علل تهوع هنگام نوشیدن آب


حالت تهوع احساس وحشتناک و مبهمی است که در معده خود احساس می کنید و باعث می شود احساس کنید در حال استفراغ هستید. این می تواند ناشی از ویروس ، بیماری گوارشی ، حاملگی و یا حتی بوی نامطبوع باشد.تهوع ناراحتی معده است که اغلب قبل از استفراغ ایجاد می شود. استفراغ عبارت است از تخلیه ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ بیماری نیستند ، اما علائم بسیاری از بیماری ها هستند ، مانند:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری دریایی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از دارو

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (مانند “آنفولانزای معده”)

پرخوری

واکنش به برخی بوها یا بوها

حمله قلبی

ضربه مغزی

تومور مغزی

زخم ها

برخی از سرطان ها

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری که در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد)

مصرف سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

پیوست

علل استفراغ با افزایش سن متفاوت است. در کودکان ، استفراغ معمولاً در اثر عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی دندان (بیماری حرکتی) ، تغذیه بیش از حد یا سوء تغذیه ، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی که در آنها کودک تب بالایی دارد ایجاد می شود. اگر بلافاصله بعد از غذا اتفاق بیفتد ، تهوع یا استفراغ می تواند به دلیل مسمومیت غذایی ، ورم معده (التهاب مخاط داخلی معده) ، زخم ها یا پرخوری باشد. تهوع یا استفراغ یک تا هشت ساعت بعد از غذا نیز می تواند مسمومیت غذایی را نشان دهد. با این حال ، برخی از باکتری های منتقله از طریق غذا ، مانند سالمونلا ، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا علائم را نشان دهد. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. برخی از نمونه های بیماری های جدی که می توانند باعث تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت مننژها) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. مشکل دیگر کم آبی است. کم آبی بدن بزرگسالان کمتر است زیرا معمولاً می توانند علائم کم آبی بدن (مانند افزایش تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص دهند. با این حال ، کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند ، به ویژه اگر اسهال نیز داشته باشند ، زیرا اغلب قادر به انتقال علائم کم آبی نیستند.

اگر به دلیل حالت تهوع نمی توانید غذا بخورید یا بنوشید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. حالت تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، اما نوشیدن زیاد می تواند حالت تهوع را بدتر کند زیرا معده احساس سیری می کند ؛ زمانی که احساس آرامش می کنید مایعات بنوشید. اگر آب مستقیم معده شما را اذیت می کند ، چای یا کافئین بدون کافئین با برش های میوه تازه را امتحان کنید. استفراغ مکرر در دوران بارداری ممکن است به دلیل عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد ، که به ویژه در زنان باردار شایع است.

چگونه می توان از تهوع و استفراغ جلوگیری کرد؟

به تدریج مصرف مایعات خود از جمله آب را افزایش دهید

در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ از وعده های غذایی کوچک استفاده کنید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید ، نه هنگام غذا.

تنفس عمیق یکی از روش های مدیتیشن است. یا ، می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید تا استرس و حالت تهوع خود را از بین ببرید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع فروکش کند.

لیموترش حاوی اسید سیتریک است ، یک ترکیب طبیعی که اعتقاد بر این است که به هضم غذا و تسکین معده کمک می کند. سعی کنید آب لیمو تازه فشرده را به آب اضافه کرده و در طول روز بنوشید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست است ، نوشیدن آب گرم با آب لیمو می تواند روده های شما را تحریک کند. با این حال ، مصرف بیش از حد آب لیمو در مدت زمان کوتاه می تواند حالت تهوع را بدتر کند. استنشاق بوی لیمو ، مانند خوردن لیمو ، می تواند به رفع حالت تهوع کمک کند.

برای کمک به حالت تهوع ، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید

طبق یک مطالعه ، استنشاق اسانس نعناع یا برگ نعناع تازه نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک موضوع است. هر چه بیشتر روی حالت تهوع بنشینید ، حالت تهوع بیشتری احساس خواهید کرد. بنابراین سعی کنید با چیزهای ساده حواس خود را پرت کنید.

نتیجه گیری: اگر هنگام نوشیدن آب احساس بیماری می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا سایر علل ناشی از این علامت (حالت تهوع) باشد.

گردآوری و ترجمه: عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-n تهوع- استفراغ

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of- تهوع

https://www.quora.com/Why-am-I- احساس- تهوع- پس از نوشیدن- یک-مقدار-آب-