رئیس ایستگاه سیا در وین به دلیل “سندرم هاوانا” تماس گرفت


CIA رئیس ایستگاه خود را در وین فرا خواند ، تا حدی به دلیل سوء استفاده وی از موارد گزارش شده “سندرم هاوانا” – بیماری مرموز که جاسوسان و دیپلمات های آمریکایی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و مشکوک است که ناشی از حملات پرتویی بوده است.

به گزارش واشنگتن پست ، که اولین بار در روز پنجشنبه در مورد فراخوان مدیر این ایستگاه گزارش شد ، پایتخت اتریش در ماه های اخیر گزارش های متعددی در مورد “سندرم هاوانا” مشاهده کرده است که سیا به طور رسمی از آنها به عنوان “حوادث غیر طبیعی بهداشتی” یاد می کند. این روزنامه می گوید ، از جمله ، فرزندان کارمندان دولت ایالات متحده تحت تأثیر قرار می گیرند.

گفته می شود که رئیس ایستگاه ، که هویت او کاملاً محرمانه است ، در مورد واقعی بودن گزارشات بیماری ابراز تردید کرده است. اگرچه واشنگتن پست گزارش داد که برکناری رئیس ایستگاه تنها به دلیل رسیدگی او به پرونده های “سندرم هاوانا” نبوده است ، اما شوک در یکی از برجسته ترین ایستگاه های سیا به عنوان هشدار به سایر مقامات اطلاعاتی برای جدی گرفتن چنین گزارش هایی تعبیر می شود.

نام “سندرم هاوانا” اشاره به پایتخت کوبا است ، جایی که مقامات آمریکایی علائم غیرمعمول را از سال 2016 به بعد گزارش کردند – از سردرد و سرگیجه گرفته تا گوش ، خستگی و حالت تهوع.

کسانی که “سندرم هاوانا” را تجربه کردند علائم گسترده ای مانند تهوع ، خستگی و سردرد را گزارش کردند.
AP

از آن زمان گزارش هایی از نمایندگان آمریکایی با علائم مشابه از کشورهایی مانند چین ، آلمان و روسیه – و همچنین از ایالات متحده گزارش شده است. در اوایل ماه جاری ، یک افسر اطلاعاتی ایالات متحده هنگام بازدید از هند با ویلیام برنز ، رئیس سیا دچار علائم “سندرم هاوانا” شد. چند هفته قبل ، دو مورد احتمالی بیماری مرموز ، سفر کامالا هریس ، معاون رئیس جمهور را از سنگاپور به ویتنام به تأخیر انداخت.

ویلیام برنز ، مدیر سیا ، دستور بازبینی پرونده های مربوط به
ویلیام برنز ، رئیس سیا دستور داد حوادث مربوط به “سندرم هاوانا” در میان حملات احتمالی بررسی شود.
AP

پس از وقوع حادثه در هند ، برنز دستور بررسی حملات احتمالی با استفاده از اشعه مایکروویو یا اشکال مشابه انرژی هدایت شده را در سطح آژانس داد. در دوران تصدی خود ، برنز تعداد پرسنل پزشکی را که در مورد حوادث “سندرم هاوانا” تحقیق می کردند ، سه برابر کرد و با کارکنان نمایندگی که موارد را گزارش کردند ، ملاقات کرد. حداقل 200 پرونده در حال بررسی است که نیمی از آنها با مقامات اطلاعاتی است.

یک مطالعه نگران کننده در سال 2019 نشان داد که مغز افرادی که دارای علائم “سندرم هاوانا” هستند در ساختار و ارتباط عملکردی دچار تغییراتی شده اند – اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این تغییرات منجر به بیماری طولانی مدت می شود یا خیر.

در حالی که برخی معتقدند این حملات کار روسیه است ، دولت آمریکا به طور علنی این حوادث را با هیچ کشوری مرتبط نکرده است.

در همین حال ، وزیر امور خارجه ارشد مسئول پاسخگویی به موارد “سندرم هاوانا” تنها شش ماه پس از انتصاب خود ، پست خود را ترک می کند.

سناتور جین شاهین (D-NH) ، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا ، در مصاحبه ای با MSNBC روز پنجشنبه استعفای پاملا اسپراتلن را “شلیک” توصیف کرد و آن را “نشانه مثبتی از دید وزارت خارجه” خواند. مشکلی وجود دارد و قصد دارد در این زمینه کاری انجام دهد. “

اسپراتلن ، سفیر سابق در ازبکستان و قرقیزستان ، قربانیان سندرم هاوانا را ناراحت کرد هنگامی که حاضر نشد بگوید آیا به اعتقاد وی تحقیقات FBI نشان می دهد که شکایات روانشناختی هستند یا خیر.

با سیم های پستی