متخصص تغذیه و پیری متخصص تغذیه و رژیم درمانی بالینی


همه چیز در مورد تغذیه و پیری

تغذیه و پیری یکی از موضوعات تغذیه این است که به آن پرداخته می شود. با افزایش سن ، تغییرات فیزیکی به تدریج در تمام سیستم های بدن رخ می دهد. این تغییرات تحت تأثیر عوامل زیادی مانند وقایع زندگی ، بیماری ها ، ویژگی های ژنتیکی و عوامل اجتماعی و اقتصادی است. (متخصص تغذیه تهران)

از جمله این تغییرات می توان به تغییرات در حس چشایی ، بینایی ، بویایی و غیره اشاره کرد که هر یک از آنها ممکن است به نحوی بر مصرف غذای افراد مسن تأثیر بگذارد. بارزترین این تغییرات در حس چشایی و بویایی است که منجر به کاهش میل به مصرف غذا یا افزایش استفاده از موادی مانند نمک ، شکر و چربی می شود.

از دست دادن دندان پدیده دیگری است که می تواند جویدن غذا را با مشکل مواجه کرده و مصرف مناسب غذا را کاهش دهد.

تغذیه در سالمندان

برای نسل های قبلی ما ، خوردن غذای زیاد نشانه سلامتی بود. بنابراین وقتی یکی از اعضای قدیمی خانواده ، مانند مادربزرگ ، وزن خود را کاهش می دهد و اکنون میل شدیدی به غذا دارد ، چه باید کرد؟ در این مورد ، شما باید معیارهای خاصی را رعایت کنید تا از سوء تغذیه و عواقب آن جلوگیری کنید.

وقتی بچه بودید که به مادربزرگتان سر می زد ، او به خاطر تهیه غذاهای فوق العاده برای مهمانان شهرت داشت. با مهارت های آشپزی معروف مادربزرگ ، شما با یک کباب آبدار ، شیرینی های خانگی ، پای سیب خوشمزه و یک کیک شکلاتی منحصر به فرد پذیرایی می شد. اما اکنون که به سن خاصی رسیده است ، به نظر می رسد نگرش او نسبت به غذا تغییر کرده است. کسی که دو بار در روز غذا می خورد ، به اندازه یک گنجشک می خورد. چی شد

متأسفانه ، این امر غیر معمول نیست که افراد مسن بالای 0 سال به اندازه کافی غذا بخورند و بنابراین نیازهای تغذیه ای آنها برآورده نمی شود. در حقیقت ، با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کند می شود. این بدان معناست که بدن انرژی کمتری برای انجام فعالیت های مختلف مصرف می کند. بنابراین ، طبیعی است که فرد اشتهای خود را کاهش دهد. همچنین ، آنها بلافاصله بعد از هر وعده غذایی معمولی احساس سیری می کنند. در بیشتر موارد ، نیازی به نگرانی نیست. مگر در مواردی که کاهش اشتهای عمومی منجر به سوء تغذیه شود.

نکاتی در مورد تغذیه و سالمندی

استفاده از طعم های مختلف غذا مانند آب لیمو ، فلفل و ادویه های گیاهی می تواند تا حدی علاقه فرد را به غذا افزایش دهد. تغییرات طبیعی در دستگاه گوارش مانند کاهش کلی میزان عملکرد و تغییر در ترشح آن نیز مستقیم ترین تأثیر را بر تغذیه فرد دارد. مصرف کافی آب و فیبر غذایی می تواند در تنظیم صحیح عملکرد دستگاه گوارش مثر باشد.

برخی تغییرات به طور غیر مستقیم بر وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد. با افزایش سن ، میزان عضله کاهش می یابد و میزان چربی افزایش می یابد. از سوی دیگر ، توانایی بدن برای سنتز پروتئین ها کاهش می یابد. این تغییرات می تواند بر عملکردهای حیاتی بدن تأثیر بگذارد. اما یکی از مهمترین اثرات کاهش توده عضلانی ، کاهش متابولیسم پایه بدن و حساسیت فرد به افزایش وزن است که با کنترل مصرف غذا و افزایش فعالیت بدنی می توان تا حدی با آن مقابله کرد.

با افزایش سن ، توده استخوانی از بین می رود و فرد مستعد ابتلا به اختلالات مانند پوکی استخوان ، شکستگی استخوان و ناهنجاری های شدید می شود. ورزش های مقاومتی و دریافت کافی کلسیم راه هایی برای مقابله با پیشرفت بیماری است. بیماری های دیگر مانند بیماری های تصلب شرایین ، فشار خون بالا ، دیابت و استفاده از داروهای مختلف مرتبط با این بیماری ها بر رژیم غذایی و وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد.

بسیاری از داروها بر اشتهای فرد تأثیر می گذارد. برخی دیگر در جذب و استفاده از مواد مغذی در بدن تداخل ایجاد کرده و منجر به برخی کمبودهای تغذیه ای در بلند مدت می شوند.

تغذیه ویژه و نیازهای سالمندی

نکته مهم مربوط به تغذیه سالمندان این است که نیازهای انرژی آنها کاهش می یابد ، اما نیاز به مواد مغذی مانند ویتامین ها همچنان بالا است. به همین دلیل ، افراد مسن باید غذاهایی بخورند که چگالی بیشتری از مواد مغذی نسبت به انرژی خود دارند. به عنوان مثال ، شیر کم چرب حاوی مواد مغذی مشابه انواع دیگر شیر است ، اما به دلیل محتوای چربی کم ، انرژی کمتری دارد.

به دلیل جذب کم پروتئین و سنتز کم آن در بدن ، افراد مسن به انواع پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و میوه ها نیاز دارند. کمبود کل چربی در رژیم غذایی سالمندی منطقی ترین راه برای کاهش مصرف انرژی است و در بیشتر موارد برای افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند ضروری است.

با توجه به اینکه نیازهای انرژی باید حدود 60 درصد کربوهیدرات ها تامین شود ، استفاده از کمپلکس هایی مانند غلات کامل توصیه می شود. این گروه از مواد غذایی به کنترل بهتر قند خون کمک می کند و همچنین مصرف فیبر غذایی را افزایش می دهد. فیبر علاوه بر کمک به عملکرد صحیح سیستم گوارش ، فواید سلامتی زیادی نیز دارد.

کمبود ویتامین در بسیاری از افراد مسن مشهود نیست. اما هر بیماری می تواند منجر به از دست دادن ذخیره استرس و کمبود آن شود. بدن قادر به ذخیره ویتامین های محلول در چربی است و به طور کلی افراد مسن در معرض این کمبود ویتامین نیستند. به هر حال ، اگر این افراد در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند ، باید از محصولات قوی با ویتامین D استفاده کنند.

تغذیه و پیری

تداوم تغذیه ویژه و نیازهای سالمندی

برای دریافت آهن کافی ، توصیه می شود از غذاهای غنی از ویتامین C به همراه میوه و سبزیجات استفاده کنید. این یکی از مواد مغذی است که در بهبود زخم ها و افزایش اشتها موثر است. منابع شامل گوشت ، تخم مرغ و غذاهای دریایی است. این ماده مغذی به همراه ویتامین ها ج، ه، و مواد شیمیایی گیاهی لوتئین ، زآگزانتین و بتا کاروتن ممکن است در پیشگیری یا کند شدن اختلال بینایی AMD یا دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن موثر باشند.

بهترین راه برای دریافت این مواد مغذی ، مصرف روزانه 5 واحد میوه و سبزیجات ، به ویژه با برگهای سبز تیره ، نارنجی و زرد است. غذاهایی مانند کلم ، کلم بروکلی ، اسفناج ، نخود فرنگی ، پرتقال و طالبی. ویتامین ها هنقش بالقوه ای در پیشگیری از آلزایمر دارد.

مطالعات این اثر ویتامین ها را نشان داده است هبا مصرف منابع غذایی غنی مانند روغن های گیاهی ، مغزها و غیره جشن گرفته می شود و مصرف آن به عنوان مکمل مثر نیست. کمبود ویتامین B12این بیماری با انواع خاصی از کم خونی مانند از دست دادن حافظه و سایر اختلالات همراه است. به دلیل جذب کم این ماده در سنین بالا ، مصرف منابع غنی از آن مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و غیره ضروری است.

تداوم تغذیه ویژه و نیازهای سالمندی

علاوه بر تمام مواد مغذی ذکر شده ، آب یکی از مهمترین آنهاست و دارای بسیاری از عملکردهای ضروری مانند استرس کلیه و یبوست است که کم محسوب می شوند. با توجه به کاهش احساس تشنگی با افزایش سن ، افراد باید به طور مرتب انواع مختلف مایعات مانند آب ، شیر ، آب میوه و … را مصرف کنند تا بدن آنها در حالت هیدراته قرار گیرد.

افراد در هر سنی برای سالم ماندن به مواد مغذی زیادی احتیاج دارند که با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر ، مانند همه گروه های سنی ، لذت بردن طیف وسیعی از غذاها برای افراد مسن بسیار مهم است. از آنجا که هیچ ماده غذایی یا مکمل حاوی تمام مواد مغذی نیست ، غذاهای متنوعی برای به دست آوردن این طیف گسترده ای از مواد مغذی مورد نیاز است.

توصیه هایی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. به عنوان مثال ، یک وعده غذایی خوب باید حداقل شامل سه غذا با رنگ های مختلف باشد. یا توصیه می شود نان سبوس دار ، حبوبات پخته و حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات مصرف کنید و از غذاهای با بافت متفاوت استفاده کنید.

سوء تغذیه: علل و خطرات

اغلب ، عوامل مختلفی در سوء تغذیه در سنین بالا دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • بیماریها یا مشکلات جسمی (مانند سرطان ، عفونتها و مشکلات گوارشی)
 • بیماریهای روانی (مانند افسردگی و اضطراب)
 • بیماریهای عصبی (مانند آلزایمر ، پارکینسون ، زوال عقل)
 • انزوا
 • وابستگی
 • مشکلات خانوادگی یا بین فردی
 • مشکلات دهان و دندان (بیماری نامناسب دندان یا لثه)
 • درمان و داروهای خاص
 • عمل جراحي

تغذیه و پیری

سوء تغذیه می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی و رفاه فرد داشته باشد. این پیامدها می تواند شامل از دست دادن عضلات ، خستگی ، خطر انحطاط ، حساسیت به عفونت ، تشدید بیماری های مزمن و موارد دیگر باشد. این امر در کاهش کیفیت زندگی و بدتر از آن در کاهش امید به زندگی نقش دارد. بنابراین ، لازم است علل را بشناسید و راه هایی برای جبران این وضعیت پیدا کنید.

مواد مغذی ضروری برای افراد مسن

در هر سنی ، ما باید غذای کافی برای تأمین نیازهای تغذیه ای خود بخوریم. ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها نقش خود را ایفا می کنند ، زیرا همه آنها برای عملکرد مناسب بدن انسان ضروری هستند.

با این حال ، برخی از مواد مغذی نیاز به نظارت خاصی در سنین بالا دارند. زیرا اکثر سالمندان به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند. این مواد مغذی برای سلامت سالمندان ضروری است. در اینجا نگاهی به برخی از مهمترین مواد مغذی می اندازیم:

پروتئین

پروتئین یکی از اجزای اصلی بدن انسان است. نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می کند و در حفظ ماهیچه ها نقش اساسی دارد. تخمین زده می شود که 30 تا 50 درصد از سالمندان در خانه های سالمندان یا موسسات مشابه از کمبود پروتئین رنج می برند. لیستی از غذاهای غنی از پروتئین شامل موارد زیر است:

 1. گوشت و ماهی
 2. تخم مرغ
 3. شیر
 4. سیمی
 5. آجیل و دانه ها

افراد بالای 70 سال حداقل 0.8 گرم پروتئین (0.8 گرم / کیلوگرم / روز) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارند. خوردن باید گرم بخورد

کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D مواد مغذی ضروری برای استخوان ها هستند. آنها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند ، که باعث شکنندگی استخوان ها می شود و خطر انحطاط ناگهانی را افزایش می دهد. کلسیم و ویتامین D در بسیاری از غذاها از جمله محصولات لبنی یافت می شود. اکثر مردم روزانه مقدار کافی کلسیم و ویتامین D دریافت نمی کنند. مقامات بهداشت عمومی مصرف روزانه 1200 میلی گرم کلسیم و 3000 تا 2000 IU ویتامین D را برای افراد 50 سال به بالا توصیه می کنند. از پزشک خود بخواهید به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند. پزشک اغلب مصرف مکمل ها را توصیه می کند.

فیبر

اکثر مردم در سنین بالا روزانه فیبر کافی مصرف نمی کنند. فیبر سرشار از فواید سلامتی است. این ماده از یبوست جلوگیری می کند ، سلامت روده را حفظ کرده و سطح کلسترول را کاهش می دهد. بسیاری از غذاها ، مانند نان و غلات سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها و حبوبات ، حاوی فیبر هستند. مردان بالای 70 سال باید 30 گرم فیبر در روز مصرف کنند ، در حالی که زنان به 21 گرم فیبر در روز نیاز دارند. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است مکمل فیبر را به صورت روزانه توصیه کند.

تغذیه و پیری

راهنمای تغذیه برای سالمندان

ترجیحات غذایی

برای اطمینان از سلامتی ، همه باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند. سالهاست که پزشکان مرجع نهایی رفتارهای تغذیه سالم بوده و نوع و نوع غذای توصیه شده را ارائه می دهند. پیروی از توصیه های پزشک می تواند به شما در برآوردن نیازهای شما به ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی کمک کرده و همچنین خطر برخی مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

توصیه های تحریک کننده اشتها

در اینجا نکاتی وجود دارد که افراد مسن می توانند برای تامین نیازهای تغذیه ای روزانه خود رعایت کنند:

 1. روزانه انرژی کافی دریافت کنید. رژیم غذایی قدیمی باید حداقل 1500 کالری برای زنان و 2000 کالری برای مردان تامین کند.
 2. اگر از میوه و سبزیجات کافی استفاده نمی کنید ، حتما مکمل های ویتامین و مواد معدنی را در نظر بگیرید.
 3. اگر احساس گرسنگی نمی کنید ، رژیم خود را با افزودن گزینه های غذایی تکمیل کنید. چیزهای زیادی برای انتخاب وجود دارد ، مانند پودینگ و نوشیدنی های مغذی. برای انتخاب صحیح از پزشک خود کمک بگیرید.
 4. برای مشاوره شخصی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

در پایان

از آنجا که تغذیه مناسب اساس سلامت است ؛ حفظ آن در تمام مراحل زندگی بسیار مهم است. در سنین بالا ، رژیم غذایی نامناسب می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد. راهنمای محبت آمیز به رژیم غذایی سالم و متعادل ، درست همانطور که در جوانی از شما مراقبت می کند.