3 دلیل که ما باید از انحصار همه ابزارهای پزشکی COVID-19 صرف نظر کنیم


سازمان بشردوستانه پزشکان بدون مرز این فهرست را تهیه کرده است که پیامدهای عدالت و دسترسی قوانین مالکیت معنوی را در رابطه با ابزارهای مبارزه با COVID-19 توضیح می دهد. آنها همچنین خواستار لغو چنین قوانینی با توجه به شدت همه گیری جهانی هستند.

یک سال و هفت ماه پیش پس از همه گیری COVID-19 ، هند و آفریقای جنوبی پیشنهاد TRIP Waiver را ارائه کردند: یک راه حل دستیابی به موفقیت برای از بین بردن موانع مالکیت معنوی (IP) و اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن ها ، آزمایش ها و درمان ها یا سایر ابزارهای پزشکی مورد نیاز برای مبارزه با کووید -19

از زمان ارائه این پیشنهاد به سازمان تجارت جهانی (WTO) 3.6 میلیون نفر جان خود را از دست داده اند. در طول سال گذشته ، معافیت TRIPS موجی از حمایت و همبستگی جهانی از سوی فعالان جامعه مدنی و بیش از 100 دولت مصمم شده است که معافیت را به واقعیت تبدیل کند.

با وجود این حمایت قاطع ، اقلیت کوچکی از دولتهای با درآمد بالا یا از معافیت حمایت نمی کنند یا از نسخه تضعیف شده این پیشنهاد حمایت می کنند. به عنوان مثال ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده پیشنهادات متضادی را ارائه می دهند که دامنه معافیت را به شدت محدود می کند و تأثیر احتمالی آن را محدود می کند. هدف این ضد پیشنهادات تنها کنار گذاشتن آن است ثبت اختراع واکسن ، رد حق ثبت اختراع و سایر حقوق مالکیت معنوی در آزمایشات ، داروها و سایر ابزارها و همچنان تحت کنترل انحصارات دارویی.

در اینجا 3 دلیل وجود دارد که دولتها باید فوراً استفاده از آن را متوقف کنند هر کس IP روشن است هر کس تجهیزات پزشکی:

1) واکسن ها به تنهایی نمی توانند همه گیری را کنترل کنند

در مورد COVID-19 چیزی به نام “گلوله نقره ای” وجود ندارد: در حالی که واکسن ها نقش مهمی در کنترل ویروس ایفا می کنند ، آنها تنها یکی از ابزارهای زیادی هستند که برای شکست این همه گیری به آن نیاز داریم.

علاوه بر واکسن ها ، جهان فوراً برای دسترسی به بیمارستان ها و مرگ و میر ناشی از COVID-19 به درمان و تشخیص های جدیدتر نیاز دارد. با کندتر شدن و کاهش نرخ واکسیناسیون در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​به دلیل موانع ورود ، خطر انتقال و گسترش انواع مختلف ، به صورت محلی و جهانی افزایش می یابد.

در عین حال ، موج های ویروسی پایدار و جدید در سراسر جهان سیستم های مراقبت های بهداشتی را به مرزهای خود می رسانند ، و بر ضرورت بهبود دسترسی به تشخیص و درمان افراد مبتلا به COVID-19 و پاسخ به همه گیری با یک پاسخ جامع و جامع تاکید می کند. رویکرد همه کاره

2) ثبت اختراع و مالکیت معنوی در حال حاضر مانعی برای ورود هستند

برخی از درمان ها توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای درمان COVID-19 توصیه شده است و انحصارات دارویی در حال حاضر به عنوان موانعی برای دسترسی به آنها در حال ظهور هستند.

Casirivimab و imdevimab ، که اخیراً توسط WHO برای درمان COVID-19 توصیه شده است ، متعلق به کلاس آنتی بادی های موسوم به مونوکلونال (mAbs) است که برای دهه ها در بازار برای سایر بیماری ها وجود داشته و اغلب بسیار گران هستند. Regeneron و Roche (مسئول قیمت گذاری در خارج از ایالات متحده) casirivimab / imdevimab را به قیمت بالای 820 دلار در هند ، 2000 دلار در آلمان و 2100 دلار در ایالات متحده مرتبط کرده اند.

اگرچه کازیرییماب و ایمدیماب به تازگی توصیه شده اند ، Regeneron قبلاً ثبت اختراع داروها را در حداقل 11 کشور با درآمد کم و متوسط ​​آغاز کرده است.

توسعه دهندگان مستقل نسخه های مقرون به صرفه تر و “مشابه بیولوژیکی” mAbs اغلب با موانع ثبت اختراع و چالش های قانونی روبرو هستند تا محصولات خود را به سرعت برای افزایش عرضه به بازار عرضه کنند – چیزی که به شدت مورد نیاز است زیرا COVID -19 همچنان در سراسر جهان بیداد می کند. این امر در طول تاریخ تولید و تحویل mAbs مقرون به صرفه را دشوار کرده و دسترسی به درمان COVID-19 را تضعیف می کند.

ما نیاز فوری به افزایش عرضه جهانی داروهای COVID-19 داریم. برای این کار ، تولیدکنندگان بیشتری باید بتوانند با استفاده از حقوق مالکیت معنوی قبلی و تبادل فناوری و دانش از طریق صنعت داروسازی آنها را تولید کنند.

3) عرضه محدود درمانها یک مشکل فوری است

توسیلیزوماب و ساریلوماب ، مانند کازیرییماب و ایمدیماب ، mAbs توصیه شده توسط WHO برای COVID-19 هستند. توسیلیزوماب و ساریلوماب تولید شده توسط شرکت های دارویی Roche و Regeneron برای درمان بیماران مبتلا به بیماری وخیم و جدی COVID -19 توصیه می شود و می تواند وابستگی به دستگاه های تنفسی و اکسیژن را کاهش دهد – که هر دو در بسیاری از موارد که MSF کار می کند کمیاب هستند.

با این حال ، به دلیل قیمت های بالا و عرضه محدود ، این درمان های جدید به سادگی به همه کسانی که به آنها نیاز دارند ، نمی رسد ، همانطور که کارکنان MSF در سراسر جهان گواهی می دهند.

“طی چند ماه گذشته ما بی اختیار مشاهده کردیم که مردم جنوب آسیا در تلاش برای تهیه توسیلیزوماب برای بیماران مبتلا به اشکال شدید COVID -19 هستند.” – لینا منگانی ، مشاور جهانی IP برای کمپین دسترسی MSF.

دیپلم:

دیگر نمی توانیم منتظر بمانیم. این همه گیری بحران رو به رشدی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه است و ما نمی توانیم به کشورهایی که اکثریت جمعیت واجد شرایط خود را واکسینه کرده اند و در کنار شرکت های دارویی که تاکنون از به اشتراک گذاشتن فناوری و تخصص واکسن خودداری کرده اند ، واکسیناسیون کرده و آنها را مسدود کنیم. دسترسی به سایر کمک های پزشکی

یک راه حل در معافیت TRIPS ، که توسط بیش از 100 دولت در سراسر جهان پشتیبانی می شود ، وجود دارد: اما اقلیت کوچکی از کشورهای با درآمد بالا همچنان به طور شرم آور آن را مسدود کرده یا جایگزین های بدون دندان را ارائه می دهند.

اگر دسترسی جهانی به ابزار پزشکی ناشی از COVID-19 به طور مساوی بهبود یافته بود ، جهان در حال حاضر یک سال کامل را از دست داده است.

زمان آن فرا رسیده است که همه دولتها پشت این پیشنهاد پیشگامانه بایستند و از معافیت TRIPS برای نجات جانها حمایت کنند. – اخبار سلامت