعریف آن توسط “گله رعد و برق” از مشاوران مالی – شرکتی که در درجه اول بر ارائه مشاوره بازار به سرمایه گذاران کوچک از دفاتر کارگزاری در شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک در سراسر آمریکا متمرکز بود.

مریل همچنین با یکی دیگر از سنت های او شکل می گیرد که به دوران چارلی مریل برمی گردد. این مفهوم معروف به “مادر مریل” است – یک شرکت کارگزاری که در واقع از کارکنان خود مراقبت می کند.

دیو کومانسکی ، مدیرعامل سابق مریل لینچ
دیو کومانسکی ، مدیرعامل سابق مریل لینچ این هفته در 82 سالگی درگذشت. او معروف بود که عاشق “گله تندر” شرکت بود.
گتی ایماژ

در حالی که به نظر می رسید مدیران عامل دیگر از اخراج جمعی (و متعاقبا افزایش قیمت سهام) لذت می برند ، مریل تحت فرمان کومانسکی کوچک سازی را آخرین راه حل دانست. در سال 1998 ، زمانی که ادغام بانک ها بر سر زبان ها افتاد ، دیو از فروش مریل به جی پی مورگان امتناع کرد ، زیرا او نتوانست نظاره گر اخراج دو نفر از شرکت های بزرگ باشد.

اینها مردان و زنانی بودند که دیو به طور منظم در آسانسور می دید – و دیو آنها را خانواده خود می دانست.

دوست قدیمی وی دیک گراسو ، رئیس سابق بورس نیویورک می گوید: “دیو نامهای مدیران ارشد ، کارگزاران و سرایداران را می دانست.” “او ابتدا از خانواده خود مراقبت می کرد ، اما خانواده او همه از خویشاوندان خونی نبودند. همچنین خانواده او در مریل لینچ بودند. “

دیو 35 سال در مریل کار کرد. هیچوقت من را شوکه نکرد که تنها چند سال پس از بازنشستگی او به عنوان مدیرعامل در سال 2003 ، این شرکت در پی یک کودتای تند و زننده در اتاق هیئت مدیره منفجر شد. در گذشته ، دلیل واضح بود: شروع به ایجاد ریسک و سود برای افرادی کرد که کومانسکی با آسانسور همراه شد.

دفتر مریل لینچ
مریل لینچ ، که تا سال 2003 توسط دیو کومانسکی اداره می شد ، توسط دولت نجات یافت و پس از بحران مالی 2008 توسط بانک آمریکا خریداری شد.
تصاویر GC

البته ، دیو نقاط کور خود را داشت (مانند همه ما). در اواخر دوران تصدی خود به عنوان مدیرعامل ، او به افراد اشتباه اعتماد کرد. توجه او به جزئیات بدتر شده بود (دوستان می گویند به دلیل مشکل مزمن کمر). سود مریل نسبت به شرکت هایی مانند گلدمن ساکس عقب ماند.

مدیریت جدید وارد عمل شد و بر روی شباهت بیشتر به گلدمن تمرکز کرد تا تصور چارلی مریل در مورد “آوردن وال استریت به خیابان اصلی”.

مریل چندین سال از سود معاملاتی بالایی برخوردار بود زیرا ریسک معاملات Goldmanesque را پذیرفت ، تا زمانی که مشخص شد این ریسک نیز جنبه منفی خود را دارد. مانند بسیاری از وال استریت ، مریل در بحران مالی سال 2008 به شدت در معرض خطر بود. به دلیل نجات دولت و به دلیل این که بانک آمریکا نتوانست منتظر بماند تا دست خود را بر روی جواهر تاج دلالی بگیرد ، نجات یافت.

امروزه بخش ریسک پذیر Merrill از بین رفته است ، اما “گله رعد و برق” کارگزاران آن همچنان به رشد خود ادامه می دهد.

دیو نقاط کور خود را نیز در اینجا داشت ، اما هیچ کس نمی تواند صداقت ، صداقت ، احترام به مشتریان و عشق به مریل را زیر سوال ببرد ، مخصوصاً “افراد آسانسور” که تندرینگ گله را به یکی از شرکت های بزرگ وال استریت تبدیل کردند.

روحش شاد.

دیو کومانسکی ، مدیرعامل سابق مریل لینچ
دیو کمانسکی مریل لینچ را به یک بانک سرمایه گذاری تمام عیار تبدیل کرد ، اما همچنان “گله رعد و برق” کارگزاران خود را در آغوش گرفت.
استیون هیرش