ژاپن قصد دارد نمونه های خاک ماه مریخ را تا سال 2029 بازگرداندتوکیو – آژانس فضایی ژاپن قصد دارد نمونه خاک از منطقه مریخ را پیش از ماموریت های آمریکا و چین که در حال حاضر در مریخ فعالیت می کنند ، به امید یافتن سرنخ هایی از مبداء این سیاره و آثار حیات احتمالی ، بازگرداند.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) قصد دارد در سال 2024 کاوشگری را راه اندازی کند که بر روی قمر مریخ فوبوس فرود بیاید تا 10 گرم (0.35 اونس) زمین را جمع آوری کرده و در سال 2029 به زمین بازگرداند.

یاسوهیرو کاواکاتسو ، مدیر پروژه روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت: سفر برگشت سریع ژاپن را در بازگشت ایالات متحده و چین در بازگشت نمونه ها از منطقه مریخ قرار می دهد ، اگرچه بعداً آغاز شد.

مریخ نورد ناسا در دهانه مریخ در حال استفاده است و انتظار می رود تا سال 2031 31 نمونه را در آنجا جمع آوری کند که قرار است با کمک آژانس فضایی اروپا به زمین بازگردانده شوند. چین در ماه مه یک فضاپیما را بر روی مریخ فرود آورد و قصد دارد نمونه ها را در سال 2030 بازگرداند.

به گفته کاواکاتسو ، دانشمندان JAXA معتقدند که حدود 0.1 درصد خاک سطح فوبوس از مریخ به دست آمده است و 10 گرم بسته به ماهیت خاک می تواند حاوی حدود 30 دانه باشد.

توموهیرو اوسویی ، پروفسور موسسه علوم فضایی و فضایی ، گفت که خاک روی فوبوس احتمالاً مخلوطی از مواد خود ماه و مواد مریخ است که توسط طوفان های شن پراکنده شده است. او گفت که جمع آوری نمونه ها از مکان های متعدد در فوبوس می تواند شانس بیشتری برای به دست آوردن آثار احتمالی حیات از مریخ نسبت به استخراج خاک از یک مکان واحد در مریخ ارائه دهد.

به گفته دانشمندان JAXA ، تمام اشکال حیاتی که می تواند از مریخ به وجود آمده باشد در فوبوس به دلیل پرتوهای شدید خورشیدی و کیهانی مرده اند. ماموریت های ناسا و آژانس فضایی اروپا بر اشکال بالقوه حیات و توسعه ناحیه دهانه Jezero متمرکز شده اند که تصور می شود دریاچه ای باستانی است.

Usui گفت: با بررسی نمونه های خاک Phobos ، از جمله مواد از مریخ ، دانشمندان امیدوارند که با تکامل زیست کره مریخ آشنا شوند.

وی گفت: تحقیقات ژاپنی بر روی نمونه های فوبوس و ناسا از مکانهای خاص در دهانه مریخ می تواند یکدیگر را تکمیل کرده و به س questionsالاتی از قبیل اینکه چگونه حیات در مریخ ، در صورت وجود ، در زمان و فضا بوجود آمده و تکامل یافته است ، پاسخ دهد.

در دسامبر گذشته ، کاوشگر JAXA ، Hayabusa2 ، بیش از 5 گرم خاک را از سیارک ریوگو ، که بیش از 190 میلیون مایل از زمین فاصله دارد ، در اولین بازگشت موفقیت آمیز نمونه ای از یک سیارک به جهان بازگرداند.