مزایای توانبخشی ریوی برای COPD و سایر بیماریهای ریوی


آقایان محترم کلینیک مایو: پدرم سالهاست که COPD دارد اما به دلیل بدتر شدن علائم مربوط به وضعیتش در بیمارستان بستری شد. پزشک وی به او توصیه کرد که برنامه توانبخشی ریوی را شروع کند. او مردد است و مطمئن نیست که چه انتظاری دارد. مزایای توانبخشی ریوی برای افراد مبتلا به COPD چیست؟ آیا آن را برای افراد مبتلا به سایر بیماری های ریوی توصیه می کنید؟

جواب: توانبخشی ریوی یک برنامه تحت نظارت پزشکی است که شامل تمرینات ورزشی منظم ، آموزش بهداشت ، اصلاح رفتار ، مشاوره تغذیه و یادگیری تکنیک های تنفس برای افرادی است که دارای بیماریهای مزمن تنفسی یا مشکلات ریوی به دلیل سایر شرایط پزشکی هستند. هدف توانبخشی ریوی بهبود وضعیت جسمی و روانی افراد مبتلا به بیماریهای مزمن تنفسی و آموزش آنها برای ایجاد و حفظ رفتارهایی است که در سالهای آینده برای سلامتی آنها مفید خواهد بود.

توانبخشی ریوی برای افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی یا COPD مفید است. نشان داده شده است که علائم تنگی نفس را کاهش می دهد ، عملکرد بدنی را بهبود می بخشد و کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. تحقیقات همچنین نشان داده است افرادی که طی سه ماه پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات COP توانبخشی ریوی را شروع می کنند ، در مقایسه با افرادی که دیرتر توانبخشی ریوی را شروع می کنند یا در ابتدا در توانبخشی ریوی شرکت نکرده اند ، پس از یک سال به طور قابل توجهی کمتر می میرند. شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد توانبخشی ریوی علائم ، ظرفیت ورزش و کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری بینابینی ریه ، آسم ، فشار خون ریوی و فیبروز کیستیک و افراد قبل و بعد از جراحی سرطان ریه یا کاهش حجم بهبود می بخشد. پیوند زدن

توانبخشی ریوی توسط تیمی از متخصصان سلامت در تعدادی از تخصص ها و زمینه ها انجام می شود ، از جمله: متخصصان ریه ، درمانگران تنفسی و فیزیولوژیست های ورزشی. تیم توانبخشی ریوی همچنین می تواند در صورت لزوم شامل متخصصان پرستاری ، طب فیزیکی و توانبخشی ، تغذیه ، روانشناسی ، روانپزشکی و خواب باشد.

توانبخشی ریوی معمولاً در بخش سرپایی یا مرکز توانبخشی بیمارستانی انجام می شود و معمولاً شامل یک تا سه جلسه تحت نظارت در هفته به مدت 6 تا 10 هفته است.

قبل از شروع توانبخشی ریوی برای بیماران ، تیم بهداشت اقدامات زیر را انجام می دهد:

  • اندازه گیری تاب آوری و عملکرد ریه.
  • سابقه پزشکی و درمان های فعلی خود را مرور کنید.
  • درباره میزان فعلی فعالیت بدنی ، سلامت روان و رژیم غذایی بپرسید.
  • اهداف خاصی را تعیین کنید که باید برای هر فرد مشمول برنامه محقق شود.

این اطلاعات برای ایجاد یک برنامه مراقبت شخصی که به بهترین وجه با نیازهای هر فرد مطابقت دارد استفاده می شود.

اگرچه توانبخشی ریوی معمولاً در کلینیک یا بیمارستان زیر نظر مستقیم پزشک انجام می شود ، اما شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد توانبخشی ریوی در خانه ، به ویژه ورزش در خانه ، ایمن و بالقوه به همان اندازه م effectiveثر است. توانبخشی در خانه ممکن است برای شرکت کنندگان مناسب تر باشد. علاوه بر این ، توانبخشی خانگی می تواند جایگزین مناسبی برای کسانی باشد که به دلیل عواملی مانند تعهدات کاری و محدودیت های سفر نمی توانند به طور منظم از مرکز توانبخشی دیدن کنند. بسیاری از مراکز توانبخشی ریوی برنامه های خانگی ایجاد می کنند.

تمرینات ورزشی نیز برای توانبخشی ریوی ضروری است. یک برنامه تمرینی قدرتی یا رژیم تمرینی اغلب بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از آزمون های قدرتی است که قبل از شروع برنامه انجام شده است ، و چنین طرحی برای هر شرکت کننده تهیه می شود. تمرینات با وزنه که ترکیبی از تمرینات هوازی است ، مانند: راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه سواری. آموزش قدرت؛ و تمریناتی برای بهبود تعادل و انعطاف پذیری و برای بهبود قدرت و استقامت و کاهش تنگی نفس ، خستگی و خستگی در شرکت کنندگان توانبخشی ریوی طراحی شده است. تیم توانبخشی می تواند داروهایی را برای بازکردن مجاری تنفسی قبل از ورزش توصیه کند یا به مردم آموزش دهد که چگونه اکسیژن درمانی منظم را در حین ورزش تنظیم کنند تا مزایای آن بیشتر شود. از آنجا که شرکت کنندگان توانبخشی ریوی با برنامه ورزش بیشتر آشنا هستند و نسبت به انجام ورزش منظم اطمینان بیشتری دارند ، تشویق می شوند که این کار را به طور مستقل در خانه یا در محیط دیگری انجام دهند ، به عنوان مثال. ب. یک مرکز تناسب اندام برای آموزش همراه با واحدهای تحت نظارت.

شرکت کنندگان همچنین می توانند تکنیک های تنفسی خاصی مانند تنفس دیافراگمی ، تنفس لب یا تنفس یوگا را بیاموزند. این تکنیک ها می توانند به افراد مبتلا به بیماری های ریوی کمک کنند تا تنفس خود را بهتر کنترل کنند ، با شرایط استرس زا کنار بیایند و از تنگی نفس به ویژه در هنگام ورزش جلوگیری کنند. در برخی موارد ، تیم توانبخشی همچنین ممکن است از شرکت کننده بخواهد تمرینات عضلانی تنفسی خاصی را انجام دهد. این تمرین برای تقویت قدرت عضلات تنفسی طراحی شده است. در ترکیب با ورزش ، نشان داده شده است که در مقایسه با ورزش به تنهایی ، تنگی نفس را کاهش می دهد و عملکرد بدنی را در برخی از افراد مبتلا به مشکلات تنفسی بهبود می بخشد.

آموزش و راهنمایی اخلاقی نیز بخشهای اساسی توانبخشی ریوی است. شرکت کنندگان می توانند در مورد نحوه مصرف م medicationثرتر داروها و نحوه مدیریت بیماری خود آموزش ببینند. در صورت امکان ، ممکن است برنامه ترک سیگار تدوین شود. و بحث کنید که چگونه می توانید کارهای روزانه خود را برای کاهش تنگی نفس یا جلوگیری از آپنه تغییر دهید. علاوه بر این ، بسیاری از برنامه های توانبخشی ریوی برای مدیریت بهتر و تسکین افسردگی و اضطراب و ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و آماده سازی غذا برای مزایای طولانی مدت سلامتی ، حمایت فردی یا گروهی ارائه می دهند.

به طور کلی ، شرکت در توانبخشی ریوی بخش مهمی از مدیریت COPD است. من شما را تشویق می کنم که در مورد ارزش توانبخشی ریوی با پدر و پزشک او صحبت کنید. من معتقدم که این روش در کمک به افراد مبتلا به بیماریهای ریوی برای مدیریت بهتر علائم ، بهبود آمادگی جسمانی و توانایی آنها در انجام کارهای روزمره و ارتقاء سلامتی و رفاه عمومی آنها تا حد امکان مثر است. – دکتر. برایان تیلور ، بیماریهای قلبی عروقی ، کلینیک مایو ، جکسون ویل ، فلوریدا

###

درباره کلینیک مایو

کلینیک مایو یک سازمان غیر انتفاعی است که به نوآوری در تمرینات بالینی ، آموزش و تحقیقات اختصاص داده است ، و همدلی ، تخصص و پاسخ را به همه افرادی که نیاز به بستری شدن دارند ارائه می دهد. برای اخبار بیشتر کلینیک مایو ، از شبکه خبری کلینیک مایو دیدن کنید. برای کسب اطلاعات در مورد COVID-19 ، از جمله ردیاب نقشه ویروس کرونا در کلینیک مایو ، که پیش بینی 14 روزه روندهای کووید -19 را ارائه می دهد ، از مرکز منابع ویروس کرونا در کلینیک مایو در حال ظهور (کووید -19) دیدن کنید.