طالبان گذرنامه های افغان آمریکایی را در خارج از فرودگاه ضبط کردند


کابل ، افغانستان – صحنه های هرج و مرج و فاجعه همچنان در داخل و اطراف فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل رخ می دهد ، در حالی که هزاران افغان درگیر وانمود کرده اند که سنگرهای طالبان را شکسته و قبل از به دست گرفتن قدرت کامل طالبان از کشور فرار می کنند.

به عنوان آخرین ضربه به کسانی که در برابر زمان بودند ، افغانهای آمریکایی پنجشنبه گفتند که جنگجویان طالبان در حال تلاش برای توقیف گذرنامه و کارت شناسایی آمریکایی خود برای جلوگیری از خروج آنها از کشور هستند.

یک افغانی آمریکایی که در زمان جنگ و برای چندین نفر به عنوان مترجم کار می کرد: “من به دروازه ها رسیدم و می خواستم گذرنامه خود را نشان دهم ، اما طالبان آن را گرفتند و او گفت که شما نمی توانید از آن عبور کنید و آن را پس ندهید.” سال در ایالات متحده است ، اما به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود. “من خوش شانس بودم که یک تفنگدار آمریکایی آنجا بود و او را مجبور کرد که آن را برگرداند.”

به گفته برخی دیگر ، برخی از آنها چندان خوش شانس نبودند – و شانس آنها را برای بازگشت به خانه قبل از اینکه طالبان رسماً به تاج و تخت برسند ، مانع شدند.

صدها نفر در مقابل فرودگاه بین المللی کابل افغانستان تجمع کردند.
آمریکایی های افغان تبار گفتند که جنگجویان طالبان در حال تلاش برای گرفتن گذرنامه و شناسنامه آمریکایی خود برای جلوگیری از خروج آنها از کشور هستند.
AP

افرایم متوس ، سابق نیروی دریایی نیروی دریایی آمریکا و بنیانگذار سازمان بشردوستانه Stronghold Rescue and Relief ، که به طور شبانه روزی کار می کند ، گفت: “گذرنامه های آمریکایی ، گواهینامه رانندگی – آنها این اسناد را از شهروندان آمریکایی می گیرند.” “آنها شواهد خود را از دست می دهند و این بارها در مکان های مختلف اتفاق افتاده است.”

رئیس جمهور جو بایدن روز جمعه گفت آنها از “شرایطی که شهروندان آمریکایی پاسپورت آمریکایی داشته باشند” اطلاع ندارند و نمی توانند به فرودگاه برسند.

بایدن گفت: “ما با طالبان توافق کردیم.” “بنابراین ما هیچ واقعیتی را نمی دانیم که شهروندان آمریکایی برای رسیدن به فرودگاه همراه خود پاسپورت آمریکایی داشته باشند ، اما ما هر کاری که بتوانیم برای دریافت بیشتر انجام خواهیم داد.”

سایر افغانهای آمریکایی صحنه هایی را توصیف می کنند که در آن جمعیت کشته شده و حتی نوزادان در اثر ضرب و شتم وحشیانه برخی از اعضای طالبان مجبور به عقب راندن دریای چهره های عصبانی شده اند.

در ابتدا ، نیروهای ویژه افغان قرار بود برخی از جاده های اصلی منتهی به فرودگاه را کنترل کنند. اما کمی بعد از تاریکی روز چهارشنبه ، گفته می شود که طالبان قدرت را در دست گرفته اند. صحنه لحظه به لحظه تاریک تر می شود زیرا شورشیان کنترل بیشتری بر ایست های بازرسی و مسیرهای شهر دارند.

چندین مقام آمریکایی همچنین تأیید کردند که طالبان روز پنجشنبه سرکوب این فرودگاه را افزایش داده است.

رهبری این گروه وعده داده است که از همه افغان ها محافظت می کند و اطمینان داده است که هیچ گونه انتقام جویی قابل تحمل نخواهد بود ، در حالی که تاکید می کند که شهروندان کشور محاصره شده نباید آنجا را ترک کنند.

در هرات ، بیش از یک هفته پس از فتح مرکز ولایت طالبان ، ساکنان همچنان با نزدیک شدن به خروج ایالات متحده به ترسیم ترسناکی از ترس می پردازند.

یک صاحب مشاغل با روابط طولانی مدت با ایالات متحده که در حال حاضر در مکانی نامعلوم در خارج از افغانستان قرار دارد ، گفت: “طالبان خانه به خانه هرات را جستجو می کنند و از من درخواست می کنند.” “سپس دیگران به دفتر در کابل آمدند و در مورد شرکت و مشتریان ما پرسیدند و هشدار دادند که آنها به دنبال اطلاعات هستند.”

ندانستن آنچه در پیش است واقعیت حیرت انگیزی است که بیشتر ناامیدی ها را دامن می زند. “این افراد متحدان ما هستند. ما شانه به شانه با آنها جنگیدیم من آنها را مانند هر سرباز آمریکایی شجاعانه دیده ام و آنها شایسته حمایت ما هستند. متوس افزود: آنچه که کشور ما در حال حاضر با آنها انجام می دهد شرم آور مطلق است. آنچه اتفاق می افتد بسیار بدتر از سایگون است. »