رژیم غذایی با پروتئین بالا برای بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی

مطالعات نشان می دهد که یک درصد از دختران نوجوان و زنان جوان در دهه 20 سالگی به بی اشتهایی مبتلا می شوند و 10 تا 15 درصد از این دختران به دلیل عوارض این بیماری جان خود را از دست می دهند. برخی از مردان نیز معمولاً در نوجوانان به این عارضه مبتلا می شوند.

بی اشتهایی عصبی قابل درمان است، و حدود سه چهارم از بیماران بی اشتهایی با درمان طولانی مدت وضعیت خود را بهبود می بخشد، اگرچه تنها حدود 40٪ از بیماران به طور کامل بهبود می یابند. با مشاوره روانشناسی صحیح و رژیم غذایی سالم، بیماران می توانند وزن خود را به دست آورند و زندگی سالمی داشته باشند. مانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر، بی اشتهایی عصبی وضعیتی است که تا آخر عمر همراه مبتلایان خواهد بود، اما آنها می توانند یاد بگیرند که آن را کنترل کنند.

بی اشتهایی عصبی چیست؟

بی اشتهایی عصبی یک اختلال تغذیه ای است که باعث می شود فرد مبتلا به این باور برسد که اضافه وزن دارد، مهم نیست چقدر لاغر است. به دلیل تصوری که از بدن دارند، آنها برای کنترل وزن خود کارهای زیادی انجام می دهند، از جمله رژیم های غذایی سنگین و ورزش، تا جایی که اغلب به شدت دچار کمبود وزن هستند. در واقع، اکثر بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی حداقل 15 درصد کم وزن هستند.

علائم مختلفی از بی اشتهایی عصبی، از جمله پرخوری و ورزش، استفاده زیاد از ملین ها، و پرخوری و پاکسازی (همچنین به عنوان پرخوری عصبی) وجود دارد، و در صورت عدم درمان، این علائم اغلب می تواند منجر به انواع مشکلات جدی سلامتی و در نهایت مرگ شود. بسیاری از بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی را می توان به صورت سرپایی درمان کرد، اما بسیاری از بیماران نیز هستند که نیاز به درمان بستری دارند زیرا وضعیت آنها به حدی رسیده است که نیاز به بستری شدن دارند.

حقایقی در مورد بی اشتهایی

اگر متوجه شدید که به نظر می رسد یکی از دوستان یا اعضای خانواده بیش از حد وزن خود را از دست می دهد، اغلب ورزش می کند و به نظر می رسد زیاد غذا نمی خورد، ممکن است دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد، زیرا اینها همه نشانه هایی هستند که آن فرد را نشان می دهد. ممکن است بی اشتها باشد و نیاز به درمان داشته باشد. در اینجا حقایق بیشتری در مورد بی اشتهایی عصبی وجود دارد:

– فشار خون پایین و ضربان قلب غیر طبیعی از علائم بی اشتهایی عصبی هستند و برخی از مبتلایان به بیماری قلبی و حتی حملات قلبی شناخته شده اند.

– افراد بی اشتها حفره های بیشتری دارند و مینای دندان آنها فرسایش می یابد. این امر به ویژه در مبتلایان به پرخوری به دلیل اسید معده که هنگام آروغ زدن به سمت بالا پرتاب می شود، قابل مشاهده است.

– مبتلایان به بی اشتهایی عصبی اغلب از مشکلات کلیوی و حتی نارسایی کلیه رنج می برند.

– بی اشتهایی عصبی می تواند منجر به آرتروز و سایر مشکلات سلامتی شود.

– زنان بی اشتها ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند یا اصلا پریود نشوند.

مکمل های پروتئینی به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی برای بی اشتهایی عصبی

یکی از راه هایی که بیمار می تواند به سلامت خود بازگردد، از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل حاوی پروتئین بالا است. در ابتدای درمان بیمار، یکی از سخت ترین موانع، واداشتن او به غذا خوردن خواهد بود. این جایی است که مکمل های پروتئین مایع می توانند وارد شوند و اغلب توسط پزشکان توصیه می شوند. بله، بیمار هنوز باید با ایده اضافه کردن کالری به بدن خود مبارزه کند، اما آنها این کالری ها را می نوشند. ممکن است به نظر یکسان باشد، اما نوشیدن به جای غذا خوردن تأثیر روانی دارد.

مکمل‌های پروتئینی اشکال مختلفی دارند و می‌توان آن‌ها را به‌عنوان نوشیدنی‌های آماده خریداری کرد یا به شیک‌ها، اسموتی‌ها و اسلاش‌های خانگی اضافه کرد. اینها نوشیدنی های خوشمزه ای هستند که بیماران می توانند برای افزایش وزن، ساخت و ترمیم عضلات و بهبود وضعیت خود استفاده کنند و در نتیجه سلامت کلی خود را بهبود بخشند. همچنین میله ها و میان وعده های پروتئینی و همچنین کپسول های پروتئینی وجود دارد.

مکمل های پروتئین مایع برای رژیم های پر پروتئین / پر کالری / پر کربوهیدرات / پرچرب

مکمل‌های پروتئینی معمولاً در درمان بسیاری از بیماری‌ها و سایر شرایط سلامتی استفاده می‌شوند و زمانی که بیماران در خوردن غذاهای جامد مشکل دارند یا دوست ندارند غذاهای جامد مانند داروهای بی‌اشتهایی بخورند، مکمل‌های پروتئین مایع جایگزین مناسبی برای وعده غذایی هستند.

امروزه تعدادی مکمل پروتئین مایع آماده و آماده در بازار وجود دارد که می توانید آنها را در فروشگاه های مواد غذایی سالم و همچنین بسیاری از داروخانه ها، فروشگاه های بزرگ و سوپرمارکت ها پیدا کنید. این مکمل‌ها که در انواع طعم‌های خوشمزه از جمله شکلات و وانیل موجود است، پروتئین مورد نیاز بیماران را همراه با طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری تامین می‌کند.

بسیاری از مکمل های مایع از آب پنیر که مشتقات شیر ​​است و از فرآیند پنیرسازی به دست می آید، ساخته می شوند. پروتئین آب پنیر یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود زیرا حاوی هر هشت اسید آمینه ضروری و تمام 14 اسید آمینه غیر ضروری است. افرادی که به لبنیات حساسیت دارند یا عدم تحمل لاکتوز دارند باید مواد تشکیل دهنده را به دقت مطالعه کنند تا از مکمل های پروتئین مایع ساخته شده با آب پنیر خودداری کنند. گزینه های دیگری که می توانید استفاده کنید عبارتند از سویا، پروتئین کامل دیگر و برنج که همچنین ضد حساسیت است. هر دو پروتئین سویا و برنج نیز گزینه های عالی برای گیاهخواران هستند.

استفاده از مکمل های پروتئین پودری برای افزایش وزن

مکمل های پروتئینی پودری انتخاب عالی دیگری برای رژیم های افزایش وزن هستند. اگر بیمار مقداری غذاهای جامد بخورد، پودرهای پروتئینی بدون طعم را می توان به انواع دستور العمل ها برای پروتئین اضافی و سایر مواد مغذی اضافه کرد. یا اگر بیمار هنوز آماده خوردن غذاهای جامد نیست، شیک‌ها، اسموتی‌ها و اسلاشی‌های خوشمزه زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در خانه تهیه کرد که حاوی پودر پروتئین و سایر مواد خوشمزه مانند انواع توت‌ها، ماست، شیر و آب میوه‌های حاوی پروتئین هستند. و سرشار از ویتامین و مواد معدنی

کپسول های پروتئینی برای موارد شدید

موارد بسیاری وجود دارد که بیماران در غلبه بر اثرات بی اشتهایی عصبی، به ویژه اثرات روانی، با مشکل شدید مواجه می شوند. این بیماران هر چقدر هم که مریض باشند باز هم از خوردن غذا امتناع می کنند. قبل از اینکه اقدامات جدی انجام شود و بیماران به صورت داخل وریدی درمان شوند، گزینه دیگری در مورد مکمل های پروتئینی وجود دارد. کپسول های پروتئینی فاقد چربی یا کالری هستند که بیمار نگران آن باشد و می توان آن را با آب مصرف کرد که همچنین فاقد چربی، کالری و کربوهیدرات است. به این ترتیب آنها حداقل پروتئین دریافت می کنند حتی اگر غذا دریافت نکنند.