ویروس کرونای جدید SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می‌شود، میلیون‌ها عفونت را در سراسر جهان ایجاد کرده است. با گذشت زمان، به طور فزاینده ای مشخص شده است که COVID-19 یک بیماری بیسکویت نیست.

افراد از نظر حساسیت به عفونت، علائم و شدت بیماری به طور قابل توجهی متفاوت هستند. برخی عوامل خطر به وضوح نقش دارند. آیا ژنتیک نیز می تواند نقشی داشته باشد؟

محققان در حال بررسی نقش ژنتیک در واکنش افراد به ویروس هستند. در حالی که هنوز قطعی نیست، داده ها نشان می دهد که برخی از ژن های شما ممکن است بر نحوه تأثیر SARS-CoV-2 بر سلامت شما تأثیر بگذارند.

برای دانستن آنچه تحقیقات نشان داده است، ادامه دهید.

چگونه ژن های شما بر پاسخ شما به COVID-19 تأثیر می گذارد

ژنتیک‌ها برای جستجوی ژن‌هایی که ممکن است بر تأثیر COVID-19 تأثیر بگذارند، DNA گروه‌های مطالعه بزرگ را اسکن می‌کنند. این به آنها کمک می کند تا ارتباط بین توالی های DNA خاص و ویژگی های بیماری را بیابند و شناسایی کنند.

مطالعات ژنتیکی اولیه سرنخ‌های قانع‌کننده‌ای را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد برخی از انواع ژنومی و گروه‌های خونی ممکن است در نحوه واکنش افراد به ویروس SARS-CoV-2 نقش داشته باشند.

گیرنده های ACE2

گیرنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) پروتئین هایی هستند که در سطح سلول های خاصی یافت می شوند. گیرنده های ACE2 پروتئین های دیگری تولید می کنند که عملکرد سلول را تنظیم می کنند. گیرنده های ACE2 همچنین به ویروس SARS-CoV-2 اجازه ورود به سلول های شما را می دهند.

گیرنده های ACE2 در ریه ها، رگ های خونی، کلیه ها و سایر قسمت های بدن قرار دارند. آنها به تنظیم فشار خون، بهبود زخم و التهاب کمک می کنند.

همه گیرنده های ACE2 دارند، اما مقدار و مکان آنها متفاوت است. مطالعات متعدداز جمله الف مطالعه 2021 گزارش شده در مجله اروپایی تحقیقات پزشکی، ارتباطی بین سطوح ACE2 و آسیب پذیری در برابر COVID-19 یافت.

همین مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که دارای نوع خاصی از تنوع ژنتیکی در ACE2 هستند در معرض خطر بیشتری برای عفونت SARS-CoV-2 هستند. یکی دیگر از یافته‌ها، حساسیت شدید مردان به عفونت SARS-CoV-2 در مقایسه با زنان بود.

سیتوکینها

سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول ها آزاد می شوند. سیتوکین ها به سلول ها کمک می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین برای تنظیم التهاب و پاسخ ایمنی بدن به عفونت کار می کنند.

طوفان سیتوکین واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به عفونت از یک میزبان مهاجم، مانند SARS-CoV-2 است. در طول یک طوفان سیتوکین، سلول های شما سیتوکین های زیادی آزاد می کنند. این باعث افزایش سطح التهاب و فعال شدن بیش از حد برخی از سلول های ایمنی می شود.

نتایج یک طوفان سیتوکین می تواند شدید باشد و شامل آسیب بافتی، نارسایی اندام ها و گاهی اوقات مرگ باشد.

آ بررسی مطالعات متعدد دریافتند که چندین گونه ژنتیکی در ژن‌های سیتوکین ممکن است با طوفان سیتوکین و شدت بیماری مرتبط باشد. مطالعات همچنین نشان داد که این انواع ممکن است با عوارض COVID-19، از جمله ترومبوز وریدی مرتبط باشد.

کروموزوم 3 و ژن ABO

یک مطالعه بزرگ ژن‌های یافت شده در امتداد کروموزوم 3 را تجزیه و تحلیل کرد. این مطالعه اطلاعات قانع‌کننده‌ای درباره ژن‌های خاص و تأثیر بالقوه آنها بر نارسایی تنفسی ناشی از COVID-19 پیدا کرد.

محققان یک خوشه ژنی را در کروموزوم 3 شناسایی کردند که با استعداد ابتلا به نارسایی تنفسی در بیماران COVID-19 مرتبط است. به گفته محققان، این خوشه ژنی تایید کرد که گروه خونی ABO نقش داشته است که نشان دهنده خطر بالاتر نارسایی تنفسی ناشی از COVID-19 برای افراد دارای گروه خونی A است.

آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA)

این HLA ژن به تنظیم پاسخ ایمنی بدن شما کمک می کند. دهه ها تحقیق دریافته اند که افراد با معین HLA آلل ها (جهش های ژنی خفیف یا تغییرات) مستعد ابتلا به بیماری های مختلف خود ایمنی، التهابی و بدخیم هستند. دانشمندان این پدیده را انجمن بیماری HLA می نامند.

یک بررسی در سال 2021 نشان داد که افراد با برخی از HLA آلل ها نسبت به جمعیت عمومی در برابر کووید-19 و بیماری شدید آسیب پذیرتر بودند.

ژنتیک، جنسیت و COVID-19

اگر در بدو تولد به شما مرد اختصاص داده شد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری جدی ناشی از COVID-19 باشید. در حالی که برخی داده ها به عوامل سبک زندگی بیشتر در مردان (مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل)، عوامل ژنتیکی نیز نقش دارند.

مردان تمایل دارند مقادیر بیشتری از ACE2 را بیان کنند، که آنها را مستعد ابتلا به COVID-19 می کند. آ مطالعه 2021 نشان می دهد که این به تنهایی تفاوت در پاسخ را به حساب نمی آورد.

این مطالعه همچنین ژن‌های موجود در مردان را برجسته می‌کند که ممکن است آنها را مستعد ابتلا به عفونت کند و ژن‌های موجود در زنان که ممکن است به آنها در مبارزه با عفونت کمک کند.

همچنین ژن هایی در کروموزوم X وجود دارد که بر پاسخ ایمنی شما تأثیر می گذارد. تعداد این ژن ها در کروموزوم X حدود 55 برابر بیشتر از کروموزوم Y است.

از آنجایی که مردان فقط یک کپی از کروموزوم X دارند، انواع ژن‌های روی این کروموزوم ممکن است تأثیر بیشتری بر چگونگی پیشرفت COVID-19 داشته باشد.

COVID-19 و تفاوت های ژنتیکی بین نژادها و قومیت ها

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که گاهی اوقات صفات ژنتیکی در بین افراد با ملیت، قومیت یا فرهنگ یکسان جمع می شود. این می‌تواند نتایج مطالعه را به‌ویژه در مکان‌هایی که شرایط بد زندگی یا فقر از عوامل هستند، منحرف کند.

با این حال، سه مطالعه 2021 (1، 2، 3) بیان کنید که ما نمی توانیم تفاوت های قومیتی در زمینه ابتلا به کووید-19 را نادیده بگیریم. برخی از ژن هایی که بر سیر کووید-19 تأثیر می گذارند، مانند HLA آلل ها در قومیت های خاصی شیوع بیشتری دارند.

یک مطالعه دیگر اشاره کرد که افراد سیاهپوست تمایل به تنوع بیشتری در ژن‌هایی دارند که بر ACE2 تأثیر می‌گذارند.

باز هم، قبل از درک کامل تأثیر واقعی، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

یک پیوند ژنتیکی به علائم خاص شما

شناخته شده است که COVID-19 با طیف گسترده ای از علائم تظاهر می کند. در حالی که برخی از علائم رایج هستند، ویروس تمایل دارد افراد را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. ژنتیک شما نیز ممکن است در اینجا نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2021 COVID-19 را با بیان ژن تغییر یافته در بافت ها یا سلول های خاص مرتبط کرد. این نشان می‌دهد که تغییرات ژنتیکی خاص ممکن است شما را بیشتر در معرض علائم خاص قرار دهد.

این مطالعه همچنین اشاره کرد که برخی از ژن‌هایی که آنها مطالعه کردند با قومیت نیز مرتبط بودند. این بدان معنی است که برخی از علائم ممکن است در گروه های قومی خاص شایع تر باشد.

پیامدهای تحقیقات ژنتیکی در درمان و پیشگیری از COVID-19

محققان و متخصصان ژنتیک یافته های خود را در مورد ژنتیک و COVID-19 از طریق ابتکار عمل ژنتیک میزبان COVID-19 به اشتراک می گذارند.

با انجام مطالعات بیشتر، مسیرهای بیولوژیکی که بر حساسیت یا ایمنی طبیعی شما نسبت به این بیماری تأثیر می گذارد، ممکن است آشکارتر شوند.

این تحقیق ممکن است به تولید انواع جدیدی از داروهایی که می‌توانند کووید-۱۹ را درمان کنند، کمک کند. همچنین ممکن است به تعیین اینکه چرا برخی افراد به عفونت واکنش شدید نشان می دهند و برخی دیگر علائم خفیف تا بدون علائم را تجربه می کنند کمک کند.

اگرچه هیجان‌انگیز و متقاعدکننده است، اما به یاد داشته باشید که تحقیقات روی ژنتیک و COVID-19 هنوز جدید است. قبل از اینکه بتوانیم تاثیر ژن ها بر این بیماری را به طور کامل درک کنیم، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

آیا آزمایش ژنتیک می تواند به من بگوید که آیا من بیشتر مستعد ابتلا به COVID-19 هستم؟

آزمایش ژنتیک ممکن است سرنخ هایی در مورد حساسیت به کووید-19 ارائه دهد، اما تنها بخش کوچکی از داستان را بیان می کند.

سلامت کلی، شرایط زمینه‌ای، سن، جنسیت، عوامل محیطی و موارد دیگر همگی در ابتلا به کووید-19 نقش دارند.

عوامل خطر شناخته شده برای COVID-19

دانستن عوامل خطر می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد مواجهه با ویروس کمک کند. عوامل خطر COVID-19 و علائم شدید عبارتند از:

 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف به دلیل شرایطی مانند اختلال خود ایمنی یا پیوند عضو
 • بالای 50 سال بودن
 • باردار بودن
 • داشتن شرایط زمینه ای مانند بیماری قلبی، سرطان، دیابت و بیماری کلیوی
 • داشتن یک شغل عمومی
 • زندگی در یک محیط گروهی، مانند خانه سالمندان
 • از نظر بیولوژیکی مرد بودن
 • اضافه وزن یا چاق بودن

محافظت از خود در برابر COVID-19

هیچ ژنی شما را به طور کامل در برابر COVID-19 ایمن نمی کند. مهم نیست که خطر شما چقدر است، این اقدامات می تواند از شما در برابر عفونت محافظت کند:

 • بر اساس واجد شرایط بودن خود، واکسینه و تقویت شوید.
 • هنگامی که در اطراف دیگران هستید، به خصوص در داخل خانه، از ماسک محافظ با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • اگر در معرض خطر هستید، از شلوغی پرهیز کنید.
 • دست های خود را اغلب بشویید.
 • هنگام سفر مراقب داده‌های مربوط به شیوع محلی در محل زندگی خود و مناطقی با شیوع بیماری باشید. این اطلاعات می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد مشارکت و حضور در فعالیت های داخلی و خارجی کمک کند.

بردن

تعداد فزاینده‌ای از شواهد، ژن‌ها و جهش‌های ژنی خاص را با حساسیت به COVID-19 مرتبط می‌دانند. اگرچه این اطلاعات قانع کننده است، اما هنوز جدید است. ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا به طور کامل بفهمیم که چگونه ژن‌های ما بر پاسخ ما به ویروس کرونا تأثیر می‌گذارند.

همانطور که این مجموعه علم رشد می کند، ممکن است بهتر به ما در مورد نحوه درمان یا حتی پیشگیری از COVID-19 اطلاع دهد.