ترامپ در جلسه استماع سنا از خروج افغان ها خشمگین شد


دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا روز سه شنبه گفت خروج آمریکا از افغانستان “توسط یک کودک” در ماه گذشته زمانی صورت گرفت که دو مقام ارشد نظامی آمریکا و وزیر دفاع تأیید کردند که بایدن باید حداقل 2500 نیروی مسلح را در این کشور نگه دارد. برای جلوگیری از این اتفاق ، طالبان بر دولت مورد حمایت غرب غلبه کردند.

“چهل و پنجمین رئیس جمهور اولین مورد از سه مورد را آغاز کرد:” خروج ناراحت کننده و شرم آور بی کفایت از افغانستان هیچ ربطی به دولت های قبلی یا مواردی که “20 سال پیش” اتفاق افتاده بود (مگر اینکه ما حتی نباید در خاورمیانه می بودیم!). بیانیه های ایمیل شده از Save America PAC. “عقب نشینی” وحشتناک به ویژه به این دلیل بود که ارتش در مقابل شهروندان آمریکایی ناک اوت شد و بالاترین کیفیت تجهیزات نظامی در جهان به ارزش 85 میلیارد دلار.

ترامپ افزود: “این خروج از ذهن یک کودک ایجاد شده است و فقط دولت بایدن مسئول آن است.”

وزیر دفاع لوید آستین در شهادت خود به کمیته نیروهای مسلح سنا از خروج دفاع کرد و استدلال کرد که “ماندن نیروهای ما در افغانستان تا پایان ماه اوت مردم ما را در ماموریت ما به طور جدی به خطر می اندازد.”

آستین می گوید: “ماندن بیشتر از ما برای مردم ما خطرناک تر می شد و تعداد تخلیه شدگان را که می توانستیم از آنجا خارج شویم تغییر چندانی نمی داد.”

بایدن ادعا کرد که دستان وی با توافق آتش بس که توسط دولت ترامپ در فوریه 2020 جعل شده بود ، بسته شده است. رئیس جمهور سابق و دیگر اعضای دولت او ، از جمله مایک پنس معاون رئیس جمهور سابق و مایک پمپئو وزیر امور خارجه ، استدلال کرده اند که آتش بس یک بن بست در افغانستان را حفظ کرده و طالبان را در قلمرو خود به دام می اندازد.

وزیر دفاع لوید آستین مدعی شد که تجاوز به مهلت خروج برای افراد درگیر “حتی خطرناک تر” است.
عکس AP / پاتریک سمانسکی ، استخر

“وقتی من از دفتر خارج شدم ، طالبان تحت کنترل بودند ، ما تا آنجا که می خواستیم کنترل داشتیم ، نیازی به عجله نبود ، هیچ سربازی بیش از 18 ماه کشته یا حتی مورد تیراندازی قرار نگرفت و اگر شرایط خاصی را نداشتند. ترامپ روز سه شنبه گفت: “خیلی به آنها ضربه می زد.” اما بعد بایدن و [Gen. Mark] میلی در یکی از احمقانه ترین اقدامات نظامی تاریخ ارتش را کنار گذاشت و همه چیز شروع شد. برای ملت ما بسیار ناراحت کننده است! “

در بیانیه دوم ، ترامپ خشم خود را بر میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا متمرکز کرد ، پس از آنکه افسر ارشد ارتش آمریکا اعتراف کرد که در چند هفته گذشته در دولت ترامپ با سه کتاب مختلف مصاحبه کرده است.

هنگامی که سناتور مارشا بلکبرن (R-Tenn) مصاحبه کرد ، میلی اعلام کرد که با باب وودوارد ، سردبیر واشنگتن پست ، درباره کتاب خود ، “خطر” ، که او با خبرنگار رابرت کوستا ، نویسنده بوده ، صحبت کرده است. میللی همچنین صحبت با کارول لئونیگ ، خبرنگار واشنگتن پست و فیلیپ راکر ، رئیس دفتر کاخ سفید را برای کتاب “من تنها می توانم آن را برطرف کنم” و مایکل بندر ، خبرنگار وال استریت ژورنال ، برای کتاب “راستش را بخواهیم ، ما برنده شدیم” تأیید کرد. این انتخاب. “

ترامپ شکایت کرد: “تعجبی ندارد که خروج از افغانستان چنین فاجعه ای بود.” “ژنرال” میلی تمام وقت خود را صرف صحبت با این نویسندگان کتاب جعلی کرد. این یک سرباز یا ژنرال نیست ، این یک مأمور روابط عمومی است. آمریکا با میلی و ژنرال های تلویزیونی درخشان که به زودی ستاره خواهند شد ، بازنده خواهند بود! “

یک هواپیمای نظامی آمریکایی کابل ، افغانستان را در 30 اوت 2021 قبل از پایان دوره خروج ترک می کند.
یک هواپیمای نظامی آمریکایی کابل ، افغانستان را در 30 اوت 2021 قبل از پایان دوره خروج ترک می کند.
Sra Taylor Crul / US Air / Planet Pix از طریق ZUMA Press Wire

در بیانیه سوم ، رئیس جمهور سابق ، جلسه روز سه شنبه را با تحقیقات جاری مجلس نمایندگان در مورد حوادث مربوط به قیام مرگبار 6 ژانویه در کنگره آمریکا مقایسه کرد.

“به جای کمیته سیاسی ، انتخاب نشده دموکراتهای چپ رادیکال و دموکراتهای احتمالی (جنگجوی لیز چنی و کرایین آدام کینزینگر) در ششم ، بسیاری از رزمندگان ما کشته شدند و چرا این همه پول (85 میلیارد دلار) به شکل ترامپ گفت که سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار طالبان قرار گرفته و به دیگر کشورها فروخته می شود.

وی گفت: “این به وضوح چیزی است که نیاز به بررسی بیشتری دارد. سیزده قهرمان امریکایی کشته شده ، میلیاردها دلار تجهیزات و صدها آمریکایی با طالبان در افغانستان باقی مانده اند. ”

جلسه روز سه شنبه با افشا شدن این نکته که میل و ژنرال کنت مک کنزی ، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده ، به بایدن توصیه کرده بودند نیروهای خود را در افغانستان فراتر از مهلت خروج 31 آگوست که توسط کاخ سفید تعیین شده بود ، در افغانستان نگه دارد.

اما این پیشنهاد از سوی فرمانده کل نادیده گرفته شد.

میلی در بخشی از جلسه گفت: “من موظف هستم و فرماندهان نظامی موظفند بهترین توصیه های نظامی ما را ارائه دهند.” اما تصمیم گیرندگان موظف به پیروی از این توصیه نیستند. »