چه زمانی باید نگران ناباروری باشم؟ – همکاران بهداشت زنان KCW همکاران بهداشت زنان


چه زمانی باید نگران ناباروری باشم؟

21 آوریل 2021

تلاش برای باردار شدن می تواند یکی از هیجان انگیزترین دوران زندگی یک زوج باشد. اما اگر ‘علامت “تست بارداری” ماه به ماه تکرار می شود ، بعد از ماه هیجان می تواند به سرعت به نگرانی ، دلهره ، سرخوردگی و حتی افسردگی تبدیل شود. با این حال ، قبل از اینکه بتوانید به خود برچسب “عقیم” بدهید ، چند نکته وجود دارد که باید بدانید.

بارداری یک فرایند پیچیده است و – معمولاً – همه چیز در مورد زمان و زنده ماندن تخمک / اسپرم است. برخلاف آنچه فرهنگ عامه و رسانه ها می گویند ، اغلب زوج های سالم برای باردار شدن حدود شش ماه تا یک سال زمان می برند.

حقایقی در مورد باروری: چه زمانی می دانید که مشکل دارید؟

اکثر پزشکان به مسائل باروری نمی پردازند مگر اینکه زن و شوهری 12 ماه یا بیشتر اقدام به بارداری کرده باشند اما موفق نشده اند. زمان آمیزش جنسی با تخمک گذاری نیز یک دستورالعمل خودکار برای موفقیت نیست. شما و بدن همسرتان از هرگونه جهش ژنتیکی در تخمک و / یا اسپرم بسیار آگاه هستید و یا از بروز لقاح جلوگیری می کنید و یا تخمک و سلول های اسپرم مرتبط را از بین می برید. این اتفاق اغلب قبل از آنکه حتی بدانید باردار هستید اتفاق می افتد. اگر سن شما 35 سال یا بیشتر است ، اگر به مدت شش ماه یا بیشتر تلاش کرده اید باردار شوید ، باید با پزشک خود صحبت کنید. سن مهم است و در این مورد ، هرچه زودتر به مسائل احتمالی ناباروری رسیدگی شود ، بهتر است.

در اینجا برخی از نشانه هایی وجود دارد که ممکن است با مشکل باروری روبرو شوید:

  1. شما زمان مقاربت را بدون نتیجه تعیین کرده اید.

اگر رابطه جنسی شما با تخمک گذاری مطابقت داشته باشد ، معمولاً طی 12 ماه منجر به بارداری موفق می شود. برای انجام این کار ، باید چرخه قاعدگی خود را بفهمید و شروع کنید. این چیزی است که ردیابی برنامه ها را آسان می کند. چرخه قاعدگی به طور متوسط ​​حدود 28 روز است ، اما می تواند بین 21 تا 35 روز متغیر باشد. تخمک گذاری معمولاً بین روزهای 11 تا 16 انجام می شود. از آنجا که همه افراد متفاوت هستند ، پیگیری چرخه شما به شما کمک می کند تا پنجره مناسب برای بدن خود را پیدا کنید. در حالی که یک سلول تخمک فقط برای لقاح در حدود 24 ساعت در دسترس است ، اسپرم می تواند چند روز زنده بماند. به همین دلیل ، ما به مشتریان خود توصیه می کنیم هر روز در روزهای منتهی به تخمک گذاری مورد انتظار خود (روزهای 8 ، 10 ، 12 ، 14) رابطه جنسی داشته باشند. اگر بیش از یک سال است که قصد آمیزش جنسی دارید بدون موفقیت (6 ماه اگر 35 سال یا بیشتر دارید) ، وقت آن است که برای آزمایش باروری دقیق تر با متخصص زنان خود صحبت کرده و راه حل های احتمالی را مورد بحث قرار دهید.

  1. پریودهای نامنظم دارید

از آنجا که تخمک گذاری مستقیماً با چرخه قاعدگی شما ارتباط دارد ، قاعدگی نامنظم نشانه این است که ممکن است چیزی غیر طبیعی باشد. در صورت مشاهده چرخه های غیر طبیعی ، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است چرخه شما بسیار کوتاه تر یا طولانی تر از سایر دوره ها باشد ، اما دانستن آن می تواند به شما در برنامه ریزی برای تخمک گذاری کمک کند. با این حال ، شما همچنین می توانید آندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) داشته باشید ، که هر دو از علل شایع ناباروری هستند. برای تشخیص علت احتمالی می توان از معاینه کامل تر لگن و روش تشخیصی استفاده کرد. ناباروری به طور مساوی بین مردان و زنان توزیع می شود (30 men مردان ، 30 women زنان و بقیه موارد به اشتراک گذاشته می شود یا یک راز باقی مانده است) بنابراین شریک شما نیز ممکن است به تجزیه و تحلیل اسپرم خود فکر کند.

  1. شما قبلاً با سندرم تخمدان پلی کیستیک ، اندومتریوز ، التهاب لگن و غیره تشخیص داده شده اید.

اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، اندومتریوز یا سایر شرایط آناتومیکی یا فیزیولوژیکی مربوط به ناباروری هستید ، ممکن است پزشک بخواهد مسیر شما را برای لقاح از نزدیک دنبال کند. ممکن است بخواهید گزینه های باروری را زودتر از حد معمول معرفی کنید تا از شما حمایت بیشتری دریافت کنید.

  1. شما سابقه سقط جنین دارید.

آیا قبلاً سقط داشته اید یا بیش از یک سقط داشته اید؟ مهم است که این اطلاعات را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. اگر در گذشته سقط جنین داشته اید و اکنون برای باردار شدن مشکل دارید ، پزشک ممکن است آزمایش باروری را زودتر از “طبیعی” توصیه کند. سقط مکرر (سه یا بیشتر پشت سر هم) معمولاً علامت هشدار دهنده ای است که نشان می دهد مشکل دیگری وجود دارد و اگر نتواند مشکل را با استفاده از ابزارهای سنتی تشخیص تشخیص دهد ، پزشک شما را به متخصص باروری ارجاع می دهد.

  1. شغل شما باعث تماس با سموم یا آلاینده ها می شود.

اگر با اشعه یا با موادی که بر ناباروری زنان یا مردان تأثیر می گذارد کار می کنید ، ممکن است لازم باشد در مورد اقدامات حفاظتی جدی تر با پزشک خود مشورت کنید. تحقیقات به منظور روشن کردن و از بین بردن مواد شیمیایی و سموم رایج و روزمره مرتبط با ناباروری ادامه می دهد. بنابراین به حداقل رساندن مواجهه با این مواد بسیار مهم است.

در بیشتر موارد ، اولین قدم در سفر باروری ، مصرف داروهای باروری خوراکی مانند Clomid است که باعث تحریک تخمک گذاری می شود. بسته به وضعیت شما ، همکاران بهداشت زنان ممکن است توصیه کنند که Clomid را با رابطه جنسی به موقع امتحان کنید. در موارد دیگر ، ما ممکن است Clomid را همراه با تلقیح داخل رحمی (که تلقیح مصنوعی نیز نامیده می شود) برای افزایش شانس خود توصیه کنیم. اگر داروهای باروری خوراکی بی اثر هستند ، خوشحال می شویم شما را به یکی از چندین متخصص باروری معروف در منطقه کانزاس سیتی ارجاع دهیم.

اول از همه ، به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. بسیار مهم است که یک مکالمه باز و صادقانه با پزشک خود داشته باشید. ما یک دفتر تمام زنان OB / GYN هستیم و در طول سفر باروری شما با شما همکاری نزدیک خواهیم داشت. در صورت نیاز به توصیه یا هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.