محققان بیماری های ژنتیکی ناشناخته ای را در دوران کودکی و درمان های احتمالی آنها کشف کردند


خبر – محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و موسسه ژنومیک کودکان Rady یک اختلال ژنتیکی که قبلاً ناشناخته بود را در کودکان توصیف می کنند و می گویند آنها همچنین با دادن یک دارو برای جلوگیری از این بیماری ، راهی بالقوه برای درمان جهش ژنی پیدا کرده اند. بارداری.

نتایج در شماره 30 سپتامبر 2021 منتشر خواهد شد. منتشر شد مجله پزشکی نیوانگلند.

محققان مصر ، هند ، امارات متحده عربی ، برزیل و ایالات متحده در این کار مشارکت داشتند. جوزف گلیسون ، نویسنده ارشد ، متخصص علوم اعصاب در مدرسه UC San Diego ، می گوید: “اگرچه این کودکان توسط پزشکان مختلف تحت مراقبت بودند ، همه کودکان علائم یکسانی داشتند و همه جهش DNA در ژن یکسانی داشتند.” پزشکی و مدیر علوم اعصاب در موسسه پزشکی ژنومیک کودکان رادی.

تیم تحقیقاتی این بیماری را پس از نامگذاری ماها اسکی زکی ، دکترای دکترای مرکز تحقیقات ملی در قاهره ، مصر ، به نام “سندرم زکی” نامگذاری کردند. سندرم زکی بر رشد پیش از تولد چندین اندام از جمله چشم ، مغز ، دست ها ، کلیه ها و قلب تأثیر می گذارد. کودکان از معلولیت های مادام العمر رنج می برند. به نظر می رسد این بیماری نادر است ، اما برای تعیین میزان شیوع آن به مطالعات آینده نیاز است.

گلیسون می گوید: “ما سالهاست که توسط کودکان مبتلا به این وضعیت گیج شده ایم.” وی گفت: “ما کودکان را در سراسر جهان با جهش DNA در ژن Wnt-less (WLS) مشاهده کرده بودیم ، اما فقط متوجه شدیم که همه آنها یک بیماری مشابه دارند تا اینکه پزشکان پرونده های بالینی را مقایسه کردند. ما متوجه شدیم که با سندرم جدیدی روبرو هستیم که پزشکان می توانند تشخیص دهند و احتمالاً از آن جلوگیری کنند. “

برونو ریورسید ، نویسنده مقاله ، دکتر تحقیق ، مدیر تحقیقات آژانس علم ، فناوری و تحقیقات (A * STAR) در سنگاپور به شناسایی چندین خانواده با اعضای سندرم زاکی و بررسی مداخلات درمانی احتمالی کمک کرد.

ریورسید گفت: “در حالی که ما نشان داده ایم که می توان با داروهای خاص تقلید کمبود WNT را تقلید کرد ، چالش اصلی غلبه و احتمالاً نجات از این بیماری مادرزادی بود.”

با تعیین توالی کل ژنوم ، محققان جهش هایی را در ژن WLS ، که سطح سیگنال پروتئین شبه هورمونی به نام Wnt (تلفظ زمستان) را کنترل می کند ، ثبت کردند. مسیر سیگنال دهی Wnt یک گروه بسیار محافظت شده از مسیرهای پروتئینی است که در رشد جنین نقش دارند.

دانشمندان سلول های بنیادی و مدل های موش برای سندرم زکی ایجاد کردند و این بیماری را با دارویی به نام CHIR99021 ، که سیگنال دهی Wnt را افزایش می دهد ، درمان کردند. در هر مدل موش ، آنها دریافتند که CHIR99021 سیگنال های Wnt را تقویت کرده و توسعه را بازیابی می کند. رویان موش ها قسمت هایی از بدن را که قبلا وجود نداشت رشد کردند و اندام ها رشد طبیعی خود را از سر گرفتند.

گولیانگ چای ، نویسنده ارشد ، فوق دکترای سابق دانشکده پزشکی UC San Diego ، اکنون از پایتخت ، می گوید: “نتایج بسیار شگفت آور بود زیرا اعتقاد بر این بود که نقص های مادرزادی ساختاری مانند سندرم زکی با دارو قابل پیشگیری نیست.” دانشگاه پزشکی در پکن ، چین در صورت تشخیص زودهنگام نوزادان ، می توانیم ببینیم که این دارو یا داروهای مشابه در نهایت برای جلوگیری از نقایص مادرزادی مورد استفاده قرار می گیرد. “

نویسندگان مشترک شامل: Changuk Chung ، Zhen Li ، Lu Wang ، Trevor Marshall ، Nan Jiang ، Xiaoxu Yang ، Jennifer McEvoy-Venneri ، Valentina Stanley ، Paula Anzenberg و Nhi Lang ، همه در Rady Children’s و UC San Diego هستند. کارل ویلرت ، دانشگاه سن دیگو ؛ امانوئل شنکر راوی ، موزه خاتو و ونسا وزنی ، موسسه ژنوم سنگاپور ؛ جیا یو و دیوید م. ویرشوپ ، دانشگاه ملی سیناپور ؛ ری نیگارد ، فیلیپو مانچیا ، ربکا هرنان و وندی کی چونگ ، دانشگاه کلمبیا ؛ Rijad Merdzanic and Aida M. Bertoli-Avella، Centogene، Germany؛ Maria BP Toralles and Paula ML Pitanga، Laboratorio e Genetica Medica، برزیل؛ راتنا دی پوری ، بیمارستان سر گانگا رام ؛ و نوری الصناع ، مرکز بهداشت ظهران ، عربستان سعودی.

این تحقیق تا حدی توسط م Institسسات ملی بهداشت (R01NS048453 و R01NS09800) ، ابتکار تحقیقات اوتیسم بنیاد سیمونز (51486313) ، مرکز اختلالات مندلی ییل (U54HG006504 ، و مرکز موسسه گسترده ژنومیک مندلی (UM1HG008900) ، مرکز تحقیقات بیماریهای ارثی (N01 268201700006I-0-26800029) ، موسسه پزشکی هوارد هیوز ، م Instituteسسه پزشکی ژنومیک کودکان رادی ، صندوق باز شورای ملی تحقیقات پزشکی-کمک هزینه تحقیقاتی جوان جوان ، بنیاد ملی تحقیقات (سنگاپور) ، بنیاد برانکو ویس (سوئیس) ، برنامه تحقیق جوان سازمان زیست شناسی مولکولی اروپا ، صندوق موقعیت یابی استراتژیک بیماریهای یتیم ژنتیکی و اولین تحقیق A * STAR از آژانس علوم ، فناوری و تحقیقات در سنگاپور.

# # #