بر اساس مطالعه دانشگاه بوفالو ، بهترین ، بدترین و اثبات نشده ابزارهای مراقبت از دندان


اخبار – بوفالو ، نیویورک – آیا پروبیوتیک ها از بیماری لثه جلوگیری می کنند؟ آیا نیاز به نخ دندان دارم؟ بسیاری از بیماران به دلیل میزان متناقض اطلاعات پزشکی نمی توانند با اطمینان به این و س questionsالات دیگر پاسخ دهند. با این حال ، تحقیقات جدید به رهبری دانشگاه بوفالو با هدف جداسازی واقعیت از داستان برای تعیین اینکه کدام ابزار بهداشت دهان و دندان در واقع از بیماری لثه جلوگیری می کند.

این مقاله که در شماره ماه اکتبر مجله آکادمی بین المللی پریودنتولوژی منتشر شد ، اثربخشی دستگاه های مختلف بهداشت دهان را بررسی می کند.

نتیجه: فراتر از مسواک زدن دندان های خود با یک مسواک ساده ، تنها تعداد انگشت شماری از روش های خودگردان حفاظت بیشتری در برابر التهاب لثه و پریودنتیت ارائه می دهند. فرانک اسکناپیکو ، DMD ، دکترای تخصصی ، مدیر مطالعه و دارنده صندلی و استاد زیست شناسی دهان در دانشکده پزشکی دندانپزشکی UB می گوید: در حال حاضر سایر اقدامات بهداشت دهان و دندان تنها با شواهد کافی پشتیبانی نمی شود.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) ، نتایج بدست آمده به دندانپزشکان و عموم مردم کمک می کند تا بهترین شیوه ها برای پیشگیری از بیماری لثه را تشخیص دهند که تقریبا نیمی از بزرگسالان بالای 30 سال در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

Scannapieco می گوید: “بیماران می توانند مطمئن باشند که ابزارها و شیوه های مراقبت از دهان و دندان که در نشریه شرح داده شده است در صورت انجام صحیح و منظم از پیشرفت و پیشرفت بیماری پریودنتال جلوگیری می کند.”

سایر محققان عبارتند از Eva Volman ، DDS ، نویسنده اصلی ، فارغ التحصیل UB و دستیار پزشک در موسسه ایستمن برای بهداشت دهان و دندان. و الیزابت استلرخت ، مدیر موقت خدمات کتابخانه علوم بهداشتی در UB.

ولمن می گوید: “امیدوارم این مقاله شواهد مربوطه را به نحوی جامع ، خوانا و منحصر به فرد برای همه دندانپزشکان و بیماران جمع آوری کند.”

آزمایش شده: مسواک اساسی ؛ برس بین دندانی ؛ انتخاب آب ؛ دهانشویه های کلرهگزیدین گلوکونات (CHX) ، استیل پیریدینیم کلراید (CPC) و اسانس (لیسترین)

مسواک زدن دندان ها سنگ بنای بهداشت دهان و دندان روزانه و روشی مطمئن برای کنترل پلاک است ، Scannapieco می گوید. و طبق تحقیقات انجام شده ، برس های بین دندان و دستگاه های انتخاب آب در کاهش التهاب لثه عملکرد بهتری نسبت به سایر وسایل بهداشت دهان و دندان بین دندان ها داشتند. هر دو باید همراه با مسواک روزانه برای جلوگیری از بیماری لثه استفاده شوند.

در بین دهانشویه های متعدد مورد مطالعه ، نشان داده شده است که آنهایی که بر اساس CHX ، CPC و روغنهای ضروری (مانند لیسترین) در کاهش پلاک و التهاب لثه موثر هستند ، مثر هستند.

Scannapieco می گوید ، اگرچه خلال دندان در مبارزه با التهاب لثه مثر نبود ، اما برای نظارت بر سلامت لثه مفید بود. با فشار دادن آرام لثه ها با خلال دندان و کنترل خونریزی ، بیماران می توانند علائم بیماری لثه را تشخیص دهند.

ایول: تریکلوزان

خمیردندان و دهانشویه های Triclosan پلاک و التهاب لثه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، اما این ارتباط با ایجاد انواع سرطان ها و اختلالات تولید مثل ارتباط دارد. Triclosan از اکثر خمیردندان های اصلی ایالات متحده حذف شده است

موارد اثبات نشده: مسواک برقی ، نخ دندان ، پروبیوتیک ها ، مکمل های غذایی و دهانشویه های متعدد

به گفته محققان ، مسواک های برقی بیشتر از مسواک ساده در کاهش پلاک و التهاب لثه موثر نیستند. و شواهد کمی برای حمایت از استفاده از نخ دندان – پایه اصلی تمیز کردن بین دندان ها – برای کاهش پلاک و التهاب لثه منتشر شده است. Scannapieco می گوید ، نخ دندان را دور نیندازید ، زیرا نخ دندان مفید است.

“در حالی که مطالعات کمی در مورد مسواک یا نخ دندان وجود دارد ، هر دو ضروری هستند. نخ دندان مخصوصاً برای از بین بردن پلاک در مواقعی که فاصله بین دندانهای شما بسیار تنگ است مفید است. نخ دندان همچنین احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. “Scannapieco می گوید.

محققان شواهد کافی پیدا نکردند که نشان می دهد دهانشویه های حاوی روغن درخت چای ، چای سبز ، عوامل ضد التهابی ، پراکسید هیدروژن ، بنزوات سدیم ، فلوراید قلع ، هگزتیدین یا دلموپینول باعث کاهش التهاب لثه می شود.

در حالی که استفاده از پروبیوتیک ها به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه در برابر بیماری های لثه نویدبخش است ، اثبات نشده است. محققان شواهد کمی برای اثبات ادعاها مبنی بر بهبود مکمل های غذایی برای سلامت لثه پیدا کردند. محققان همچنین شواهد کافی پیدا نکردند که نشان می دهد برداشتن پلاک حرفه ای (به نام پوسته پوسته شدن ، برداشتن پلاک با سوهان) از بیماری لثه جلوگیری می کند.