محققان برای یافتن ریشه های قدیمی بیت کوین به سنگ روی می آورند


خبر – بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین را با طلا به عنوان ذخیره ارزش مقایسه می کنند ، حتی از بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتالی” یاد می کنند ، مقایسه ای که تصور می شود یکی از عوامل محرک رشد شهاب سنگ بیت کوین در ماه های اخیر بوده است.

اما بر اساس مقاله محققان دانشگاه اورگان ، بیت کوین ممکن است کمتر شبیه طلا و بیشتر شبیه پول سنگ قدیمی باشد.

در کتاب بانکداری روی پول سنگی: پیشینه های باستانی بیت کوین ، که در ژانویه 2020 در مجله انسان شناسی اقتصادی منتشر شد ، اسکات ام. فیتزپاتریک از گروه مردم شناسی دانشگاه اورگان با استفان مک کیون ، محقق مالی و استفان مک کیون ، از کالج لوندکیست ، همکاری کرد. نیروهای خود را برای کشف نمونه های بیت کوین به عنوان “ریشه در گذشته باستان که شامل تولید ، جابجایی و استفاده از اشکال سنتی” ارز “می شد ، که مشهورترین و برجسته ترین آنها پول سنگ معروف Yap بود ، پیوست.

در این مقاله ، نویسندگان درباره ریشه بیت کوین و پیامدهای آن برای تجارت جهانی بحث کرده و آنچه را که از مطالعه ارز سنگ باستانی می توان آموخت ، برجسته می کنند. به طور خاص ، آنها توجه دارند که فناوری زیربنایی بیت کوین ، معروف به بلاک چین ، شباهت های زیادی با کتابهایی دارد که ساکنان جزیره یاپس برای ثبت اسناد سنگ های غول پیکر خود استفاده می کردند.

ساتوشی ناکاموتو ، نام مستعار که توسط شخص یا گروهی ناشناس به تصویب رسیده است ، مفهوم بیت کوین را در یک کاغذ سفید که به اعضای یک لیست پستی رمزنگاری اینترنتی توزیع شده است ، معرفی کرد. در مقاله ، ناکاموتو یک شبکه ارز مجازی همتا به همتا را تشریح کرد که در آن دفترکلهای توزیع شده بسیار امن موسوم به بلاک چین برای ثبت معاملات و مالکیت ارز استفاده می شد.

علاوه بر این ، بیت کوین های جدید می توانند توسط رایانه هایی ایجاد یا “استخراج” شوند که هنگام تغییر دست بیت کوین ، این دفاتر رمزنگاری را معتبر می کند. نرخ ایجاد بیت کوین جدید در سیستم ثبت شده است بنابراین تورم محدود و از قبل مشخص است.

به طور مشابه ، ساکنان جزیره یاپس ، در منطقه میکرونزی کنونی ، صدها کیلومتر برای استخراج سنگ آهک حرکت کردند ، که آنها را به مجسمه های سنگی غول پیکر معروف به رای و تبدیل به ارز تبدیل کردند. این سکه های سنگی آنقدر سنگین بودند که ساکنان جزیره سوراخ هایی را در مرکز آن ایجاد کردند تا بتوانند آنها را روی تیرهای بلند حمل کنند. این سنت به تماس اروپایی ها با Yapese در 1783 باز می گردد و اساس سیستم پولی آنها را تشکیل می دهد.

در حالی که به نظر می رسد یک سکه سنگی عظیم شباهت کمی با بیت کوین دارد که هیچگونه حضور فیزیکی ندارد ، اما وزن زیاد و دشواری انتقال Rai از یک دارنده به دارنده دیگر شباهت شگفت انگیزی ایجاد می کند.

صاحب یک رای ممکن است مالک آن نباشد. می توانید آن را کنار جاده پارک کنید یا به صاحب اصلی آن بسپارید ، که آن را با یک کالا یا خدمات معامله کرد. بنابراین ، برای هر رای ، Yapese یک کتاب دارایی شفاهی ، عملا یک بلاک چین پیش از رایانه ، ایجاد کرد تا منشاء هر پول سنگی ، معاملات آن و مالک نهایی آن را توصیف کند.

“از آنجا که مالکیت واقعی رای فیتزپاتریک و مک کیون می نویسند که اغلب غیرقابل اجراست ؛ یک مالک آن را ارزشمند می داند اگر اطمینان داشته باشد که همه شرکت کنندگان در سیستم اقتصادی در مورد مالکیت توافق خواهند کرد. “در واقع این یک ملک مالک نبود. مالکیت فقط از طریق دفتر کل تعیین می شد. به طور مشابه ، بیت کوین اغلب “قابل اعتماد” نامیده می شود. قابل توجه است که این امر در یکی از بدترین رکودهای اقتصادی در تاریخ اخیر ایجاد شد ، زمانی که اعتماد به سیستم مالی در پایین ترین سطح خود قرار داشت. “

شباهت های دیگری با بیت کوین در پی دارد. مشکل استخراج سنگ آهک ، پردازش آن به ری و سپس انتقال ارز به محدودیت عرضه و ایجاد کمیابی که از تورم جلوگیری می کند ، کمک می کند. بیت کوین توسط رایانه هایی حل می شود که مسائل پیچیده ریاضی را با هزینه های زیاد و رو به رشد حل می کند.

البته تفاوت هایی نیز وجود دارد. بیت کوین ها را می توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد ، در حالی که Yapese سیستمی برای انتشار مقادیر ری کوچک تر با تقسیم آنها نداشت. با بیت کوین ، دارندگان آن می توانند مانند ساتوشی ناشناس باشند ، در حالی که سیستم Yapese بر اساس دفتری است که در آن همه شرکت کنندگان در معاملات با نام واقعی خود شناخته می شوند.

به هر حال ، همه بیت کوین ها یکسان هستند. با این حال ، یک رای ارزش خاصی از اندازه و هنر دستی خود دریافت کرد و یک عنصر هنری را به ارز افزود.

مشخص نیست که آیا ناکاموتو یا کارکنانش ارزهای قدیمی یاپس را در طراحی بیت کوین خود قرار داده اند. با این حال ، مشخص است که برخی از اصول پشت بیت کوین در طول تاریخ تأیید شده است و این می تواند نشان دهنده طول عمر و استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین به عنوان یک دارایی باشد.