دانشمندان ژاپنی بیماری جدیدی را که توسط کنه منتقل می شود کشف کردند


نویسنده: رابرت پرید
خبرنگار HealthDay

پنجشنبه ، 7 اکتبر 2021 (HealthDay News) – دانشمندان در ژاپن یک ویروس دیگر منتقله از طریق کنه را کشف کردند که می تواند افراد را بیمار کند.

ویروس یزو از طریق گزش کنه منتقل می شود و باعث تب و کاهش پلاکت ها و گلبول های سفید خون می شود.

کیتا ماتسونو ، ویروس شناس در انستیتوی بین المللی کنترل بیماری زئونوز در دانشگاه هوکایدو می گوید: “از سال 2014 تاکنون حداقل هفت نفر در ژاپن به این ویروس جدید مبتلا شده اند ، اما هیچ موردی تایید نشده است.”

ماتسونو در بیانیه مطبوعاتی دانشگاه گفت: “به احتمال زیاد این بیماری در خارج از هوکایدو یافت می شود ، بنابراین ما باید فوراً در مورد گسترش آن تحقیق کنیم.”

در سال 2019 ، یک مرد 41 ساله با تب و درد در پا پس از گاز گرفتن کنه ، احتمالاً هنگام قدم زدن در جنگل محلی در هوکایدو ، در بیمارستان بستری شد. وی تحت درمان قرار گرفت و پس از دو هفته از بیمارستان مرخص شد ، اما آزمایش ها نشان داد که وی به ویروس های شناخته شده منتقل شده توسط کنه در ناحیه آلوده نشده است.

سال بعد ، بیمار دیگری با علائم مشابه پس از گزش کنه تحت درمان قرار گرفت.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی ویروس ها در نمونه های خون دو بیمار ، ویروس Yezo را شناسایی کرد. یزو نام تاریخی ژاپنی برای هوکایدو ، جزیره ای بزرگ در شمال ژاپن است.

آزمایش نمونه های خون از سایر بیماران بیمارستانی که از سال 2014 پس از گزش کنه علائم مشابهی داشتند ، پنج بیمار دیگر مبتلا به ویروس Yezo را نشان داد.

محققان سپس به یافتن منبع ویروس روی آوردند و آنتی بادی های ویروس را در گوزن هوکایدو سیکا و راکون ها و همچنین RNA یزو در سه گونه اصلی کنه در هوکایدو پیدا کردند. اخیراً به صورت آنلاین در مجله منتشر شده است ارتباط طبیعتبه

ماتسونو گفت: “به نظر می رسد ویروس یزو در هوکایدو گسترش یافته است و به احتمال زیاد اگر این ویروس از حیوانات به انسان از طریق کنه منتقل شود ، باعث بیماری می شود.”

محققان می گویند بیمارستان های بیشتری باید این ویروس را روی بیمارانی که علائم عفونت یزو را نشان می دهند آزمایش کنند.

ویروس Yezo بیشترین ارتباط را با ویروس Sulina و Tamdy دارد که به ترتیب در رومانی و ازبکستان شناسایی شده اند. گزارش شده است که ویروس تامی باعث ایجاد تب شدید در مردم چین شده است.

بیماریهای ناشی از کنه یک تهدید جهانی است. در ایالات متحده ، بیماری لایم ، بابزیوز و تب خال راکی ​​کوه از جمله مواردی است که باید مراقب آنها باشید.

اطلاعات بیشتر

موسسه ملی آلرژی و بیماریهای واگیر ایالات متحده بیشتر در مورد بیماریهای منتقله از کنه صحبت کرده است.

منبع: دانشگاه هوکایدو ، بیانیه مطبوعاتی ، 3 اکتبر 2021