عوامل ، علائم و انواع میگرن عجیب و غریب


وقتی به میگرن فکر می کنید ، احتمالاً سردرد به ذهن شما خطور می کند. اما میگرن همچنین می تواند مانند ضعف ، سرگیجه یا درد معده احساس شود.

میگرن می تواند قسمت های مختلف سیستم عصبی شما را تحت تأثیر قرار دهد – و می تواند به طرز شگفت انگیزی و به دلیل برخی از عوامل محرک غیرمعمول ظاهر شود.

بیشتر سردردهای میگرنی معمولاً به یکی از دو نوع اصلی تقسیم می شوند: با یا بدون هاله.

آنهایی که هاله ندارند رایج ترین هستند. اما انواع دیگری نیز وجود دارد و علائم آنها ممکن است آنچه شما انتظار دارید نباشد.

میگرن همی پلژی

آیا سردرد شما با پاداش ضعیف بازوها و پاها همراه است؟ شما ممکن است با یک نوع نادر میگرن به نام میگرن همی پلژی سروکار داشته باشید.

“این احساس نیست که اندام شما سنگین است زیرا بی حس یا دست و پا چلفتی است – این در میگرن رایج است. آنها در واقع ضعیف هستند ، “روبرت کانیکی ، دکتر ، مدیر مرکز سردرد UPMC در پیتسبورگ می گوید.

ممکن است در حرکت دادن یک طرف بدن خود مشکل داشته باشید ، یا حتی ممکن است صورت شما را گرفتار کند.

در حالی که می تواند شما را نگران سکته مغزی کند ، سردرد مهم است. ترکیب سردرد و ضعف نشان دهنده میگرن همی پلژی است.

میگرن دهلیزی

اگر احساس می کنید نمی توانید سر خود را با ضربان بالا بکشید ، ممکن است میگرن دهلیزی داشته باشید. شما حتی می توانید این علائم را بدون سردرد داشته باشید.

“دینا کروویلا” ، مدیر پزشکی موسسه سردرد وستپورت در کانکتیکات ، می گوید: “میگرن دهلیزی می تواند با قسمت هایی از (سرگیجه) یا سرگیجه مداوم ظاهر شود که احساس می کنید در حال حرکت یا قایق هستید.”

اگر در تمام طول زندگی خود با بیماری بیماری خود سر و کار داشته باشید ، احتمال ابتلا به میگرن دهلیزی بیشتر است.

میگرن شبکیه (چشمی)

از دست دادن مختصر بینایی ، همراه با چشمک زدن ، می تواند از علائم میگرن شبکیه باشد.

اگرچه از دست دادن بینایی ناشی از میگرن می تواند ترسناک باشد ، اما معمولاً فقط 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. و معمولاً فقط یک چشم را درگیر می کند.

میگرن شبکیه با میگرن با هاله متفاوت است ، جایی که در هر دو چشم می توانید چراغ های چشمک زن یا خطوط زیگزاگ را ببینید.

میگرن شکمی

درد معده یا درد و درد ، همراه با تهوع و استفراغ ، ممکن است نشان دهنده نوعی میگرن باشد که عمدتا در کودکان زیر 12 سال رخ می دهد.

حتی اگر سردردها بخشی از تصویر نباشند ، پزشکان همچنان آنها را در ستون میگرن طبقه بندی می کنند.

میگرن شکمی در دوران کودکی می تواند بعداً در زندگی به میگرن واقعی تبدیل شود.

کانیکی می گوید: “شما با این انواع شروع می کنید و سپس این نوع ناپدید می شود و آنها به جای سردرد میگرنی معمولی ایجاد می شوند تا درد شکمی.”

انواع دیگر انواع میگرن در کودکان که بعداً به میگرن معمولی تبدیل می شوند عبارتند از استفراغ چرخه ای (نوعی میگرن که – شما حدس زده اید – باعث دورهای زیادی از استفراغ می شود) و تورتیکولی پاروکسیسمال (یک بیماری نادر در نوزادان که تمایل به نوک بالای سر دارد) ) )

محرک های رایج میگرن

شایع ترین عاملانی که می توانند باعث ایجاد میگرن شوند عبارتند از:

  • اهمیت دادن
  • کمبود خواب
  • تغییرات در هورمون ها
  • تغییرات آب و هوا
  • رژیم غذایی (کافئین ، الکل ، غذاهای خاص یا آب بسیار کم)
  • روشن
  • بوی خاصی
  • مصرف بیش از حد داروهای سردرد

اما این محرک های آشنا فقط سطح را خراش می دهند. بسته به نوع میگرن شما – و آرایش منحصر به فرد بدن شما – محرک های شما می توانند کاملاً متفاوت به نظر برسند.

محرک های شگفت انگیز میگرن

این شروع کننده های غیر معمول میگرن می تواند باعث تحریک شما شود:

خوابیدن در. این درست است ، اگر به اندازه کافی نخوابید ، می توانید به میگرن مبتلا شوید ، اما اگر دکمه چرت زدن را بزنید و در طول روز بخوابید ، می توانید آن را نیز دریافت کنید.

کانیکی می گوید: “این باعث سقوط دومینو های دیگر می شود.” “شما چیزهایی مانند کالری صبح و کافئین خود را به تأخیر می اندازید.”

برای چسباندن به صفحه نمایش. زمان زیاد در مقابل کامپیوتر ، تلویزیون یا تلفن هوشمند می تواند باعث ایجاد میگرن شود و کوروویلا می گوید بیماری همه گیر این کار را بیشتر انجام می دهد.

او می گوید: “بسیاری از مردم در خانه کار می کنند و در نتیجه ، مدت زمان تماشای آنها بین کار ، رسانه های اجتماعی و وبگردی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.”

صداهای خاص برای ایجاد میگرن لازم نیست یک صدا بلند باشد. گاهی اوقات صداهای خاصی – مانند صدای بلند ، ارتعاشی یا با صدای بلند – می توانند به مغز شما وارد شوند و باعث حمله شوند.

عدم استرس. بله ، درست است – گاهی اوقات آرامش بعد از طوفان استرس شما را برای میگرن آماده می کند.

کانیکی می گوید: “به این می گویند تسکین استرس.” “این هفته شلوغ نیست – آخر هفته است. این فینال نیست – بعد از فینال است. “

واکسیناسیون هر نوع شلیک می تواند باعث سردرد شود ، اما خوشبختانه دوام ندارد. و یک عارضه جانبی کوتاه مدت مانند میگرن بسیار مضرتر از بیماری یا بیماری است که واکسن شما از آن محافظت می کند. اگر نگران دریافت واکسن هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.